Ավարտվեց «Ներուժ 3.0» ծրագիրը. հայտնի են հաղթողները
Դիլիջանում հոկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել «Ներուժ 3.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի պաշտոնական փակման արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մխիթար Հայրապետյանը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել և շնորհավորել է հաղթողներին, ծրագրի բոլոր մասնակիցներին, ովքեր կարևոր են համարել դիմել և այս ծրագրի շրջանակներում ներկայացնել նախագծեր, որոնք նախատեսում են հայրենիքում իրագործել՝ ի նպաստ մեր երկրի առաջընթացի ու զարգացման։
«Լիահույս ենք, որ այն դրամաշնորհը, որը ստացան մրցանակակիրները՝ կարևոր դեր կունենա նրանց հետագա գործունեությունում, նոր հնարավորություններ կընձեռի բիզնես նախաձեռնությունների ընդլայնման ճանապարհին։
Ուզում եմ ընդգծել նաև, որ ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը մեր նախարարության օրակարգում է, և այդ ուղղությամբ մեր կողմից հետևողական աշխատանք է իրականացվում։
Ծրագրի մյուս մասնակիցներին, ովքեր այսօր մրցանակակիրների շարքում չեն, ուզում եմ տեղեկացնել, որ նախարարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնք ուղղված են նորաստեղծ ընկերությունների զարգացմանը և հորդորել, որ դիմեն, մասնակցեն, հաղթեն, առաջ մղեն ու իրականություն դարձնեն իրենց գաղափարներն ու նախագծերը»:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նաև բոլոր գործընկերներին՝ ծրագիրը համատեղ ջանքերով իրականացնելու համար։
Մխիթար Հայրապետյանը հաջողություն մաղթելով դրամաշնորհի արժանացած ստարտափներին՝ նշել է, որ հավատում է՝ նրանց գաղափարները, ի վերջո, վերածվելու են խոշոր ընկերությունների:
«Շատ կարևոր է ընդգծել, որ «Ներուժ»-ը միայն դրամաշնորհների մասին չէ: Երբ 2018-ին քննարկում էինք այս գաղափարը, մենք առանցքում չէինք դիտարկում փողը և դրա գործոնը: «Ներուժ»-ն ունի շատ ավելի կարևոր երանգներ, առաքելություն: Այս ծրագրով փորձում ենք ուժեղացնել սփյուռքի հետ Հայաստանի կապը: Վերջապես հայրենիքում նրանց վերաբնակեցումը դարձնել իրատեսական, կյանքի կոչել նրանց գաղափարները և ձևավորել սփյուռքահայ մասնագետների ցանց: Այն, ինչ ներուժցիներն այստեղից իրենց հետ կտանեն, կարծում եմ, կարևոր կլինի ապագայի համար»,- ասել է Մխիթար Հայրապետյանը:
Հաջորդիվ Ռոբերտ Խաչատրյանը և Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցության վկայականներ են հանձնել ծրագրի բոլոր մասնակիցներին, որից հետո տեղի է ունեցել մրցանակների հանձնման արարողությունը:
Ժյուրիի գնահատման արդյունքում 1-ին պատվավոր տեղն է զբաղեցրել «Biocentric» թիմը՝ ստանալով 20 մլն դրամ, 2-րդ պատվավոր տեղը՝ «Reactive Science» թիմը՝ ստանալով 15 մլն դրամ, 3-րդ պատվավոր տեղը՝ «ATMT» թիմը՝ ստանալով 10 մլն դրամ:
Orion Worldwide Innovations-ի և BAJ Accelerator-ի կողմից հատուկ մրցանակի են արժանացել «Interians», «MMD», Low-Code Armenia» և «DrumStar» թիմերը:
Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնն էլ՝ բոլոր թիմերին կտրամադրի մասնագիտական խորհրդատվություն:
«Ներուժ 3.0» ծրագրի գործընկերներն են ՀՀ կենտրոնական բանկը, «ԱԿԲԱ» բանկը, «TK & Partners» իրավաբանական ընկերությունը, Orion Worldwide Innovations-ը/ BAJ Accelerator-ը, Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը, «Red Marketing Space» մարքեթինգային ընկերությունը, «SIL Insurance» ընկերությունը:
Ծրագրի մասին.
