Մինչև փետրվարը 1-ը ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերերը կարող են դիմել մեկանգամյա պետական աջակցություն ստանալու համար
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 1-ի նիստում հաստատել է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը։
Աջակցության նպատակն է մեղմել ԱՄՆ դոլարի և Եվրոյի արժեզրկման պատճառով ՏՏ ոլորտի առևտրային կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կրած վնասները, պահպանել առկա աշխատատեղերը:
Որոշման համաձայն՝ մեկանգամյա պետական աջակցություն կտրամադրվի 2022 թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածի (բազային ժամանակահատված) համար ոլորտի այն կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին, որոնք միաժամանակ կբավարարեն ստորև նշված պայմաններին՝
- բազային ժամանակահատվածում համարվել են ավելացված արժեքի հարկ վճարող և իրականացվող ամբողջ գործունեությունից ստացվող եկամուտների (իրացման շրջանառության) 80 և ավելի տոկոսը կազմել են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի 2013 թվականի սեպտեմբերի 19-ի N 874-Ն հրամանի 1-ին կետով հաստատված՝ տնտեսական գործունեության տեսակների դասակարգչի J58.2, J62.01, J62.02, J62.03, J63.11, J63.12 խմբերում ներառված գործունեությունից եկամուտները,
- արտերկիր արտահանվող ծառայությունների ծավալը բազային ժամանակահատվածում կազմել է իրացման շրջանառության առնվազն 70 տոկոսը,
- բազային ժամանակահատվածի և վճարման նախորդ ամսվա եկամտային հարկի հաշվարկներում եկամուտ ստացած աշխատակիցների մասով ամեն ամսվա հաշվարկված աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարների համագումարը մայիսին տրված եկամտային հարկի հաշվետվության ֆոնդի 80%-ից պակաս չէ,
- դիմումի ներկայացման օրվան նախորդող օրվա դրությամբ չունեն 100 հազար դրամը գերազանցող՝ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորություններ, բացառությամբ եկամտային հարկի գծով պարտավորությունների, որոնք պետք է ամբողջությամբ կատարված լինեն:

До 1 февраля юридические лица и индивидуальные предприниматели, работающие в ИТ-сфере, могут обращаться за единовременной господдержкой
На заседании 1 декабря Правительство Республики Армения одобрило проект постановления Правительства Республики Армения «Об утверждении Порядка оказания государственной поддержки коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в сфере информационных технологий».
Целью поддержки является смягчение убытков, понесенных коммерческими организациями ИТ-сектора и индивидуальными предпринимателями из-за девальвации доллара США и евро, сохранение существующих рабочих мест.
Согласно решению, единовременная государственная поддержка будет оказана на период с 1 июня 2022 года по 1 октября 2022 года (базовый период) тем организациям и индивидуальным предпринимателям отрасли, которые одновременно будут соответствовать следующим условиям:
- в базовом периоде считались плательщиками налога на добавленную стоимость и на их долю приходилось 80 и более процентов дохода (оборот продаж) от всех осуществляемых видов деятельности, включенной в группы J2, J62.01, J62.02, J62.03, J63.11, J63.12 классификации видов экономической деятельности, утвержденной пунктом 1 приказа Министра экономики РА № 874-Н от 19 сентября 2013 года.
- объем услуг, экспортируемых за границу в базисном периоде, составлял не менее 70 процентов от оборота реализации базисного периода и суммы заработной платы, исчисленной за каждый месяц, и приравненных к ней выплат работникам, получившим доходы в расчетах по налогу на прибыль за предыдущий месяц платежа составляет не менее 80% от фонда отчета по налогу на прибыль, выданного в мае, для подачи заявления по состоянию на день, предшествующий дате, у них нет обязательств по доходам, контролируемых налоговым органом, превышающих 100 000 драмов РА, за исключением обязательств по налогу на прибыль, которые должны быть выполнены в полном объеме.