ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է ՎԶԵԲ-ի տարեկան համաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում մայիսի 16-18-ը կայացած
Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) կառավարիչների խորհրդի տարեկան հանդիպմանը և գործարար համաժողովին:
Մայիսի 17-ին տեղի ունեցած գործարար համաժողովում հայկական պատվիրակությունը «Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացը. ներդնելով ի նպաստ խելացի, կանաչ և կայուն ապագայի» խորագրի ներքո, ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային գրավչության բարելավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, գործարար միջավայրը, գիտելիքահեն, ներառական տնտեսության ձևավորման, արտահանման խթանման նպատակով պետության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Հայկական պատվիրակության կազմում էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցչության ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի ներդրումների գծով տնօրեն Արամ Վարդանյանը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական փոխակերպման, բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման նպատակով իրականացվող նախաձեռնությունները, ոլորտի հիմնական առաջնայնություններն ու խնդիրները, Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական առաջատար պետության ձևավորմանն ուղղված քայլերը:
Իր խոսքում Գևորգ Մանթաշյանը մասնավորապես նշել է.
«Արարատ լեռը վիթխարի ազդեցություն ունի մեր երկրում. Նոյի տապանը հանգրվանելով Արարատ լեռան վրա՝ մարդկության համար դարձել է երկրորդ հնարավորության խորհրդանիշ: Եվ այսօր էլ գլոբալ գործընթացների համատեքստում Հայաստանը երկրորդ շանս, հնարավորություն է առաջարկում բազմաթիվ տաղանդաշատ մարդկանց, ընկերություների` տեղափոխելու և զարգացնելու իրենց բիզնեսները Հայաստանում:
ՀՀ կառավարության կողմից սահմանվել են մի շարք արտոնություններ ՀՀ-ում բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության ոլորտներում այլ երկրների քաղաքացիների կողմից կազմակերպություններ գրանցելու, տեղափոխելու, և գործունեություն իրականացնելու համար: Ենթակառուցվածքների արագ զարգանալը, միջազգային ֆինանսական գործընկերների տրամադրած աջակցությունը բարենպաստ բիզնես-մթնոլորտ է ստեղծել երկրում:
Պետությունը ոչ միայն սուբսիդավորում, դրամական օգնություն է առաջարկում, բայց նաև աջակցություն է տրամադրում ընկերությունների մրցունակությունը բարձրացնելու և գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու համար»:

Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of the RA HTI, took part in the EBRD Annual Meeting
Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA took part in the annual meeting and business forum of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), held on May 16-18 in Samarkand, Uzbekistan.
At the business forum held on May 17, the Armenian delegation at the Investment outlook session entitled “Armenia’s rise to tech prominence: investing in a smart, green and sustainable future”, presented the steps taken to increase the investment attractiveness of Armenia, the business environment, the programs implemented by the state to create a knowledge-intensive, inclusive economy and develop exports.
The Armenian delegation included Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA, George Akhalkatsi, Head of the EBRD Yerevan Resident Office, Tigran Avinyan, Deputy Mayor of Yerevan, Arman Khojoyan, Deputy Minister of Economy of the RA, Levon Ohanesyan, Director General of the “Investment Support Center Foundation” and Aram Vardanyan, the Investment Director of the “Investment Support Center Foundation”.
Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA presented the initiatives being implemented for the technological transformation of Armenia, the development of a high-tech ecosystem, the main priorities and problems of the industry, steps towards the formation of Armenia as a regional technological leader.
Gevorg Mantashyan especially noted in his speech:
“Mount Ararat has a huge impact on our country. Noah’s Ark on Mount Ararat has become a symbol of a second chance for mankind. And today, in the context of global processes, Armenia offers a second chance, an opportunity for many talented people and companies to move and develop their business in Armenia.
The Government of the Republic of Armenia has established a number of benefits for citizens of other countries when registering, transferring and carrying out activities in the field of high technologies and telecommunications in the Republic of Armenia.
The rapid development of infrastructures and support from international financial partners have created a favorable business environment in the country. The state not only offers subsidies and financial assistance but also provides support to increase the competitiveness of companies in order to face global challenges.”