Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հանդիպմանը
ՀՀ պատվիրակությունն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում անցկացվող ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) 28-րդ համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի բարձր մակարդակի հանդիպմանը՝ նվիրված կլիմայական խոցելիության խնդիրների լուծմանը:
Հայաստանի պատվիրակության անունից ելույթ է ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը: Իր ելույթում նա անդրադարձել է կլիմայի փոփոխության խնդրին՝ նշելով, որ ի թիվս այլ գլոբալ ճգնաժամերի՝ այն դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա ազդող կարևոր գործոններից է:
«Հայաստանը սահմանափակ բնական ռեսուրսներ ունեցող լեռնային երկիր է: Ըստ Համաշխարհային բանկի վերլուծության՝ Հայաստանը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի չորրորդ ամենառիսկային երկիրն է կլիմայի փոփոխության ազդեցության առումով: Կլիմայի փոփոխության ազդեցությանը դիմագրավելիս՝ պետք է շեշտը դնել ցիրկուլյար (շրջանաձև) և կանաչ տնտեսության արտադրության, ապրանքների խելամիտ սպառման, ինչպես նաև՝ թվայնացման և կապի խթանման վրա», – նշել է նախարարի առաջին տեղակալը:
Գևորգ Մանթաշյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես հավատարիմ է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համաշխարհային ջանքերին մասնակցելու իր հանձնառությանը, հիշեցրել, որ դեռևս 2021 թվականին Հայաստանը նպատակադրել է կրճատել ջերմոցային գազի արտանետումները 40 տոկոսով: Նախարարի տեղակալը նաև հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել ՄԱԿ-ի և գործընկեր պետությունների հետ՝ գտնելու տևական և կայուն լուծումներ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մեղմելու և խմբի երկրներում կայուն զարգացումն արագացնելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսն անցկացվում է ամեն տարի՝ հանդիսանալով կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ որոշումների կայացման միակ բազմակողմ ֆորումն աշխարհում։ Այն համախմբում է գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։

Gevorg Mantashyan participated in the High-level Meeting of Landlocked Developing Countries
The Delegation of the Republic of Armenia participated in the High-level Meeting of Landlocked Developing Countries (LLDCs) on addressing unique climate vulnerability within the 28th conference of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP-28) held in the United Arab Emirates.
First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA Gevorg Mantashyan delivered a speech on behalf of the Armenian Delegation. He addressed the problem of climate change vulnerability, noting that among other global crises, it is another major factor impacting the socio-economic challenges of LLDCs.
“Armenia is a mountainous country with limited natural resources. Based on the analysis by the World Bank, Armenia is considered the fourth most at risk country in the Eastern Europe and Central Asia region when it comes to the impact of the climate change. In addressing the impact of the climate change a strong emphasize should be put on promoting circular and green economy production and consumption practicies as well as on a promoting digitalization and connectivity,” First Deputy Minister noted.
Gevorg Mantashyan stressed Armenia’s constant commitment on participating in global efforts to combat climate change, reminded that in 2021, the country declared the goal of reducing its greenhouse gas emissions by 40 percent. Deputy Minister also added that Armenia stands ready to work with the UN and partner countries to find durable and sustainable solutions to mitigate climate change impact and accelerate sustainable development in LLDCs.
The UN Climate Change Conference is held annually and is the world’s only multilateral decision-making forum on climate change. It brings together the representatives of almost all countries to discuss the steps aimed at overcoming the climate crisis.