Ավարտվեց «Ներուժ 3.0» ծրագիրը. հայտնի են հաղթողները
Դիլիջանում հոկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել «Ներուժ 3.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի պաշտոնական փակման արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մխիթար Հայրապետյանը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել և շնորհավորել է հաղթողներին, ծրագրի բոլոր մասնակիցներին, ովքեր կարևոր են համարել դիմել և այս ծրագրի շրջանակներում ներկայացնել նախագծեր, որոնք նախատեսում են հայրենիքում իրագործել՝ ի նպաստ մեր երկրի առաջընթացի ու զարգացման։
«Լիահույս ենք, որ այն դրամաշնորհը, որը ստացան մրցանակակիրները՝ կարևոր դեր կունենա նրանց հետագա գործունեությունում, նոր հնարավորություններ կընձեռի բիզնես նախաձեռնությունների ընդլայնման ճանապարհին։
Ուզում եմ ընդգծել նաև, որ ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը մեր նախարարության օրակարգում է, և այդ ուղղությամբ մեր կողմից հետևողական աշխատանք է իրականացվում։
Ծրագրի մյուս մասնակիցներին, ովքեր այսօր մրցանակակիրների շարքում չեն, ուզում եմ տեղեկացնել, որ նախարարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնք ուղղված են նորաստեղծ ընկերությունների զարգացմանը և հորդորել, որ դիմեն, մասնակցեն, հաղթեն, առաջ մղեն ու իրականություն դարձնեն իրենց գաղափարներն ու նախագծերը»:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև բոլոր գործընկերներին՝ ծրագիրը համատեղ ջանքերով իրականացնելու համար։
Մխիթար Հայրապետյանը հաջողություն մաղթելով դրամաշնորհի արժանացած ստարտափներին՝ նշել է, որ հավատում է՝ նրանց գաղափարները, ի վերջո, վերածվելու են խոշոր ընկերությունների:
«Շատ կարևոր է ընդգծել, որ «Ներուժ»-ը միայն դրամաշնորհների մասին չէ: Երբ 2018-ին քննարկում էինք այս գաղափարը, մենք առանցքում չէինք դիտարկում փողը և դրա գործոնը: «Ներուժ»-ն ունի շատ ավելի կարևոր երանգներ, առաքելություն: Այս ծրագրով փորձում ենք ուժեղացնել սփյուռքի հետ Հայաստանի կապը: Վերջապես հայրենիքում նրանց վերաբնակեցումը դարձնել իրատեսական, կյանքի կոչել նրանց գաղափարները և ձևավորել սփյուռքահայ մասնագետների ցանց: Այն, ինչ ներուժցիներն այստեղից իրենց հետ կտանեն, կարծում եմ, կարևոր կլինի ապագայի համար»,- ասել է Մխիթար Հայրապետյանը:
Հաջորդիվ Ռոբերտ Խաչատրյանը և Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցության վկայականներ են հանձնել ծրագրի բոլոր մասնակիցներին, որից հետո տեղի է ունեցել մրցանակների հանձնման արարողությունը:
Ժյուրիի գնահատման արդյունքում 1-ին պատվավոր տեղն է զբաղեցրել «Biocentric» թիմը՝ ստանալով 20 մլն դրամ, 2-րդ պատվավոր տեղը՝ «Reactive Science» թիմը՝ ստանալով 15 մլն դրամ, 3-րդ պատվավոր տեղը՝ «ATMT» թիմը՝ ստանալով 10 մլն դրամ:
Orion Worldwide Innovations-ի և BAJ Accelerator-ի կողմից հատուկ մրցանակի են արժանացել «Interians», «MMD», Low-Code Armenia» և «DrumStar» թիմերը:
Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնն էլ՝ բոլոր թիմերին կտրամադրի մասնագիտական խորհրդատվություն:
«Ներուժ 3.0» ծրագրի գործընկերներն են ՀՀ կենտրոնական բանկը, «ԱԿԲԱ» բանկը, «TK & Partners» իրավաբանական ընկերությունը, Orion Worldwide Innovations-ը/ BAJ Accelerator-ը, Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը, «Red Marketing Space» մարքեթինգային ընկերությունը, «SIL Insurance» ընկերությունը:
Ծրագրի մասին.
