Նախարարը ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպանի հետ քննարկել է տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության ընդլայման հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը օգոստոսի 2-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային:
Նախարարը ողջունել է դեսպանին, ներկայացրել նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, անդրադարձել երկու երկրների միջև արդեն իսկ ձևավորված գործակցությանը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում այն առավել արդյունավետ կդառնա՝ ընդգրկելով համագործակցության առավել լայն շրջանակներ։
Դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, նշել, որ ԱՄԷ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնումը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ հատկապես թվայնացման, կիբեռանվտանգության, տիեզերական տեխնոլոգիաների ուղղություններով։
Դեսպանը նախարարին է փոխանցել նաև ԱՄԷ պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ Ահմադ Ալ-Բաուարդի Ալ-Ֆալասի հրավերը՝ մասնակցելու «Դուբայ ավիաշոու 2023» ցուցահանդեսին։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության, փոստային կապի ոլորտներում երկու կողմերի հաջող փորձը, քննարկվել են վենչուրային հիմնադրամների, ինկուբատորների և աքսելերատորների միջև գործարար կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, Ազգային վենչուրային հիմնադրամին, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին, «Արմաթ» լաբորատորիաների գործունեությանը, Հայաստանում կազմակերպվող ոլորտային ցուցահանդեսներին:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը դեսպանին առաջարկել է ճանաչողական այց կատարել «Ինժեներական քաղաք» և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, իսկ ԱՄԷ ոլորտային ընկերություններին հրավիրել է մասնակցելու Երևանում առաջիկայում կայանալիք «DigiTec23» և «ԱրմՀայԹեք 2024» ցուցահանդեսներին:

Министр обсудил с послом ОАЭ в РА возможности расширения сотрудничества в технологической сфере
2 августа министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Республике Армения Наримана Мохаммеда Шарифа Абдулла АльМуллу.
Министр приветствовал посла, представил основные направления деятельности министерства, коснулся уже налаженного сотрудничества между двумя странами и выразил надежду на то, что в ближайшем будущем оно станет более эффективным, охватывая более широкие сферы сотрудничества.
Посол Нариман Аль-Мулла поблагодарил за прием, отметил, что ОАЭ придает большое значение расширению сотрудничества с Арменией в сфере высоких технологий, особенно в сферах цифровизации, кибербезопасности и космических технологий.
Посол также передала министру приглашение государственного министра по делам обороны ОАЭ Мухаммада бен Ахмада Аль Баварди принять участие в выставке «Dubai Airshow 2023».
В ходе встречи был представлен успешный опыт обеих сторон в сферах информационных технологий, искусственного интеллекта, кибербезопасности, почтовой связи, обсуждены возможности установления деловых отношений между венчурными фондами, инкубаторами и акселераторами.
Были упомянуты также проект «Инженерный городок», Национальный венчурный фонд, центр креативных технологий «Тумо», деятельность лабораторий «Армат», организуемые в Армении отраслевые выставки.
Министр Роберт Хачатрян предложил послу ознакомительный визит в центр творческих технологий «Инженерный город» и «Тумо», а также пригласил отраслевых компаний из ОАЭ принять участие в предстоящих выставках «DigiTec23» и «ArmHigTech 2024» в Ереване.