Եվս մեկ քայլ՝ ուղղված գործարար միջավայրի` հատկապես տեխնոլոգիական և ինժեներական ոլորտի ընկերությունների գործունեության բարելավմանը․ ՀՀ կառավարությունն ընդունել է ներկայացված նախագծերը
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաև երկակի նշանակության տեղեկատվության և մտավոր գործունեության արդյունքների փոխանցման նկատմամբ հսկողության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» և ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին»» օրենքների նախագծերին: Նախագծերով փորձաքննության ենթարկված և փորձաքննության արդյունքում երկակի կամ ռազմական նշանակության ապրանքներ չճանաչված ապրանքների ցանկի հրապարակման և դրա հիման վրա մաքսային ձևակերպումների դյուրացման համար իրավական հիմքեր կստեղծվեն, որն էլ, իր հերթին, կկրճատի լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերը՝ բարելավելով գործարար միջավայրը՝ հատկապես տեխնոլոգիական և ինժեներական ոլորտի ընկերությունների համար։
Սեպտեմբերի 26-ին կայացած կառավարության նիստում նախագծերը ներկայացրել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
ՀՀ տարածք ռազմական նշանակության ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև ՀՀ տարածքից երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումն ու տարանցիկ փոխադրումը ենթադրում են համապատասխանաբար լիցենզիայի և թույլտվության ստացում։ Պարզելու համար, թե արդյոք ապրանքները պատկանում են նշված խմբերին, տնտեսվարողները պատվիրում են դրանց փորձաքննություն՝ նման գործունեության իրականացման համար հավատարմագրված կազմակերպություններում: Ընդ որում, փորձաքննության ենթարկվող ապրանքների զգալի մասի դեպքում պարզվում է, որ դրանք ռազմական կամ երկակի նշանակության չեն, սակայն գործընթացը պետք է իրականացվի՝ մաքսային հայտարարագրումն իրականացնելու նպատակով։ Դա ենթադրում է ֆինանսական ծախսեր։ Մասնավորապես, 1 օրվա ընթացքում փորձաքննության իրականացման վճարը հավատարմագրված ընկերությունների կողմից հասնում էր 60 հազար դրամի։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաճախ ներմուծվում և արտահանվում են նույն տեսակի ապրանքներ։ Նշված ցանկի հրապարակումը էականորեն նպաստում է խնդրո առարկա ապրանքների վերաբերյալ մաքսային ձևակերպումների հետ կապված վարչական և ֆինանսական բեռի կրճատմանը: Նոր կարգավորմամաբ իրավական հիմքեր են ստեղծվում նշված ցանկի հրապարակման համար:

Another significant step has been taken towards improving the business environment, particularly for technology and engineering companies. The RA Government accepted the presented projects.
The Government of the Republic of Armenia approved draft amendments to the "Law on Control Over Export of Dual-Use Items, Their Transit Through the Republic of Armenia, and Transmission of Dual-Use Information and Intellectual Property" and the "Law on Licensing." These amendments establish the legal basis for publishing a list of items that, upon scanning, are not classified as dual-use or military. This will streamline customs procedures and reduce associated financial costs, thereby enhancing the business environment, especially for technology and engineering companies.
During the Government session on September 26, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan presented the draft amendments.
Currently, the import of military items into Armenia, as well as the export and transit of dual-use items, requires a license and permit, respectively. To determine if items fall into these categories, businesses must engage accredited companies for examination. In many cases, these scans reveal that the items are neither military nor dual-use, yet the process is necessary for customs declaration, incurring additional costs. For example, the fee for a one-day scan by accredited companies has reached AMD 60,000.
Since similar goods are frequently imported and exported, the publication of the list of non-dual-use items will significantly reduce the administrative and financial burden related to customs formalities. The new legal framework will make this process more efficient, cutting down unnecessary expenses for businesses.