12 ստարտափներ Նախարարության միասնական տաղավարով մասնակցել են «ԴիջիԹեք23»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հոկտեմբերի 13-15-ը միասնական տաղավարով մասնակցել է «ԴիջիԹեք23» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին՝ ներկայացնելով հայկական ոլորտային 12 ստարտափների, որոնք ներգրավված են նախարարության դրամաշնորհային և պետական աջակցության ծրագրերում:
Ստարտափներից 6-ը եղել են «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի շահառու.
- ReEducate կրթական թվային հարթակը հիմնված է AR տեխնոլոգիաների վրա՝ դասապրոցեսը դարձնելով ինտերակտիվ:
- FBF-ը ներկայացնում է սարք, որը տեքստը ցանկացած լեզվից թարգմանում է Բրայլյան այբուբենով՝ հասանելի դարձնելով ծանր տեսողական խանգարումներ և կուրություն ունեցող մարդկանց համար։
- VRDrob հավելվածը, հիմնվելով AI և AR տեխնոլոգիաների վրա, հնարավորություն է տալիս փորձել և առցանց գնել ակնոցներ սմարթֆոնի օգնությամբ:
- Blink համակարգչային հավելվածի մշակումը օգնում է նվազեցնել և կանխել թվային էկրանների օգտագործմամբ պայմանավորված մեջքի և աչքերի առողջական խնդիրները։
- HI.BIONIK.HAND բարձր տեխնոլոգիական պրոդուկտներ նախագծող ստարտափը զբաղվում է վերին վերջույթի բիոնիկական պրոթեզի նախագծմամբ և արտադրությամբ:
- AllClean-ը մաքրության ծառայությունների վիրտուալ հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս գտնել ծառայություն մատուցողներին մեկ վայրում, համեմատել բոլոր առաջարկները, տեսնել կարծիքներ և գնահատականներ, ընտրել
- գնային ամենահարմար տարբերակը և պատվիրել։
Ընկերությունն օգտվել է եկամտային հարկի մինչև 95 տոկոսի չափով վերադարձի պետական աջակցության ծրագրից.
- Addevice-ը բջջային արտադրանքի մշակման ընկերություն է, որը կենտրոնացած է ստարտափ և ձեռնարկատիրական ընկերությունների լուծումների վրա: Վերջին 8 տարիների ընթացքում Addevice-ը ստեղծել և փոխակերպել է ավելի քան 70+ բիզնես՝ ռազմավարության, նախագծման և ծրագրային մշակման շնորհիվ:
Ստարտափներից 3-ը եղել են «Ներուժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի մասնակից.
- BioCentric-ը բիոտեխնոլոգիական ընկերություն է, որը փոխակերպում է դեղամիջոցների հայտնաբերումը, ձևավորումը և զարգացումը արհեստական բանականության և հաշվողական կենսաֆիզիկայի ինտեգրման միջոցով՝ նվազեցնելով ռիսկերն ու հնարավորություններ ստեղծելով բեկումնային դեղամիջոցների հայտնաբերման համար:
- ATM ընկերությունը զբաղվում է հեռաբժշկական տեխնոլոգիաների մշակմամբ:
- Parsl.ai ստարտափը հնարավոր է դարձնում որակապես բարելավել թե՛ արբանյակներից, թե՛ ԱԹՍ-ներից ստացվող պատկերների որակը, հեռացնել մշուշն ու բարելավել գույները:
__________________
- INOGATE-ը տեխնոլոգիական ընկերություն է, որն առաջարկում է անօդաչու թռչող սարքերի արդյունաբերությունը զարգացնելու առաջադեմ ծրագրային լուծումներ և օպտիկական գործիքակազմ:
- AZAD Medical Devices հայ-շվեյցարական ընկերությունը զբաղվում է բժշկական ստերիլիզացման սարքավորումների արտադրությամբ՝ առաջարկելով ստերիլիզացման նոր մեթոդ՝ սենյակային ջերմաստիճանի պայմաններում:

12 армянских стартапов с единым павильоном Министерства приняли участие в выставке «DigiTec23»
13-15 октября Министерство высокотехнологической промышленности РА с единым павильоном приняло участие в ежегодной технологической выставке «DigiTec23», представив 12 армянских секторальных стартапов, которые вовлечены в программах грантовой и государственной поддержки Министерства.
6 стартапов были бенефициарами грантовой программы «От идеи к бизнесу»:
- Образовательная цифровая платформа ReEducate основана на технологиях дополненной реальности, что делает учебный процесс интерактивным.
- FBF представляет устройство, которое переводит текст с любого языка на шрифт Брайля, делая его доступным для людей с тяжелыми нарушениями зрения и слепотой.
- Приложение VRDrob, основанное на технологиях искуственного интеллекта (AI) и дополненной реальности (AR), позволяет примерять и покупать очки онлайн с помощью смартфона.
- Разработка компьютерного приложения Blink помогает уменьшить и предотвратить проблемы со здоровьем спины и глаз, вызванные использованием цифровых экранов.
- HI.BIONIK.HAND, стартап по разработке высокотехнологических продуктов, занимается разработкой и производством бионических протезов верхней конечности.
- AllClean — виртуальная платформа клининговых услуг, позволяющая найти поставщиков услуг в одном месте, сравнить все предложения, посмотреть отзывы и рейтинги, выбрать наиболее подходящий ценовой вариант и сделать заказ.
Компания воспользовалась программой господдержки по возврату до 95 процентов подоходного налога:
- Addevice — компания по разработке мобильных продуктов, специализирующаяся на решениях для стартапов и предпринимательских компаний. За последние 8 лет Addevice построила и преобразовала более 70 предприятий с помощью стратегии, дизайна и разработки программного обеспечения.
3 стартапа были участниками программы технологических стартапов из диаспоры «Неруж».
- BioCentric — биотехнологическая компания, преобразующая открытие, проектирование и разработку лекарств посредством интеграции искусственного интеллекта и вычислительной биофизики, снижения рисков и создания возможностей для изобретения революционных лекарств.
- Компания АТМ занимается развитием телемедицинских технологий.
- Стартап Parsl.ai позволяет качественно улучшить качество изображений, получаемых как со спутников, так и с БПЛА, убрать туман и улучшить цвета.
__________________
- INOGATE — технологическая компания, предлагающая передовые программные решения и оптические инструменты для развития индустрии БПЛА.
- Армяно-швейцарская компания AZAD Medical Devices занимается производством медицинского стерилизационного оборудования, предлагая новый метод стерилизации при комнатной температуре.