Պետական աջակցություն ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին
- Հրապարակվել է՝ 08/12/2022
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 1-ի նիստում հաստատել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը։
Որոշման համաձայն՝ մեկանգամյա պետական աջակցություն կտրամադրվի ոլորտի այն կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին, որոնք միաժամանակ կբավարարեն հետևյալ պայմաններին՝
- որոշման մեջ նշված բազային ժամանակահատվածում (2022թ․ հունիս-հոկտեմբեր) հանդիսացել են ԱԱՀ վճարող,
- բազային ժամանակահատվածում աշխատակիցներին վճարվող աշխատավարձային ֆոնդը չեն կրճատել 20 տոկոսից ավելի,
- արտերկիր արտահանվող ծառայությունների ծավալը բազային ժամանակահատվածում կազմել է իրացման շրջանառության առնվազն 70 տոկոսը,
- դիմումի ներկայացման օրվան նախորդող օրվա դրությամբ չունեն 100 հազար դրամը գերազանցող՝ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորություններ, բացառությամբ եկամտային հարկի գծով պարտավորությունների, որոնք պետք է ամբողջությամբ կատարված լինեն:
Որոշման նպատակն է հնարավորություն տալ ոլորտի կազմակերպություններին՝ վերափոխելու ընկերության բիզնես մոդելը, հարմարեցնելու գործող պայմաններին և դիմակայելու համաշխարհային ՏՏ ոլորտի բարդություններին:

Государственная поддержка юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, работающих в сфере ИТ
На заседании 1 декабря Правительство РА одобрило проект постановления Правительства РА «Об утверждении Порядка оказания государственной поддержки коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в сфере информационных технологий».
Согласно решению, единовременная государственная поддержка будет оказана тем организациям и индивидуальным предпринимателям отрасли, которые одновременно будут соответствовать следующим условиям:
- являлись плательщиками НДС в течение базисного периода, указанного в решении (июнь-октябрь 2022 г.),
- не уменьшил фонд оплаты труда, выплаченный работникам в базовом периоде, более чем на 20 процентов,
- объем услуг, экспортируемых за рубеж, в базисном периоде составлял не менее 70 процентов товарооборота,
- по состоянию на день, предшествующий дате подачи заявления, не имеют контролируемых налоговым органом обязательств по доходам, превышающим 100 000 драмов РА, за исключением обязательств по налогу на прибыль, которые должны быть выполнены в полном объеме.
Цель решения — дать возможность организациям сектора трансформировать бизнес-модель компании, адаптироваться к текущим условиям и противостоять глобальным сложностям ИТ-сектора.