12 ստարտափներ Նախարարության միասնական տաղավարով մասնակցել են «ԴիջիԹեք23»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հոկտեմբերի 13-15-ը միասնական տաղավարով մասնակցել է «ԴիջիԹեք23» ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին՝ ներկայացնելով հայկական ոլորտային 12 ստարտափների, որոնք ներգրավված են նախարարության դրամաշնորհային և պետական աջակցության ծրագրերում:
Ստարտափներից 6-ը եղել են «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի շահառու.
- ReEducate կրթական թվային հարթակը հիմնված է AR տեխնոլոգիաների վրա՝ դասապրոցեսը դարձնելով ինտերակտիվ:
- FBF-ը ներկայացնում է սարք, որը տեքստը ցանկացած լեզվից թարգմանում է Բրայլյան այբուբենով՝ հասանելի դարձնելով ծանր տեսողական խանգարումներ և կուրություն ունեցող մարդկանց համար։
- VRDrob հավելվածը, հիմնվելով AI և AR տեխնոլոգիաների վրա, հնարավորություն է տալիս փորձել և առցանց գնել ակնոցներ սմարթֆոնի օգնությամբ:
- Blink համակարգչային հավելվածի մշակումը օգնում է նվազեցնել և կանխել թվային էկրանների օգտագործմամբ պայմանավորված մեջքի և աչքերի առողջական խնդիրները։
- HI.BIONIK.HAND բարձր տեխնոլոգիական պրոդուկտներ նախագծող ստարտափը զբաղվում է վերին վերջույթի բիոնիկական պրոթեզի նախագծմամբ և արտադրությամբ:
- AllClean-ը մաքրության ծառայությունների վիրտուալ հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս գտնել ծառայություն մատուցողներին մեկ վայրում, համեմատել բոլոր առաջարկները, տեսնել կարծիքներ և գնահատականներ, ընտրել
- գնային ամենահարմար տարբերակը և պատվիրել։
Ընկերությունն օգտվել է եկամտային հարկի մինչև 95 տոկոսի չափով վերադարձի պետական աջակցության ծրագրից.
- Addevice-ը բջջային արտադրանքի մշակման ընկերություն է, որը կենտրոնացած է ստարտափ և ձեռնարկատիրական ընկերությունների լուծումների վրա: Վերջին 8 տարիների ընթացքում Addevice-ը ստեղծել և փոխակերպել է ավելի քան 70+ բիզնես՝ ռազմավարության, նախագծման և ծրագրային մշակման շնորհիվ:
Ստարտափներից 3-ը եղել են «Ներուժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի մասնակից.
- BioCentric-ը բիոտեխնոլոգիական ընկերություն է, որը փոխակերպում է դեղամիջոցների հայտնաբերումը, ձևավորումը և զարգացումը արհեստական բանականության և հաշվողական կենսաֆիզիկայի ինտեգրման միջոցով՝ նվազեցնելով ռիսկերն ու հնարավորություններ ստեղծելով բեկումնային դեղամիջոցների հայտնաբերման համար:
- ATM ընկերությունը զբաղվում է հեռաբժշկական տեխնոլոգիաների մշակմամբ:
- Parsl.ai ստարտափը հնարավոր է դարձնում որակապես բարելավել թե՛ արբանյակներից, թե՛ ԱԹՍ-ներից ստացվող պատկերների որակը, հեռացնել մշուշն ու բարելավել գույները:
__________________
- INOGATE-ը տեխնոլոգիական ընկերություն է, որն առաջարկում է անօդաչու թռչող սարքերի արդյունաբերությունը զարգացնելու առաջադեմ ծրագրային լուծումներ և օպտիկական գործիքակազմ:
- AZAD Medical Devices հայ-շվեյցարական ընկերությունը զբաղվում է բժշկական ստերիլիզացման սարքավորումների արտադրությամբ՝ առաջարկելով ստերիլիզացման նոր մեթոդ՝ սենյակային ջերմաստիճանի պայմաններում:

12 Armenian startups with joint pavilion of the Ministry were presented at «DigiTec23»
On October 13-15, the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia participated in the “DigiTec23” annual technology exhibition with a joint pavilion, presenting 12 Armenian sectoral startups, which are involved in the Ministry’s grant and state support programs.
6 of the startups were beneficiaries of the “From Idea to Business” grant program:
- ReEducate educational digital platform is based on AR technologies, making the process of learning interactive.
- FBF presents a device that translates text from any language into Braille, making it accessible to people with severe visual impairments and blindness.
- Based on AI and AR technologies, the VRDrob app enables you to try on and buy glasses online with the help of your smartphone.
- The development of the Blink computer application helps to reduce and prevent back and eye health problems caused by the use of digital screens.
- HI.BIONIK.HAND, a high-tech product design startup, is engaged in the design and production of bionic prosthesis for the upper limb.
- AllClean is a virtual platform for cleaning services that allows you to find service providers in one place, compare all offers, see reviews and ratings, choose the most suitable price option and order.
The company has benefited from the state support program for the return of up to 95 percent of income tax:
- Addevice is a mobile product development company focused on solutions for startup and enterprise companies. Over the last 8 years, Addevice has built and transformed over 70+ businesses through strategy, design and software development.
3 of the startups participanted in the “Neruzh” diaspora tech startups program:
- BioCentric is a biotechnology company transforming drug discovery, design and development through the integration of artificial intelligence and computational biophysics, reducing risks and creating opportunities for breakthrough drug discovery.
- ATM company is engaged in the development of telemedicine technologies.
- The startup Parsl.ai makes it possible to qualitatively improve the quality of images received from both satellites and UAVs, remove haze and improve colours.
__________________
- INOGATE is a technology company that offers advanced software solutions and optical tooling to advance the UAV industry.
- The Armenian-Swiss company AZAD Medical Devices is engaged in the production of medical sterilization equipment, offering a new method of sterilization at room temperature.