Ինովացիոն ֆորում՝ «Նորարարությունը գործնականում. մարդիկ՝ կենտրոնում» թեմայով
Նոյեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել «Նորարարությունը գործնականում. մարդիկ՝ կենտրոնում» հանրային ոլորտի նորարարության ֆորումը, որի նպատակն էր գնահատել հանրային ոլորտում նորարարների ջանքերն ու ձեռքբերումները, քննարկել ոլորտի հիմնախնդիրների լուծման նոր մոտեցումներն ու փոփոխությունները։
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի Կայուն զարգացման նպատակներ(ԿԶՆ) նորարարական կենտրոնը՝ ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ։
Ֆորումի մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ողջունել է ԿԶՆ կենտրոնի գործունեությունը, հաջողություն ու նոր ձեռքբերումներ է մաղթել աշխատակիցներին և հույս հայտնել, որ նրանք հետագայում ևս կշարունակեն աշխատել նույնքան ոգևորված և արդյունավետ։ ՀՀ նախագահը հատկապես բարձր է գնահատել կենտրոնի գործունեությունը թվայնացման ոլորտում։
«Այսօր շատ կարևոր են ձեր մոտեցումները պետական մակարդակով պետության թվայնացման աշխատանքներում։ Հույս ունեմ, որ նոր, առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձնեք այդ աշխատանքներին։ Եվ չմոռանաք ԲՏԱ նախարարության հետ համագործակցությունն այդ բնագավառում, քանի որ մեր զարգացման ապագան թվայնացման մեջ է, առանց որի նոր հաջողություններ մենք չենք կարող արձանագրել»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն իր ելույթում խոսել է այն մասին, որ այժմյան իրականությունում նորարարությունն անխուսափելի է:
Նախարարն ընդգծել է ԿԶՆ կենտրոնի հետ տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը՝ առանձնացնելով հատկապես ներգրավվածությունը՝ Թվայնացման ռազմավարության մշակման գործընթացում:
«Դեռևս 2021թ․ Հայաստանի թվայնացման ռազմավարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հանձնառությունը՝ առաջնորդելու թվային փոխակերպումը պետական կառավարման համակարգում, խթանելու հանրային ու մասնավոր ոլորտների միջև երկխոսության ամրապնդմանը, նպաստելու թվային տեխնոլոգիաների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։ Նախարարը կարևորել է նաև այն, որ
«Մասնագետների պատրաստման ԲՈՒՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված մասնագիտական դասընթացների բովանդակությունը մշակելիս ևս նախարարությունն օգտվել է Կենտրոնի կողմից մշակված արհեստական բանականությամբ աշխատող «Edu2work» առցանց հարթակի արդյունքներից»:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը խոսել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թ․ զարգացման պետական ծրագրի» մասին, որի առանցքում մարդկային կապիտալի զարգացումն ու իրացումն են՝ գիտելիքի ու ստեղծարարության խթանման միջոցով։
Նախարարի խոսքով՝ այս ուղենշումը պատահական չէ, քանի որ տարիների ընթացքում նախարարության վարած քաղաքականությունը միտված է եղել կրթության միջոցով անհատի կարողության բացահայտմանը և շարունակական զարգացմանը։ Այդ ճանապարհին նորարարությունը բովանդակային առաջընթացի և ապագայի մարտահրավերներին դիմակայելու կարևորագույն նախապայմաններից է։
Հիմնական զեկույցով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) գործադիր քարտուղարի տեղակալ Դմիտրի Մարիյասինը։ Նա ընդգծել է նորարարական քաղաքականության և քաղաքական նորարարության կարևորությունը կառավարությունների համար, անդրադարձել այս երկու դրույթների ինտեգրման հնարավորություններին՝ բարդ համակարգերն արդյունավետ կառավարելու և փոխակերպող ազդեցության հասնելու համար։
«Հանրային ոլորտի նորարարությունը Հայաստանում» թեմայի շուրջ խոսել է ԿԶՆ նորարական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Ճորոխյանը։
Այնուհետև, «Հանրային ոլորտի նորարարության հիմնական միտումներն և մարտահրավերները» թեման ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու նպատակով կայացել է պանելային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի նորարության և ԿԶՆ ֆինանսների պորտֆելի ղեկավար Տաթևիկ Քոլոյանը։

Инновационный форум «Инновации на практике: прежде всего человек»
25 ноября состоялось «Инновации на практике: прежде всего человек» инновационный форум государственного сектора, целью которого была оценка усилий и достижений инноваторов государственного сектора, обсуждение новых подходов и изменений в решении проблем сектора.
Мероприятие было организовано Национальным инновационным центром Целей устойчивого развития Программы развития ООН в Армении по совместной инициативе правительства Армении и ООН.
Участников форума приветствовали Президент РА Ваагн Хачатурян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, министр ОНКС РА Ваграм Думанян.
Президент РА Ваагн Хачатурян приветствовал деятельность Центра ЦУР, пожелал сотрудникам успехов и новых достижений и выразил надежду, что они и впредь будут работать так же увлеченно и эффективно. Президент РА высоко оценил деятельность центра в области цифровизации.
«Сегодня очень важны ваши подходы на государственном уровне в цифровизации государства. Надеюсь, что вы обратите особое внимание на эти работы. И не забывайте о сотрудничестве с Министерством высокотехнологической промышленности в этой сфере, потому что будущее нашего развития – в цифровизации, без которой мы не сможем добиться новых успехов», – сказал Ваагн Хачатурян.
В своем выступлении министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян говорил о том, что в сегодняшних реалиях инновации неизбежны. Министр подчеркнул эффективное сотрудничество с центром ЦУР по различным направлениям, особо выделив участие в процессе разработки Стратегии цифровизации.
«Еще в 2021 году стратегия цифровизации Армении еще раз подтвердила приверженность Министерства высокотехнологической промышленности РА возглавить цифровую трансформацию в системе государственного управления, способствовать укреплению диалога между государственным и частным секторами, способствовать повышению осведомленности о цифровых технологиях», — сказал Роберт Хачатрян. Министр также подчеркнул, что при разработке содержания профессиональных курсов, организуемых в рамках программы «Сотрудничество вузов и частного сектора по подготовке специалистов», министерство также использовало результаты разработанной Центром онлайн-платформы Edu2work на основе искусственного интеллекта.
Министр ОНКС РА Ваграм Думанян рассказал о «Государственном плане развития образования РА до 2030 года», ядром которого является развитие и реализация человеческого капитала через продвижение знания и творчество.
По словам министра, эта веха не случайна, ведь на протяжении многих лет политика министерства была направлена на выявление и постоянное развитие способностей личности через образование. Таким образом, инновации являются одной из важнейших предпосылок существенного прогресса и решения задач будущего.
С основным докладом выступил заместитель Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) Дмитрий Мариясин. Он подчеркнул важность инновационной политики и политических инноваций для правительств, упомянул о возможностях интеграции этих двух положений для эффективного управления сложными системами и достижения преобразующего воздействия.
Тигран Чорохян, руководитель инновационного центра SDN, выступил на тему «Инновации государственного сектора в Армении».
Затем с целью более подробного изучения темы «Основные тенденции и вызовы инновационной деятельности государственного сектора» была проведена панельная дискуссия, в которой приняли участие первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян, первый заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, заместитель министра ОНКС Жанна Андреасян, руководитель отдела инноваций и финансирования ЦУР офиса ПРООН в Армении Татевик Колоян.