Մխիթար Հայրապետյանը պատասխանել է պատգամավորի հարցադրմանը՝ ռուսական ալիքներով հնչած վիրավորական արտահայտությունների մասին
Փետրվարի 28-ին Ազգային Ժողով - Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական համաձայնագիր է կնքվել զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին, որտեղ ֆիքսված է, որ պետք է բացառվի պետությունների, ժողովուրդների, ազգային արժեքների նկատմամբ վիրավորական տեքստերն ու հայտարարությունները, սակայն, վերջին շրջանում ռուսական պետական հեռուստաալիքների կողմից հաճախակի են վիրավորական արտահայտությունները։ Պատգամավորը հարցրել է, թե դրանք ի՞նչ իրավական հետևանքներ են ունենալու և ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում:
Հարցադրմանն ի պատասխան՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ասել է.
«Դուք նկատի ունեք օրեր առաջ՝ փետրվարի 25-ին, հայտնի հաղորդման ժամանակ հնչած գնահատականները: Նախկինում առիթ եղել է, որ Ազգային Ժողովում էլ հարց հնչի այս թեմայի հետ կապված։ Երևանում անցկացվել են կոնսուլտացիաներ, արձանագրված խախտումները փոխանցվել են ռուս գործընկերներին, բայց միայն այն, որ 2 ամիս անց այդօրինակ խախտումները կրկնվում են, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գործող միջպետական համաձայնագիրը լրամշակելու կամ խմբագրելու անհրաժեշտություն ունի։ Մենք փետրվարի 26-ին Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովից ստացել ենք գրություն, որտեղ արձանագրված են եղել այդ խախտումները:
Փետրվարի 27-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում անցկացվել են խորհրդակցություններ, որոնց արդյունքում արձանագրվել է, որ իրապես այդ խախտումները տեղի են ունեցել, մասնավորապես՝ 5-րդ հոդվածի մի քանի դրույթներ խախտվել են։ Այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի հայտագիր է հղել ռուս գործընկերներին, բայց հասկանալով, որ բավականին զգայուն է հարցը, և մենք պետք է զերծ մնանք և առիթ չտանք, որպեսզի տարատեսակ խմբերի կողմից հարցը քաղաքականացվի, որովհետև այստեղ անիմաստ է փնտրել քաղաքական տողատակեր կամ ենթատեքստեր, ես իմ կողմից նամակ եմ ուղարկել իմ ռուս գործընկերոջը՝ Կապի և թվային զարգացման նախարարին, առաջարկելով անհապաղ կոնսուլտացիաներ անցկացնել։ Կլինի դա Երևանում, թե Մոսկվայում, մենք պատրաստ ենք մասնակցել բովանդակային այդ քննարկմանը, ներկայացնել այդ խախտումները և արձանագրել հետևյալը, որ եթե մենք դուրս ենք գալիս այն կանխավարկածից, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ռուսաստանի Դաշնությունը հավատարիմ են այդ համաձայնագրին, բայց խախտումները շարունակվում են, ապա լեգիտիմ հարց է առաջանում անդրադառնալու այդ փաստաթղթի դրույթներին. արդյո՞ք այդ փաստաթղթում արձանագրված սկզբունքները և դրանց պահպանումը վերախմբագրելու կամ լրամշակելու անհրաժեշտություն չունեն։ Մեր դիրքորոշումը հստակ է, որ ունե՛ն, որովհետև մենք իսկապես հավատում ենք, որ կողմերը պետք է շահագրգռված լինեն, որպեսզի պահպանվեն այդ սկզբունքները։ Բայց փաստորեն, փաստաթուղթը թույլ չի տալիս, որպեսզի մենք զերծ մնանք նմանօրինակ անընդունելի հաղորդումների լուսաբանումից և եթերով հեռարձակումից։
Մեր դիրքորոշումը հստակ է, մի կողմից մենք հասկանում ենք, որ հարցն ունի նաև զգայուն կողմեր. մենք պետք է մասնագիտական դաշտում կոնսուլտացիաներ անենք և կառուցողական մթնոլորտում աշխատենք մեր գործընկերների հետ։ Բայց մյուս կողմից՝ արձանագրում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող հանդուրժել այնպիսի բովանդակություն ունեցող հաղորդումներ, որոնք կարող են հարցականի տակ դնել մեր պետության և ժողովրդի արժանապատվությունը»:

Министр Мхитар Айрапетян ответил на вопрос депутата по поводу оскорбительных выражений, транслируемых по российским каналам
28 февраля, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян ответил на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Армена Хачатряна относительно подписанного между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации Соглашения о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций, где четко зафиксирован пункт об исключении оскорбительных для государств, народов и национальных ценностей текстов и объявлений, однако в последнее время российские государственные телеканалы часто используют оскорбительные выражения. Депутат поинтересовался, какие правовые последствия они будут иметь и какие меры принимаются.
В ответ министр высокотехнологической промышленности напомнил, что два месяца назад в Ереване были проведены консультации по поводу ситуации, сложившейся вокруг российских телеканалов, однако два месяца спустя аналогичные нарушения повторяются.
«Вы имеете в виду оценки, прозвучавшие в известной передаче несколько дней назад, 25 февраля? В прошлом уже были поводу, чтобы в Национальном Собрании прозвучал вопрос на эту тему. В Ереване были проведены консультации, зафиксированные нарушения были переданы российским партнерам, однако тот факт, что такие нарушения повторяются через 2 месяца, указывает на то, что существующее межгосударственное соглашение между Арменией и Россией, скорее всего, нуждается в доработке или редактировании», - сказал министр.
Мхитар Айрапетян также добавил, что 26 февраля в Министерстве получили письмо от Комиссии телевидения и радио, где зафиксированы эти нарушения.
«27 февраля в Министерстве высокотехнологической промышленности прошли консультации, в результате которых было зафиксировано, что данные нарушения действительно имели место и, в частности, были нарушены некоторые положения статьи 5. Сегодня МИД направил ноту протеста российским коллегам, но понимая, что вопрос довольно щекотливый, и нам следует воздержаться и не давать возможность различным группам политизировать вопрос, потому что нет смысла искать здесь политические подтексты, я направил письмо своему российскому коллеге, министру цифрового развития, связи и массовых коммуникаций, с предложением провести немедленные консультации.
Будь то в Ереване или в Москве, мы готовы участвовать в предметном обсуждении, сначала представить эти нарушения и зафиксировать следующее, что если мы исходим из предположения, что Республика Армения и Российская Федерация придерживаются соглашения, но тем не менее нарушения продолжаются, тогда возникает закономерный вопрос о ссылке на положения этого соглашения: не нуждаются ли в перередактировании или перерабатывании принципы, зафиксированные в этом документе? Наша позиция ясна, что есть такая необходимость, потому что мы действительно считаем, что у сторон должна быть заинтересованность в соблюдении этих принципов, но документ не позволяет нам воздерживаться от освещения и трансляции таких неприемлемых программ.
С одной стороны, мы понимаем, что, учитывая, что вопрос имеет щекотливые аспекты, нам следует консультироваться в профессиональной сфере и работать с нашими партнерами в конструктивной атмосфере. Но с другой стороны, мы подчеркиваем, что Республика Армения не может проявлять терпимость к программам такого содержания, которые могут поставить под сомнение достоинство нашего государства и народа», - заключил министр.