Նախարար Մխիթար Հայրապետյանը կարևորել է Ucom-ի նոր՝ ժամանակակից թվային լուծումներով Uplay հարթակի գործարկումը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ապրիլի 15-ին մասնակցել է Ucom-ի թվային փոխակերպման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող նորարարական հեռուստատեսային (TV) և մեդիահարթակի գործարկումն ազդարարող միջոցառմանը։
Կարևորելով ժամանակակից թվային լուծումներով հարթակի գործարկումը, Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ «Հայաստանը որդեգրել է թվային վերափոխման համապետական ռազմավարություն, որի հաջողությունն անհնար է առանց մասնավոր հատվածի ակտիվ ներգրավվածության։
«Տեխնոլոգիական առաջընթացն այսօր այլևս միայն գործիք չէ․ այն միջավայր է, որտեղ ձևավորվում են կրթությունը, տնտեսությունը, մշակույթն ու հանրային ծառայությունները։ Թվային լուծումները վաղուց դուրս են եկել ոլորտային սահմաններից և արդեն ներգործում են մեր կյանքի գրեթե բոլոր կողմերի վրա։
Մենք, որպես պետություն, նպատակ ունենք խթանել այն միջավայրը, որտեղ թվային լուծումները դառնում են զանգվածային և հասանելի։ «Փոխակերպելով ապագան․ Ժամանցի թվային դարաշրջան» նախաձեռնությունը դրա վառ օրինակներից մեկն է։ Մենք ականատես ենք այն փուլին, երբ թվային տեխնոլոգիաները ոչ միայն համընթաց են ժամանակակից աշխարհի պահանջներին, այլ նաև ձևավորում են նոր չափանիշներ։ Այս հարթակի գործարկումը ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթացի խորհրդանիշ է, այլև վստահ քայլ՝ Հայաստանը դիրքավորելու որպես առաջատար տարածաշրջանի թվային շուկայում։
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ucom-ին՝ շարունակական ներդրումների, համաշխարհային առաջատար գործընկերների հետ համագործակցության և ոլորտի զարգացմանը համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Սա ևս մեկ վկայություն է, որ միասին մենք կառուցում ենք այն Հայաստանը, որտեղ առաջադեմ տեխնոլոգիաները հասանելի են բոլորին՝ ապահովելով բարձր որակ, ազատություն և ճկունություն»,- ասել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է, որ «UPlay-ն ավելին է, քան պարզապես հեռուստատեսային հարթակ՝ այն ժամանցի նոր չափանիշ է.
«Մենք համատեղել ենք առաջադեմ տեխնոլոգիաներն օգտատերակենտրոն դիզայնի հետ՝ ստեղծելով բոլոր էկրանների համար մեկ ընդհանուր փորձառություն, որը մեր հաճախորդներին մատուցում է լավագույնը հեռուստատեսության և մեդիայի ոլորտում։ Մենք շատ ոգևորված ենք այս պրոդուկտով՝ այն հերթական կարևոր քայլն է թվային փոխակերպման մեր ճանապարհին։ Վստահ ենք, բաժանորդներն այն շատ բարձր կգնահատեն», - նշել  է Ռալֆ Յիրիկյանը։
UPlay նոր TV և մեդիա հարթակն ունի ժամանակակից և պարզ ինտերֆեյս։ Մեկ օգտահաշվով կարելի է ծառայությունից միաժամանակ օգտվել մինչև 5 սարքով,  «Շարունակական դիտում» ֆունկցիան էլ թույլ է տալիս անցնել մեկ սարքից մյուսին՝ առանց դիտումն ընդհատելու։
Նոր OTT լուծման շնորհիվ, հարթակից կարելի է օգտվել նույնիսկ այն վայրերում, որտեղ հասանելի չէ Ucom-ի ֆիքսված ինտերնետ ցանցը։
Հարթակը մշակվել է MediaKind ընկերության հետ, որը գլոբալ առաջատար է մեդիա և հոսքային տեխնոլոգիաների ոլորտում։

On April 15, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan participated in the launch event of an innovative television (TV) and media platform, implemented as part of Ucom’s digital transformation program.
Highlighting the platform’s launch and its incorporation of modern digital solutions, Minister Hayrapetyan noted: “Armenia has adopted a nationwide strategy for digital transformation, one that cannot succeed without the active involvement of the private sector.
Technological progress today is no longer just a tool. It is an environment where education, the economy, culture, and public services take shape. Digital solutions have long transcended sectoral boundaries and now impact almost every aspect of our lives.
As a state, we aim to foster an environment in which digital solutions become widespread and accessible. The “Transforming the Future: The Digital Age of Entertainment” initiative is a vivid example of this. We are witnessing a phase where digital technologies not only meet the demands of the modern world but also set new standards. The launch of this platform is not only a symbol of technological advancement but also a decisive step toward positioning Armenia as a regional leader in the digital space.
I would like to take this opportunity to thank Ucom for its ongoing investments, collaboration with leading global partners, and consistent support for the development of the sector. This is yet another example of how, together, we are building an Armenia where advanced technologies are accessible to everyone, ensuring high quality, freedom, and flexibility,” said Mkhitar Hayrapetyan.
Ralph Yirikian, CEO of Ucom, emphasized: “UPlay is more than just a TV platform—it is a new standard for entertainment.
We have combined advanced technologies with a user-centric design to deliver unified experience across all screens, offering our customers the best in TV and media. We are very excited about this product. It marks another significant step on our journey toward digital transformation, and we are confident that our subscribers will greatly appreciate it,” noted Ralph Yirikian.
The new UPlay TV and media platform features a modern and intuitive interface. With a single user account, the service can be used on up to five devices simultaneously, while the
“Continuous View” function allows seamless switching between devices without interrupting viewing.
Thanks to its new OTT solution, the platform is accessible even in areas where Ucom’s fixed internet network is not available.
The platform was developed in collaboration with MediaKind, a global leader in media and streaming technologies.
It is also noteworthy that Ucom has already launched 5G technology in 28 regional cities across Armenia.