Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է Բուլղարիայի էկոնոմիկայի և արդյունաբերության նախարար Պետար Դիլովի հետ
Սոֆիա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պատվիրակության պաշտոնական հանդիպումները շարունակվում են։ Հուլիսի 18-ին կայացել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի և Բուլղարիայի էկոնոմիկայի և արդյունաբերության նախարար Պետար Դիլովի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև տնտեսական, արդյունաբերական և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է եղել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի իրականացմանը ու ներդրումային միջավայրի զարգացմանը: Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման ու տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ ԵՄ գործընկերների հետ շարունակական համագործակցության հարցերին։
Նախարար Հայրապետյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը և նորարարական հնարավորությունները՝ ընդգծելով Բուլղարիայի, ինչպես նաև ԵՄ մյուս երկրների հետ միջազգային համագործակցության նոր ուղիներ ստեղծելու և համատեղ նախաձեռնություններն իրական ծրագրերի վերածելու անհրաժեշտությունը։

Mkhitar Hayrapetyan Meets with Bulgarian Minister of Economy and Industry Petar Dilov
The official meetings of the Armenian delegation continued as part of their working visit to Sofia. On July 18, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan met with Minister of Economy and Industry of Bulgaria Petar Dilov.
During the meeting, the parties discussed prospects for cooperation between Armenia and Bulgaria in the economic, industrial, and high-tech sectors. They exchanged views on mutually beneficial projects and the development of a favorable investment climate. The sides also addressed continued collaboration with EU partners aimed at enhancing Armenia’s resilience and promoting economic diversification.
Minister Hayrapetyan presented to his counterpart Armenia’s technological potential and innovation capabilities to his counterpart, emphasizing the importance of creating new pathways for international cooperation with Bulgaria and other EU countries, and of translating joint initiatives into real programs.