«Ներուժը» պետական ծրագիր է, որի նպատակն է խթանել մասնագիտական հայրենադարձությունը՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին ու ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը: Արդեն 3-րդ անգամ անցկացվող ծրագիրն այս տարի իրականացվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամի հետ համատեղ։
Ծրագրի շրջանակում այս տարի Հայաստանում հյուրընկալվել են 22 ստարտափներ Կանադայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից, Տոգոյից, Կիպրոսից, Գերմանիայից, Ավստրիայից։
Նշենք, որ դրամաշնորհ ստանալու կարևոր նախապայմաններից է Հայաստանում ստարտափ գրանցելը, գործունեություն ծավալելը և առնվազն մեկ տարի ՀՀ-ում բնակվելը:

Программа «Неруж 3.0» завершена: известны победители
25 октября в Дилижане состоялась официальная церемония закрытия диаспорской программы технологических стартапов «Неруж 3.0», в которой приняли участие министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян и исполнительный директор Благотворительного фонда «Мой шаг» Мхитар Айрапетян.
Роберт Хачатрян приветствовал и поздравил победителей, всех участников программы, которые посчитали важным подать заявку и представить проекты в рамках этой программы, которые они планируют реализовать у себя на родине на благо прогресса и развития нашей страны.
«Мы надеемся, что грант, полученный лауреатами, сыграет важную роль в их дальнейшей деятельности, предоставит новые возможности для расширения бизнес-инициатив. Хочу подчеркнуть, что развитие стартап-экосистемы стоит на повестке дня нашего министерства, и в этом направлении мы ведем последующую работу.
Другим участникам программы, не вошедшим сегодня в число лауреатов, хочу сообщить, что министерство реализует множество программ, направленных на развитие вновь созданных компаний и призываю их подавать заявки, участвовать, побеждать, продвигать и воплощать в жизнь свои идеи и проекты».
Министр также поблагодарил всех партнеров за реализацию проекта совместными усилиями.
Мхитар Айрапетян, пожелав успехов стартапам, получившим грант, отметил, что верит, что их идеи в итоге превратятся в крупные компании.
«Очень важно подчеркнуть, что «Неруж» — это не только гранты. Когда мы обсуждали эту идею в 2018 году, мы не рассматривали деньги и их фактор в качестве основного. «Неруж» имеет гораздо более важные оттенки, миссию. Этой программой мы пытаемся укрепить связь между Арменией и диаспорой. Наконец, сделать их переселение на родину реальным, воплотить их идеи в жизнь и сформировать сеть специалистов армян Диаспоры. То, что увезут отсюда участники «Неружа», думаю, будет важно для будущего», — сказал Мхитар Айрапетян.
Далее Роберт Хачатрян и Мхитар Айрапетян вручили сертификаты об участии всем участникам программы, после чего состоялась церемония награждения.
По результатам оценки жюри 1-е почетное место было присуждено команде «Biocentric», получившей 20 млн драмов, 2-е место команде «Reactive Science», получившей 15 млн драмов, 3-е место команде «АТМТ», получившей 10 млн драмов.
Команды «Interians», «MMD», «Low-Code Armenia» и «DrumStar» были удостоены специальных наград от Orion Worldwide Innovations и BAJ Accelerator.
Национальный центр инноваций и предпринимательства предоставит всем командам профессиональные консультации.
Партнерами проекта «Неруж 3.0» являются Центральный банк РА, Банк «АКБА», юридическая фирма «TK & Partners», акселератор Orion Worldwide Innovations/BAJ Accelerator, Национальный центр инноваций и предпринимательства, маркетинговая компания «Red Marketing Space», компания «SIL Insurance».
О проекте:
«Неруж» — государственная программа, направленная на поощрение профессиональной репатриации, содействие экономическому прогрессу Армении и развитию стартап-экосистемы. Программа, проводимая в третий раз, в этом году реализуется Министерством высокотехнологической промышленности РА в сотрудничестве с фондом «Мой шаг».
В рамках программы в этом году в Армении приняли участие 22 стартапа из Канады, России, Грузии, Франции, Австралии, США, Того, Кипра, Германии, Австрии.
Следует отметить, что одним из основных условий для получения гранта является регистрация стартапа в Армении, осуществление деятельности и проживание в Армении не менее одного года.