«Սևան ստարտափ սամիթ 2023»-ին մասնակցել է 110 ստարտափ աշխարհի 30 երկրներից
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այցելել է հուլիսի 23-29-ը Սևանա լճի ափին՝ Դարանակ գյուղի հարակից ափամերձ տարածքում անցկացված «Սևան Ստարտափ Սամիթ 2023» միջոցառման մասնակիցներին: Պաշտոնյաները շրջել են տաղավարներով և ծանոթացել ամենամյա վրանային ոչ պաշտոնական բիզնես ֆորումի ընթացքին:
«Սևան ստարտափ սամիթը» տարածաշրջանի ամենախոշոր տեխնոլոգիական միջոցառումներից է, որին ամեն տարի մասնակցում են մեծ թվով կազմակերպություններ: Այս տարի միջոցառմանը մասնակցել է 110 ստարտափ աշխարհի 30 երկրներից, ընդ որում՝ մասնակցության համար դիմել էին ավելի քան 470 հայաստանյան և միջազգային ստարտափներ:
Բացօթյա ճամբարի վրա հիմնված բիզնես ֆորումի 7 օրերը հագեցած են եղել պանելային քննարկումներով, սեմինարներով, խարույկի շուրջ բանակցություններով, ժամանցային միջոցառումներով: «Սևան Ստարտափ Սամիթը» մասնակիցներին մի շարք հնարավորություններ է տալիս, այդ թվում՝ փորձի փոխանակման, անհատական մենթորության, նոր կապերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավ՝ման և այլն:
Հուլիսի 27-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը միջոցառման շրջանակներում մասնակցել է «Բացահայտելով հայ-հնդկական համագործակցության հնարավորությունների ներուժը» թեմայով պանելային քննարկմանը: Իսկ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը հուլիսի 28-ին որպես հանձնաժողովի անդամ մասնակցել է «Սևան Ստարտափ Սամիթ 2023»-ին մասնակիցների ելույթների գնահատման աշխատանքներին:
«Սևան Ստարտափ Սամիթ» վրանային ոչ պաշտոնական բիզնես ֆորումը կազմակերպվում է 2016 թվականից: Սամիթն ամեն տարի մեկ վայրում է հավաքում հարյուրավոր ստարտափների, ձեռներեցների, ներդրողների, բանախոսների, մենթորների աշխարհի տասնյակ երկրներից՝ քննարկելու բիզնես-տեխնոլոգիական գաղափարներ, ներդրումային ծրագրեր և գործարար աշխարհին վերաբերող տարբեր թեմաներ: 2018 թ. ի վեր սամիթը կազմակերպվում է նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և Հնդկաստանում: Սևանա լճի տարածքում «Սևան Ստարտափ Սամիթ»-ը վերջին անգամ անցկացվել էր 2019-ին՝ հյուրընկալելով ավելի քան 10 հազար մասնակցի աշխարհի 45 երկրից:

110 стартапов из 30 стран мира приняли участие в «Sevan Startup Summit 2023»
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян во главе с премьер-министром Николом Пашиняном посетил участников мероприятия «Sevan Startup Summit 2023», состоявшегося 23-29 июля на берегу озера Севан, в прибрежной зоне, прилегающей к селу Даранак. Представители правительства осмотрели павильоны на территории лагеря и ознакомились с ходом ежегодного палаточного неформального бизнес-форума.
«Sevan Startup Summit» — один из крупнейших технологических мероприятий региона, в котором ежегодно участвует большое количество организаций. В этом году в мероприятии приняли участие 110 стартапов из 30 стран мира, причем заявку на участие подали более 470 армянских и международных стартапов.
7 дней палаточного бизнес-форума были насыщены панельными дискуссиями, семинарами, перeговорами у костра и развлекательными мероприятиями. «Sevan Startup Summit» предоставляет участникам ряд возможностей, включая обмен опытом, индивидуальное наставничество, создание новых связей, привлечение инвестиций и многое другое.
27 июля в рамках мероприятия первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в панельной дискуссии на тему «Раскрывая потенциал возможностей армяно-индийского сотрудничества». 28 июля заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян в качестве члена комиссии принял участие в оценке выступлений участников «Sevan Startup Summit 2023».
«Sevan Startup Summit» проводится с 2016 года. Ежегодно саммит собирает сотни стартапов, предпринимателей, инвесторов, спикеров, менторов из десятков стран мира на одной площадке для обсуждения бизнес-технологических идей, инвестиционных программ и различных тем, связанных с миром бизнеса. Начиная с 2018 года саммит также проводится в Объединенных Арабских Эмиратах и Индии. Последний раз «Sevan Startup Summit» проходил в районе озера Севан в 2019 году, собрав более 10 тысяч участников из 45 стран мира.