Կայացել է ՏՀՏ առաջնորդների հանդիպում–ֆորումը
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախաձեռնությամբ հունվարի 13-ին տեղի է ունեցել ՏՀՏ առաջնորդների հանդիպում–ֆորումը՝ «Խթանել երկխոսությունը» խորագրով:
Ֆորումին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը: Նա կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումները, որոնք հարթակ են հանդիսանում ոլորտի ընկերությունների հետ երկխոսություն ձևավորելու և համատեղ ոլորտի առջև ծառացած խնդիրները քննարկելու համար:
«Բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված ներկա և նախատեսվող պետական ծրագրեր» թեմայով նիստի շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը՝ հարկային արտոնությունների, դրամաշնորհների տեսքով, խոսել Ազգային վենչուրային ֆոնդի մասին, պատասխանել ընկերությունների ներկայացուցիչների հարցերին:
Նախարարի տեղակալը մասնակիցներին տեղեկացրել է նաև, որ նախատեսվում է վերակազմավորել նախարարին կից հանրային խորհուրդը, ինչպես նաև ստեղծել նախարարի տեղակալներին կից աշխատանքային խմբեր՝ ըստ ոլորտային ուղղությունների, ինչը ևս կնպաստի ոլորտի ներկայացուցիչների միջև արդյունավետ երկխոսության ձևավորմանը:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) Ձեռնարկատիրական էկոհամակարգի զարգացման և տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների ծրագրերի խորհրդատու Մարիամ Բաբայանը ներկայացրել է իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք նպաստում են հայկական արտադրանքը միջազգային շուկաներ դուրս բերելուն, ինչպես նաև միջազգային փորձագիտական հմտությունների և գիտելիքների պակասը լրացնելուն:
«Պետական ծառայությունների թվայնացման 2023թ. ծրագրերի ներկայացում և քննարկում» թեմայով նիստի շրջանակում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը խոսել է Հայաստանի թվային օրակարգի, թվայնացման ռազմավարության և թվային կառավարման կարևորության մասին, ներկայացրել այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են նաև մաքսային ընթացակարգերին, պետական գնումների համակարգերին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ֆորումին մասնակցել են պետական գերատեսչությունների, տեխնոլոգիական ոլորտի, գիտահետազոտական կառույցների, համալսարանների և բիզնեսի ներկայացուցիչներ։

Состоялась встреча-форум лидеров ИКТ
По инициативе Союза предприятий передовых технологий 13 января состоялась встреча-форум лидеров ИКТ под названием «Содействовать диалогу».
На открытии форума выступил заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян. Он подчеркнул важность встреч в таком формате, которые являются площадкой для формирования диалога с компаниями отрасли и совместного обсуждения проблем, стоящих перед отраслью.
В рамках сессии «Настоящие и планируемые государственные программы, направленные на улучшение бизнес-среды» Давид Саакян представил реализуемые Министерством высокотехнологической промышленности РА программы государственной поддержки в виде налоговых льгот, грантов, рассказал о Национальном венчурном фонде, ответил на вопросы представителей компаний.
Замминистра также проинформировал участников о том, что планируется реорганизовать общественный совет при министре, а также создать рабочие группы при заместителях министров по отраслевым направлениям, что также будет способствовать формированию эффективного диалога между представителей сектора.
Консультант программ развития предпринимательской экосистемы и технологических предприятий Германского общества международного сотрудничества (GIZ) Мариам Бабаян, представила реализуемые ими программы, которые способствуют выводу армянской продукции на международные рынки, а также восполняют недостаток международных экспертных навыков и знаний.
В рамках сессии «Презентация и обсуждение планов цифровизации государственных услуг на 2023 год» первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян рассказал о цифровой повестке Армении, важности стратегии цифровизации и цифрового управления, а также представил работы, проводимые в этом направлении.
В ходе форума также обсуждался ряд вопросов, связанных с таможенными процедурами и системами государственных закупок.
В форуме приняли участие представители государственных ведомств, технологического сектора, научно-исследовательских институтов, вузов и бизнеса.