Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հանդիպմանը
ՀՀ պատվիրակությունն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում անցկացվող ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) 28-րդ համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի բարձր մակարդակի հանդիպմանը՝ նվիրված կլիմայական խոցելիության խնդիրների լուծմանը:
Հայաստանի պատվիրակության անունից ելույթ է ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը: Իր ելույթում նա անդրադարձել է կլիմայի փոփոխության խնդրին՝ նշելով, որ ի թիվս այլ գլոբալ ճգնաժամերի՝ այն դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա ազդող կարևոր գործոններից է:
«Հայաստանը սահմանափակ բնական ռեսուրսներ ունեցող լեռնային երկիր է: Ըստ Համաշխարհային բանկի վերլուծության՝ Հայաստանը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի չորրորդ ամենառիսկային երկիրն է կլիմայի փոփոխության ազդեցության առումով: Կլիմայի փոփոխության ազդեցությանը դիմագրավելիս՝ պետք է շեշտը դնել ցիրկուլյար (շրջանաձև) և կանաչ տնտեսության արտադրության, ապրանքների խելամիտ սպառման, ինչպես նաև՝ թվայնացման և կապի խթանման վրա», – նշել է նախարարի առաջին տեղակալը:
Գևորգ Մանթաշյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես հավատարիմ է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համաշխարհային ջանքերին մասնակցելու իր հանձնառությանը, հիշեցրել, որ դեռևս 2021 թվականին Հայաստանը նպատակադրել է կրճատել ջերմոցային գազի արտանետումները 40 տոկոսով: Նախարարի տեղակալը նաև հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել ՄԱԿ-ի և գործընկեր պետությունների հետ՝ գտնելու տևական և կայուն լուծումներ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մեղմելու և խմբի երկրներում կայուն զարգացումն արագացնելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսն անցկացվում է ամեն տարի՝ հանդիսանալով կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ որոշումների կայացման միակ բազմակողմ ֆորումն աշխարհում։ Այն համախմբում է գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։

Геворг Манташян принял участие во встрече развивающихся стран, не имеющих выхода к морю
Делегация Республики Армения приняла участие во встрече высокого уровня группы развивающихся стран, не имеющих выхода к морю (LLDC), посвященной решению проблем климатической уязвимости в рамках 28-й конференции Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP-28), состоявшейся в Объединенных Арабских Эмиратах.
От имени делегации Армении выступил первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян. В своем выступлении он затронул проблему изменения климата, отметив, что среди других глобальных кризисов оно является одним из важных факторов, влияющих на социально-экономическое состояние развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
«Армения – горная страна с ограниченными природными ресурсами. Согласно анализу Всемирного банка, Армения является четвертой наиболее уязвимой страной в регионе Восточной Европы и Центральной Азии с точки зрения воздействия изменения климата. Столкнувшись с последствиями изменения климата, акцент следует сделать на производстве циркулярной и зеленой экономики, разумном потреблении товаров, а также на продвижении цифровизации и связи», — сказал первый заместитель министра.
Геворг Манташян подчеркнул, что Армения всегда привержена своим обязательствам участвовать в глобальных усилиях по борьбе с изменением климата, напомнил, что в 2021 году Армения поставила перед собой цель сократить выбросы парниковых газов на 40 процентов. Заместитель министра также добавил, что Армения готова работать с ООН и государствами-партнерами для поиска долгосрочных и устойчивых решений по смягчению последствий изменения климата и ускорению устойчивого развития в странах группы.
Конференция ООН по изменению климата проводится ежегодно и является единственным в мире многосторонним форумом по принятию решений по изменению климата. Она объединяет представителей практически всех стран для обсуждения шагов, направленных на преодоление климатического кризиса.