Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը այցելել է «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի մասնակիցներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը օգոստոսի 6-12-ը Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական ուսումնարանում իրականացնում է «Տիեզերական ճամբար 2023» (#SpaceCamp2023) գիտակրթական ծրագիրը։
Օգոստոսի 8-ին ճամբարականներին էր այցելել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Նախարարի և ճամբարականների հանդիպումն անցել է ջերմ ու անմիջական մթնոլորտում։ Նախարարը «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի մասնակիցների հետ խոսել է Հայաստանի համար տիեզերական տեխնոլոգիաների կարևորության մասին, նշել, որ մեր երկրի առաջընթացը կապվում է գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման հետ:
Ռոբերտ Խաչատրյանը անդրադարձել է հայկական առաջին արբանյակին, տիեզերական գործունեության ոլորտի մասնագետների պահանջարկին, ԱԹՍ-ներից արված լուսանկարների վերծանմամբ և մշակմամբ զբաղվող մասնագետների անհրաժեշտությանը։ Նախարարը վստահ է, որ հենց «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի մասնակիցներն են վաղն արդեն համալրելու մեր երկրի համար այդքան պահանջարկ ունեցող մասնագետների շարքերը։
Հանդիպման ընթացքում ճամբարականները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել նախարարին տիեզերական գործունեության, արբանյակաշինության, նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերի, մի շարք այլ թեմաների շուրջ։ Ծավալված հետաքրքիր քննարկման ընթացքում ճամբարականները նաև կարծիքներ ու նկատառումներ են ներկայացրել Հայաստանի տիեզերական ապագայի մասին, պատմել իրենց նպատակների, գաղափարների ու ծրագրերի մասին, անդրադարձել տիեզերքին վերաբերող բազմաթիվ թեմաների։
Այնուհետև նախարարը շրջել է ճամբարի աշխատարաններում, որտեղ մասնակիցները թիմերի բաժանված պրակտիկ աշխատանքներ են կատարել։
Ճամբարականները նախարարին են ներկայացրել արդեն իրականացված աշխատանքների արդյունքները՝ ԱԹՍ-ներով իրենց կողմից կատարված լուսանկարների, արբանյակներից ստացած օպերատիվ և արխիվային տվյալների մշակումները, վերլուծությունները, եզրակացություններն ու առաջարկությունները։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից արդեն 3-րդ տարին անցկացվող գիտակրթական ճամբարն այս տարի աննախադեպ էր դիմումների քանակով։ Մասնակցության դիմում ներկայացրած 1029 պատանիներից, թեստային առաջադրանքի արդյունքներով, ընտրվել են առավելագույն միավորներ հավաքած 107-ը։
Ճամբարային 7 օրերի ընթացքում «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի մասնակիցների համար անցկացվում են դասախոսություններ և գործնական աշխատանքներ աստղագիտության, երկրի հեռակա դիտարկման տեխնոլոգիաների, երկրատեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արբանյակների կառուցվածքի, ենթահամակարգերի վերաբերյալ։
Դասախոսություններից և ոլորտային աշխատաժողովներից բացի, ճամբարականների համար անցկացվում են արշավներ, ազգային պարերի ուսուցում, ֆիլմերի դիտում, հետաքրքիր հանդիպումներ ու միջոցառումներ:

Министр Роберт Хачатрян посетил участников «Космического лагеря 2023»
По инициативе Министерства высокотехнологической промышленности РА с 6 по 12 августа в Военно-спортивном лицее имени Монте Мелконяна в Дилижане проводится научно-образовательная программа «Космический лагерь 2023» (#SpaceCamp2023).
8 августа участников лагеря посетил министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян.
Встреча министра и участников программы прошла в теплой и искренней обстановке. Министр высокотехнологической промышленности говорил с участниками «Космический лагерь 2023» о важности космических технологий для Армении и отметил, что прогресс нашей страны связан с развитием науки и технологий.
Роберт Хачатрян рассказал о первом армянском спутнике, потребности в специалистах в области космической деятельности и нужде в специалистах, занимающихся расшифровкой и обработкой фотографий, сделанных с беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Министр уверен, что участники «Космического лагеря 2023» завтра пополнят ряды так востребованных для Армении специалистов.
В ходе встречи участники лагеря задали министру множество вопросов о космической деятельности, создании спутников, программах, реализуемых министерством, и ряде других тем. В ходе интересного обсуждения участники лагеря также представили мнения и соображения о космическом будущем Армении, рассказали о своих целях, идеях и планах, затронули многие темы, связанные с космосом.
Затем министр обошел мастерские лагеря, где участники, разделившись на команды, выполняли практическую работу.
Участники представили министру результаты уже проведенных работ: обработка фотоснимков, сделанных ими с БПЛА, оперативные и архивные данные, полученные со спутников, анализы, выводы и рекомендации.
Научно-образовательный лагерь, проводимый Министерством высокотехнологической промышленности РА уже третий год подряд, в этом году был беспрецедентным по количеству заявок. Среди 1029 подростков, подавших заявки на участие, по результатам тестового задания были отобраны 107, набравшие максимальное количество баллов.
В течение 7 дней лагеря проводятся лекции и практические занятия для участников «Космического лагеря 2023» по астрономии, технологиям дистанционного наблюдения Земли, геоинформационным технологиям, стуктуре спутников и подсистемам.
Помимо лекций и отраслевых семинаров, для участников лагеря предусмотрены экскурсии, обучение национальным танцам, просмотр фильмов, интересные встречи и мероприятия.