ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կայուն զարգացման տարածաշրջանային ֆորումում
- Հրապարակվել է՝ 03/04/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մարտի 29-ին ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կայուն զարգացմանը նվիրված տարածաշրջանային ֆորումի «Գործընկերություններ հանուն ներառական և կայուն թվային զարգացման» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը։
Իր ելույթում Գևորգ Մանթաշյանը մասնավորապես նշել է, որ 2020 թվականից Հայաստանը հանդիսանում է «Գենդերային հավասարությանը միտված տեխնոլոգիաների և նորարարության գործողությունների» կոալիցիայի առաջատարներից մեկը։
«ՄԱԿ-ի հետ համատեղ մենք իրականացնում ենք տարբեր ծրագրեր՝ բարելավելու երիտասարդ կանանց և աղջիկների ձեռնարկատիրական հմտությունները և խրախուսելու նրանց գործունեությունը ՏՀՏ ոլորտում։ Այս նպատակին հասնելու համար ՄԱԿ-ի նախաձեռնություններից մեկը Accelerator#5 ծրագիրն է, որը Հայաստանում ավելի քան 300 աղջիկների և երիտասարդ կանանց տրամադրել է ծրագրավորման, բիզնեսի, մարքեթինգի և բիզնես անգլերենի ուսուցման դասընթացների հնարավորություն: Ծրագրի արդյունքում մշակվել են 10 նոր ստարտափ գաղափարներ և կազմավորվել 3 հայկական ստարտափներ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը տարբեր նախաձեռնություններ է իրականացնում, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիական ոլորտում կանանց հզորացմանը։ ՀՀ թվայնացման 2021-2025թթ. ռազմավարությունով ևս նախատեսվում են կրթական ծրագրեր՝ միտված կանանց և աղջիկների թվային և տեխնիկական հմտությունների զարգացմանը։
Նախարարությունը նաև աջակցություն է տրամադրում այն սկսնակ տեխնոլոգիական ընկերություններին, որոնց ղեկավարները կանայք են։ 2021 թվականին նման ընկերությունների տեսակարար կշիռը՝ տրամադրվող դրամաշնորհային ծրագրերի շահառուների մեջ, կազմել է 16%»,- ասել է Գևորգ Մանթաշյանը:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ 2022թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց ներգրավվածությունը կազմել է 43 %՝ 2021թ. 40 % -ի փոխարեն։
Եզրափակելով ելույթը՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է իրականացնել տարբեր ծրագրեր՝ տեխնոլոգիական էկոհամակարգում կանանց ներգրավելու, նրանց ներուժը բացահայտելու համար:
Կլոր սեղան քննարկումը կազմակերպվել էր Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU), Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO)՝ UNEP, UNIDO և UN Women-ի աջակցությամբ, այն կայացել է Ժնևում հիբրիդային ձևաչափով։

Первый замминистра ВТП выступил на региональном форуме Европейской экономической комиссии ООН по устойчивому развитию
29 марта первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян выступил на круглом столе «Цифровое сотрудничество и партнерства для инклюзивного устойчивого развития» регионального форума по устойчивому развитию для региона Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН.
В своем выступлении Геворг Манташян подчеркнул, что с 2020 года Армения является одним из лидеров «Коалиции действий по вопросам использивания технологий и инноваций для достижения гендерного равенства».
«Вместе с ООН мы реализуем различные программы по повышению предпринимательских навыков девушек и молодых женщин и поощрению их активности в сфере ИКТ. Одной из инициатив ООН по достижению этой цели является программа Accelerator #5, которая предоставила более 300 девушкам и молодых женщин в Армении возможность изучать программирование, бизнес, маркетинг и деловой английский. В результате проекта было разработано 10 новых стартап-идей и сформировано 3 армянских стартапа.
Министерство высокотехнологической промышленности РА реализует различные инициативы, направленные на расширение прав и возможностей женщин в технологическом секторе. Согласно стратегии цифровизации РА на 2021-2025 годы запланированы образовательные программы, направленные на развитие цифровых и технических навыков женщин и девушек. Министерство также оказывает поддержку технологическим стартапам, возглавляемым женщинами.
В 2021 году доля таких компаний среди бенефициаров грантовых программ составила 16%», — сказал Геворг Манташян.
Замминистра подчеркнул, что по данным за первое полугодие 2022 года вовлеченность женщин в сферу информационных технологий в Армении составила 43% по сравнению с 40% в 2021 году.
Завершая свое выступление, Геворг Манташян отметил, что Армения продолжит реализацию различных программ по вовлечению женщин в технологическую экосистему и раскрытию их потенциала.
Круглый стол был организован при поддержке Международного союза электросвязи (МСЭ), Всемирной метеорологической организации (ВМО), ЮНЕП, ЮНИДО и структуры «ООН-женщины» и проводился в Женеве в гибридном формате.