Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկա է գտնվել «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների բացմանը
Հայաստանի եվրոպական համալսարանում (ՀԵՀ) նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների բացման արարողությունը, որին մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարը շնորհավորել է համալսարանի անձնակազմին և հյուրերին՝ լաբորատորիաների բացման կապակցությամբ, կարևորել նմանօրինակ գիտահետազոտական կենտրոնների ստեղծումն ու դրանց կիրառական գործառույթը մեր երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացի և զարգացման գործում:
«Գործնական լաբորատոր պարապմունքներն այսօր էական նշանակություն ունեն աշխատաշուկայի ներկա պահանջները բավարարելու և արդյունաբերության մեջ առկա խնդիրներին լուծումներ տալու առումով: Վստահ եմ, որ «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաները կնպաստեն, որպեսզի տեսական գիտելիքները համադրվեն պրակտիկ, կիրառական փորձառության հետ: Լիահույս եմ, որ այս լաբորատորիաներում նոր մտքեր, նոր գաղափարներ կգեներացվեն, որոնք էական դերակատարություն կունենան մեր երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Հայաստանի եվրոպական համալսարանի ռեկտոր Հեղինե Բիշարյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարին, գործընկերներին, հյուրերին միջոցառմանը մասնակցելու համար: Նա ընդգծել է, որ նորաբաց գիտահետազոտական լաբորատորիաները շատ կարևոր դերակատարություն կունենան որակյալ կադրեր պատրաստելու, ուսանողների պրակտիկ հմտությունները զարգացնելու առումով։
«Հանրաճանաչ եվրոպական կրթական կառույցների հետ համատեղ՝ բուհի ուսանողները կարողացել են արդիական պրոդուկտներ ստեղծել, որոնք հիմնված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորագույն նվաճումների վրա և խիստ կիրառելի են տնտեսության մեջ»,- նշել է համալսարանի ռեկտորը։
Նախարարը շրջայց է իրականացրել նորաբաց լաբորատորիաներում, ծանոթացել ՀԵՀ մասնագետների և ուսանողների կողմից իսպանական «Էկոսոֆթ» ընկերության և իտալական «ԵՎՐՈԱԿ» գիտահետազոտական կենտրոնի մասնագետների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում պատրաստված շուրջ 20 սարքերի կիրառելիությանը: Նորարարական սարքերի թվում էին ֆանդոմատները՝ դատարկ շշերի մշակման սարքերը, խելացի համակարգերը, որոնք 10-ից ավելի գործառույթներ են իրականցնում և զարգացման լայն հնարավորություններ ունեն: Խելացի ավտոկանգառների առաջին օրինակն էլ, որի նմուշը ներկայացված էր լաբորատորիաներում, համալսարանականները ցանկանում են նվիրաբերել Երևանի քաղաքապետարանին՝ առաջարկելով այն տեղադրել հենց բուհի հարևանությամբ:
«Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների ծրագիրն իրականացվում է ՀԵՀ հիմնադիրներ՝ իտալական «ԵՎՐՈԱԿ» գիտահետազոտական կենտրոնի, Լիոնի առևտրաարդյունաբերական պալատի «Հիբրիա» տեխնոլոգիական ինստիտուտի, իսպանական «Էկոսոֆթ» և «Վենգրատ» ընկերությունների հետ համատեղ։ Միջոցառմանը մասնակցում էին պատվիրակություններ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից Գերմանիայից, Իսպանիայից։

Роберт Хачатрян присутствовал на открытии научно-исследовательских лабораторий «Иннотех»
8 ноября в Европейском университете Армении (ЕУА) состоялась церемония открытия научно-исследовательских лабораторий «Иннотех», в которой принял участие министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян.
Министр поздравил сотрудников и гостей вуза с открытием лабораторий, подчеркнул важность создания таких исследовательских центров и их прикладную функцию в техническом прогрессе и развитии нашей страны.
«Сегодня практические лабораторные занятия имеют важное значение с точки зрения удовлетворения текущих потребностей рынка труда и обеспечения решения существующих проблем в отрасли. Уверен, что научно-исследовательские лаборатории «Иннотех» будут способствовать объединению теоретических знаний с практическим, прикладным опытом. Я очень надеюсь, что в этих лабораториях будут генерироваться новые мысли и новые идеи, которые сыграют значительную роль в технологическом прогрессе нашей страны», — сказал Роберт Хачатрян.
Ректор Европейского университета Армении Эгине Бишарян поблагодарила министра высокотехнологической промышленности РА, коллег и гостей за участие в мероприятии. Она подчеркнула, что вновь открытые научно-исследовательские лаборатории будут играть очень важную роль в плане подготовки квалифицированных кадров и развития практических навыков у студентов.
«Совместно с популярными европейскими учебными заведениями студенты вуза смогли создать современные продукты, которые основаны на последних достижениях информационных технологий и широко применимы в экономике», — сказала ректор вуза.
Министр совершил экскурсию по вновь открывшимся лабораториям, ознакомился с применимостью около 20 приборов, подготовленных специалистами и студентами студентами Европейского университета Армении в результате совместной работы со специалистами испанской компании «Экософт» и Итальянский научно-исследовательский центр «EUROAC». Среди инновационных устройств были фандоматы – устройства для обработки пустых бутылок, интеллектуальные системы, выполняющие более 10 функций и имеющие широкие возможности развития.
Первую модель умной парковки, образец которой был представлен в лабораториях, студенты университета хотят подарить мэрии Еревана, предложив установить ее прямо рядом с университетом.
Программа научно-исследовательских лабораторий «Innotech» осуществляется в сотрудничестве с учредителями ЕУА, итальянским научно-исследовательским центром «EUROAC», технологическим институтом «Hibria» Лионской торгово-промышленной палаты, испанскими компаниями «Ecosoft» и «Венграт». В мероприятии приняли участие делегации из Франции, Италии, Великобритании, Германии, Испании.