«Ներուժը» պետական ծրագիր է, որի նպատակն է խթանել մասնագիտական հայրենադարձությունը՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին ու ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը: Արդեն 3-րդ անգամ անցկացվող ծրագիրն այս տարի իրականացվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամի հետ համատեղ։
Ծրագրի շրջանակում այս տարի Հայաստանում հյուրընկալվել են 22 ստարտափներ Կանադայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Տոգոյից, Կիպրոսից, Գերմանիայից, Ավստրիայից։
Նշենք, որ դրամաշնորհ ստանալու կարևոր նախապայմաններից է Հայաստանում ստարտափ գրանցելը, գործունեություն ծավալելը և առնվազն մեկ տարի ՀՀ-ում բնակվելը:

“Neruzh 3.0” program completed: winners announced
On October 25, Dilijan hosted the official closing ceremony of the “Neruzh 3.0” tech startup diaspora program, which was attended by RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan and Executive Director of the “My Step” Foundation Mkhitar Hayrapetyan.
“We hope that the grant received by the laureates will play an important role in their future activities and provide new opportunities for expanding business initiatives. I want to emphasize that the development of a startup ecosystem is on the agenda of our ministry, and in that direction, we are conducting follow-up work.
I would like to inform other participants of the program who are not among the laureates today that the ministry is implementing many programs aimed at developing newly created companies and I encourage them to apply, participate, win, promote and implement their ideas and projects.”
The Minister also thanked all partners for their joint efforts to implement the project.
Mkhitar Hayrapetyan, wishing success to the startups that received the grant, noted that he believes that their ideas will eventually turn into large companies.
“It is very important to emphasize that “Neruzh” is not only about grants. When we discussed this idea in 2018, we did not consider money and its factor as the main one. “Neruzh” has much more important shades, a mission. With this program, we are trying to strengthen the connection between Armenia and the Diaspora. Finally, to make their resettlement to their homeland a reality, to bring their ideas to life and form a network of Diaspora Armenian professionals. I think that what the participants of “Neruzh” will take with them from here will be important for the future,” said Mkhitar Hayrapetyan.
Then Robert Khachatryan and Mkhitar Hayrapetyan presented certificates of participation to all participants of the program, after which the award ceremony took place.
As a result of the evaluation of the jury, the 1st honorable place was taken by the “Biocentric” team receiving 20 million AMD, the 2nd honorable place by the “Reactive Science” team receiving 15 million AMD, the 3rd honorable place by the “ATMT” team receiving 10 million AMD.
The teams “Interians”, “MMD”, Low-Code Armenia” and “DrumStar” received special awards from Orion Worldwide Innovations and BAJ Accelerator.
The National Center for Innovation and Entrepreneurship will provide all teams with professional consultation.
The partners of the “Neruzh 3.0 ” program are the Central Bank of the RA, “ACBA” Bank, “TK & Partners” law firm, “Orion Worldwide Innovations/BAJ accelerator”, National Center for Innovation and Entrepreneurship, “Red Marketing Space” marketing company, “SIL Insurance” company.
About program:
“Neruzh” is a government program aimed at encouraging professional repatriation, contributing to the economic progress of Armenia and the development of a start-up ecosystem. The program, which is being held for the third time, is being implemented this year by the Ministry of High-Tech Industry of the RA in cooperation with the “My Step” Foundation.
22 startups from Canada, Russia, Georgia, France, Australia, USA, Togo, Cyprus, Germany, Austria took part in the program this year in Armenia.
It should be noted that one of the main conditions for receiving a grant is the registration of a startup in Armenia, the implementation of activities and residence in Armenia for at least one year.