Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկա է գտնվել «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների բացմանը
Հայաստանի եվրոպական համալսարանում (ՀԵՀ) նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների բացման արարողությունը, որին մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարը շնորհավորել է համալսարանի անձնակազմին և հյուրերին՝ լաբորատորիաների բացման կապակցությամբ, կարևորել նմանօրինակ գիտահետազոտական կենտրոնների ստեղծումն ու դրանց կիրառական գործառույթը մեր երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացի և զարգացման գործում:
«Գործնական լաբորատոր պարապմունքներն այսօր էական նշանակություն ունեն աշխատաշուկայի ներկա պահանջները բավարարելու և արդյունաբերության մեջ առկա խնդիրներին լուծումներ տալու առումով: Վստահ եմ, որ «Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաները կնպաստեն, որպեսզի տեսական գիտելիքները համադրվեն պրակտիկ, կիրառական փորձառության հետ: Լիահույս եմ, որ այս լաբորատորիաներում նոր մտքեր, նոր գաղափարներ կգեներացվեն, որոնք էական դերակատարություն կունենան մեր երկրի տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Հայաստանի եվրոպական համալսարանի ռեկտոր Հեղինե Բիշարյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարին, գործընկերներին, հյուրերին միջոցառմանը մասնակցելու համար: Նա ընդգծել է, որ նորաբաց գիտահետազոտական լաբորատորիաները շատ կարևոր դերակատարություն կունենան որակյալ կադրեր պատրաստելու, ուսանողների պրակտիկ հմտությունները զարգացնելու առումով։
«Հանրաճանաչ եվրոպական կրթական կառույցների հետ համատեղ՝ բուհի ուսանողները կարողացել են արդիական պրոդուկտներ ստեղծել, որոնք հիմնված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորագույն նվաճումների վրա և խիստ կիրառելի են տնտեսության մեջ»,- նշել է համալսարանի ռեկտորը։
Նախարարը շրջայց է իրականացրել նորաբաց լաբորատորիաներում, ծանոթացել ՀԵՀ մասնագետների և ուսանողների կողմից իսպանական «Էկոսոֆթ» ընկերության և իտալական «ԵՎՐՈԱԿ» գիտահետազոտական կենտրոնի մասնագետների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում պատրաստված շուրջ 20 սարքերի կիրառելիությանը: Նորարարական սարքերի թվում էին ֆանդոմատները՝ դատարկ շշերի մշակման սարքերը, խելացի համակարգերը, որոնք 10-ից ավելի գործառույթներ են իրականցնում և զարգացման լայն հնարավորություններ ունեն: Խելացի ավտոկանգառների առաջին օրինակն էլ, որի նմուշը ներկայացված էր լաբորատորիաներում, համալսարանականները ցանկանում են նվիրաբերել Երևանի քաղաքապետարանին՝ առաջարկելով այն տեղադրել հենց բուհի հարևանությամբ:
«Ինոտեխ» գիտահետազոտական լաբորատորիաների ծրագիրն իրականացվում է ՀԵՀ հիմնադիրներ՝ իտալական «ԵՎՐՈԱԿ» գիտահետազոտական կենտրոնի, Լիոնի առևտրաարդյունաբերական պալատի «Հիբրիա» տեխնոլոգիական ինստիտուտի, իսպանական «Էկոսոֆթ» և «Վենգրատ» ընկերությունների հետ համատեղ։ Միջոցառմանը մասնակցում էին պատվիրակություններ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից Գերմանիայից, Իսպանիայից։

Robert Khachatryan was present at the opening of Innotech Scientific Research Laboratories
On November 8, at the European University of Armenia (EUA) the opening ceremony of the Innotech Scientific Research Laboratories was held, which was attended by RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan.
The Minister congratulated the staff and guests of the university on the opening of laboratories, stressed the importance of creating such scientific research centers and their applied function in the technical progress and development of our country.
“Practical laboratory trainings are of essential importance today in terms of meeting the current demands of the labor market and providing solutions to existing problems in the industry. I am confident that Innotech scientific research laboratories will contribute to the combination of theoretical knowledge with practical, applied experience. I really hope that these laboratories will generate new thoughts and new ideas that will play a significant role in the technological progress of our country,” said Robert Khachatryan.
Rector of the European University of Armenia Heghine Bisharyan thanked the RA Minister of High-Tech Industry, colleagues and guests for participating in the event. She stressed that the newly opened research laboratories will play a very important role in terms of training qualified personnel and developing practical skills among students.
“Jointly with popular European educational institutions, university students were able to create modern products that are based on the latest achievements in information technology and are widely applicable in the economy,” said the rector of the university.
The minister made a tour of the newly opened laboratories, got acquainted with the applicability of about 20 devices prepared by specialists and students of the European University of Armenia as a result of joint work with specialists from the Spanish company “Ecosoft” and the Italian research center “EUROAC”. Among the innovative devices were vending machines – devices for processing empty bottles, intelligent systems that perform more than 10 functions and have ample development opportunities.
The first model of smart parking, a sample of which was presented in the laboratories, the university students want to donate to the Yerevan Municipality, offering to install it right next to the university.
The Innotech research laboratory program is carried out in cooperation with the founders of the EUA, the Italian research center “EUROAC”, the “Hibria” Institute of Technology of the Lyon Chamber of Commerce and Industry, the Spanish companies “Ecosoft” and “Vengrat”. The event was attended by delegations from France, Italy, Great Britain, Germany, Spain.