Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Ներդրողի օր ՏՏ ոլորտի համար» միջոցառմանը
«ԴիջիԹեք 2022» տեխնոլոգիական համաժողովի շրջանակում մարտի 11-ին կայացել է «Ներդրողի օր ՏՏ ոլորտի համար» միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի կողմից՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավում» ծրագրի աջակցությամբ։
Միջոցառմանը բացման խոսքով ելույթ են ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի տեղեկալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը, «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը:
Բանախոսներն իրենց ելույթներում կարևորել են պետություն-մասնավոր հատված արդյունավետ և շարունակական երկխոսության ապահովումը՝ ի նպաստ Հայաստանի բիզնես միջավայրի բարելավման և կատարելագործման, անդրադարձել են ոլորտի խնդիրներին և նախանշել դրանց լուծման ուղիները:
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն իր ելույթում նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շարունակական քայլեր է ձեռնարկում մրցունակ էկոհամակարգի ամրապնդման ուղղությամբ, ինչը բարենպաստ պայմաններ կառաջարկի ինչպես համաշխարհային ճանաչում ունեցող տեխնոլոգիական կազմակերպությունների ներկայացվածության ապահովման, այնպես էլ տեղական ստարտափ ընկերությունների կողմից հաջողություններ գրանցելու համար:
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի տեղեկալ Հակոբ Արշակյանն էլ ընդգծել է, որ 2022 թվականին առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում արձանագրվել է 1 մլրդ դոլարից ավելի շրջանառություն: Իսկ այդ բնագավառի աշխատակիցների թիվն առաջին անգամ գերազանցել է 40 հազարը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն կարևորելով միջոցառման իրականացումը նշել է, որ այն հնարավորություն է ստեղծել ևս մեկ անգամ խոսելու տեխնոլոգիական ոլորտում առկա խնդիրների, հնարավորությունների և կատարված աշխատանքի մասին:
« Նման ձևաչափը թույլ է տալիս ոլորտի ներկայացուցիչներին հանդիպել և երկխոսության, քննարկումների, ինչու ոչ, բանավեճերի արդյունքում հանգել կարևոր լուծումների, ձևավորել նոր համագործակցություններ, որոնց արդյունքում առաջ կգան նոր ծրագրեր, նոր գաղափաներ: Համոզված եմ՝ միայն ուժերն ու նպատակները միավորելով և գործողությունների պլանը համադրելով, կարող ենք հստակ քայլերով առաջ շարժվել, հաջողություններ գրանցել, կայուն զարգացող էկոհամակարգ ստեղծել՝ Հայաստանը դարձնելով մրցունակ և ոլորտում ասելիք ունեցող տեխնո երկիր»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն էլ նշել է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աջակցությամբ ՀՀ կառավարությունը և ՏՏ ոլորտի ընկերությունները կառուցողական երկխոսություն են ծավալել։ Դեսպանի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը պատրաստ է շարունակել աջակցությունն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ ներգրավելու Հայաստանի ջանքերին:
«Էնթերփրայզ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն իր հերթին ընդգծել է, որ ներդրումների աջակցման կենտրոնի առաջնահերթություններից է աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ Հայաստանում գործարար միջավայրն առավել բարենպաստ դարձնելու գործում։
Միջոցառման շրջանակում երեք պանելային քննարկումներ են տեղի ունեցել, որոնց մասնակցել են նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը և նախարարության Թվայնացման վարչության պետ Արշակ Քերոբյանը:
Պետական և մասնավոր հատվածները ներկայացնող բանախոսներն անդրադարձել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջնային այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են՝ որակավորված աշխատաշուկան, Հայաստանի բուհերում գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի մասնագիտացումներում կրթությունը, Հայաստանում տվյալների պաշտպանության ընդհանուր կանոնակարգերի կատարելագործումը և այլն:

Министр Роберт Хачатрян принял участие в мероприятии «День инвестора в ИТ»
11 марта в рамках технологической конференции «DigiTech 2022», организованной центром поддержки инвестиций «Энтерпрайз Армения» при поддержке программы USAID «Улучшение бизнес-среды в Армении», состоялось мероприятие «День инвестора в ИТ».
На мероприятии со вступительным словом выступили вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян, вице-спикер Национального Собрания РА Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, посол США в Армении Кристина Квин, генеральный директор «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян.
В своих выступлениях спикеры акцентировали внимание на обеспечении эффективного и непрерывного диалога между государственным и частным сектором в целях улучшения и улучшения бизнес-среды Армении, коснулись проблем сектора и наметили пути их решения.
Вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян в своем выступлении отметил, что правительство РА предпринимает непрерывные шаги по укреплению конкурентной экосистемы, которая создаст благоприятные условия для обеспечения представительства всемирно известных технологических организаций, а также для достижения успеха местными стартап-компаниями.
Вице-спикер НС РА Акоп Аршакян также подчеркнул, что в 2022 году впервые в истории Армении в сфере высокотехнологичной промышленности был зафиксирован оборот более 1 миллиарда долларов. А количество сотрудников в этой сфере впервые превысило 40 тысяч.
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, касаясь проведения мероприятия, отметил, что оно создало возможность еще раз рассказать о существующих проблемах, возможностях и проделанной работе в технологической сфере.
«Такой формат позволяет встречаться представителям отрасли и в результате диалога, дискуссий, дебатов, почему бы и нет, прийти к важным решениям, сформировать новые партнерские отношения, в результате которых появятся новые программы и новые идеи. Уверен, что только объединив силы и цели и согласовав план действий, мы сможем четкими шагами двигаться вперед, добиться успеха, создать устойчиво развивающуюся экосистему, сделав Армению конкурентоспособной техностраной, которой есть что сказать в этой области «, — сказал Роберт Хачатрян.
Посол США в Армении Кристина Квин также отметила, что при поддержке USAID между правительством РА и ИТ-компаниями состоялся конструктивный диалог. По словам посла, правительство США готово и впредь поддерживать усилия Армении по привлечению прямых иностранных инвестиций.
Генеральный директор «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян подчеркнул, что одним из приоритетов центра поддержки инвестиций является поддержка правительства РА в создании более благоприятной бизнес-среды в Армении.
В рамках мероприятия состоялись три панельные дискуссии, в которых приняли участие заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян и начальник управления цифровизации министерства Аршак Керобян.
Спикеры, представляющие государственный и частный секторы, затронули основные вопросы сектора информационных технологий, такие как: рынок квалифицированной рабочей силы, образование в области естественных наук, технологий, инженерных и математических специальностей в университетах Армении, совершенствование общих правил защиты данных в Армении и т. д.