ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է ՎԶԵԲ-ի տարեկան համաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում մայիսի 16-18-ը կայացած
Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) կառավարիչների խորհրդի տարեկան հանդիպմանը և գործարար համաժողովին:
Մայիսի 17-ին տեղի ունեցած գործարար համաժողովում հայկական պատվիրակությունը «Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացը. ներդնելով ի նպաստ խելացի, կանաչ և կայուն ապագայի» խորագրի ներքո, ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային գրավչության բարելավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, գործարար միջավայրը, գիտելիքահեն, ներառական տնտեսության ձևավորման, արտահանման խթանման նպատակով պետության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Հայկական պատվիրակության կազմում էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցչության ղեկավար Ջորջ Ախալկացին, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի ներդրումների գծով տնօրեն Արամ Վարդանյանը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական փոխակերպման, բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման նպատակով իրականացվող նախաձեռնությունները, ոլորտի հիմնական առաջնայնություններն ու խնդիրները, Հայաստանի՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական առաջատար պետության ձևավորմանն ուղղված քայլերը:
Իր խոսքում Գևորգ Մանթաշյանը մասնավորապես նշել է.
«Արարատ լեռը վիթխարի ազդեցություն ունի մեր երկրում. Նոյի տապանը հանգրվանելով Արարատ լեռան վրա՝ մարդկության համար դարձել է երկրորդ հնարավորության խորհրդանիշ: Եվ այսօր էլ գլոբալ գործընթացների համատեքստում Հայաստանը երկրորդ շանս, հնարավորություն է առաջարկում բազմաթիվ տաղանդաշատ մարդկանց, ընկերություների` տեղափոխելու և զարգացնելու իրենց բիզնեսները Հայաստանում:
ՀՀ կառավարության կողմից սահմանվել են մի շարք արտոնություններ ՀՀ-ում բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության ոլորտներում այլ երկրների քաղաքացիների կողմից կազմակերպություններ գրանցելու, տեղափոխելու, և գործունեություն իրականացնելու համար: Ենթակառուցվածքների արագ զարգանալը, միջազգային ֆինանսական գործընկերների տրամադրած աջակցությունը բարենպաստ բիզնես-մթնոլորտ է ստեղծել երկրում:
Պետությունը ոչ միայն սուբսիդավորում, դրամական օգնություն է առաջարկում, բայց նաև աջակցություն է տրամադրում ընկերությունների մրցունակությունը բարձրացնելու և գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու համար»:

Первый заместитель министра ВТП РА Геворг Манташян принял участие в ежегодном заседании ЕБРР
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в ежегодном заседании и бизнес-форуме Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), состоявшихся 16-18 мая в Самарканде, Узбекистан.
На состоявшемся 17 мая бизнес-форуме армянская делегация на инвестиционной сессии «Технический прогресс Армении: Инвестирование в умное, зеленое и устойчивое будущее» представила шаги, предпринятые для повышения инвестиционной привлекательности Армении, бизнес-среды, реализуемые государством программы по созданию наукоемкой, инклюзивной экономики и развитию экспорта.
В состав армянской делегации вошли первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян, глава представительства ЕБРР в Армении Георгий Ахалкаци, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян, генеральный директор фонда «Центр поддержки инвестиций» Левон Оганесян и директор по инвестициям Фонда «Центр поддержки инвестиций» Арам Варданян.
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян представил инициативы, реализуемые с целью технологической трансформации Армении, развития высокотехнологичной экосистемы, основные приоритеты и проблемы отрасли, шаги по формированию Армении как регионального технологического лидера.
В своем выступлении Геворг Манташян особо отметил:
«Гора Арарат имеет огромное влияние в нашей стране. Ноев ковчег на горе Арарат стал для человечества символом второго шанса. И сегодня, в контексте глобальных процессов, Армения предлагает второй шанс, возможность многим талантливым людям и компаниям переехать и развивать свой бизнес в Армении.
Правительство Республики Армения установило ряд льгот для граждан других стран при регистрации, передаче и осуществлении деятельности в сфере высоких технологий и телекоммуникаций в Республике Армения.
Быстрое развитие инфраструктур, поддержка со стороны международных финансовых партнеров создали благоприятную бизнес-среду в стране. Государство не только предлагает субсидии и финансовую помощь, но и оказывает поддержку для повышения конкурентоспособности компаний, чтобы противостоять глобальным вызовам».