Վարչապետին ներկայացվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում անցկացվել է գերատեսչության 2022 թվականի գործունեության հաշվետվության քննարկում:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Համբարձում Մաթևոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԲՏԱ նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Քննարկման սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Նախարարությունների և գերատեսչությունների 2022 թվականի գործունեության արդյունքներն ամփոփելու շրջանակում այսօր մենք Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում ենք: Ճիշտ է, տարին օրացույցային դեռ չի ավարտվել, բայց, ըստ էության, մենք այսօր կարող ենք ամփոփել արդյունքները, որովհետև այն՝ ինչ պետք է առաջիկա ամսվա ընթացքում տեղի ունենա, արդեն պետք է պլանավորված և ընթացքի մեջ լինի»:
ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նախ ամփոփ ներկայացրել է նախարարության ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերը, ապա խոսքը փոխանցել տարբեր ոլորտները համակարգող փոխնախարարներին:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել Գլոբալ ինովացիոն ցուցիչով Հայաստանի վարկանիշին, արձանագրված դրական և բացասական ցուցանիշներին: Հաջորդիվ ներկայացվել է ստարտափների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, մասնավորապես՝ «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագիրը, որի շրջանակում լավագույն նախագծեր ներկայացրած նորաստեղծ ընկերություններին պետության կողմից տրամադրվում են դրամաշնորհներ, օժանդակություն է ցուցաբերվում վերջիններիս հետագա գործունեությանն ու շուկա մուտք գործելուն: Վարչապետը կարևորել է ծրագրի իրականացումը և պատասխանատուներին հանձնարարել ծրագրի արդյունավետության բարձրացման նպատակով ձեռնարկել հետևողական քայլեր՝ ընդգծելով բյուջեի կատարողականի բարձր մակարդակի ապահովման, հանրության շրջանում ծրագրի վերաբերյալ առավել լայն իրազեկում իրականացնելու և շահառուների ցանկն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը:
Նշվել է, որ հաջողությամբ ընթացքի մեջ է աշխատաշուկայից նոր աշխատակիցներ ներգրավող ընկերություններին աշխատավարձերի եկամտահարկի 50 տոկոսի վերադարձի ծրագիրը, որի շրջանակում պետության կողմից արդեն իսկ տրամադրվել է 2,8 մլրդ դրամ: Զեկուցվել է, որ ՏՏ մի շարք ընկերություններ Բուհ-մասնավոր հատված ծրագրի միջոցով ընթացքիկ տարում ներգրավվել են միջին և բարձր որակավորում ունեցող ավելի քան 700 աշխատակիցների: Ծրագրի բյուջեն այս տարի կազմել է 231 մլն դրամ, իսկ 2023 թվականին այն կհասնի 311 մլն դրամի:
Օժանդակություն է ցուցաբերվել հայկական ընկերությունների՝ միջազգային ֆորումներին մասնակցությանը: Արդյունքում, 2022 թվականի ընթացքում հայկական տարբեր ընկերություններ միջազգային գործընկերների հետ ստորագրել են 320 մլն դրամի պայմանագրեր:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Հայփոստի գործունեությանը, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, նոր բաժանմունքների ստեղծմանը:
Հեռահաղորդակցության և կապի ոլորտում այս տարի սկսվել են ռեզերվային կառավարման կենտրոնի վերանորոգման աշխատանքները, որոնք դեռևս գտնվում են ընթացքի մեջ: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել թվային հեռուստահեռարձակման ապահովման, թվային ինտերակտիվ հեռուստատեսության համակարգի ներդրման, Հայաստանի տարածքում բազային և շարժական ռադիոմոնիթորինգի համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Նախատեսվում է մինչև 2026 թվականը մեր երկրի բնակավայրերի 80 տոկոսում ապահովել լայնաշերտ կապ և պետական թվային ծառայությունների հասանելիություն:
Վարչապետին զեկուցվել են տիեզերական ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերը: Ընդգծելով այս տարվա ընթացքում հայկական ռազմավարական առաջին արբանյակի տիեզերք արձակման փաստը՝ պատասխանատուները նշել են, որ մինչև 2028 թվականը մեր երկիրը նախատեսում է տիեզերք արձակել հայկական ևս երկու արբանյակ: Նախատեսվում է 2023 թվականին Հայաստանում ստեղծել արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան, որի գլխավոր գործառույթներից են արբանյակի կառավարումը, տիեզերալուսանկարների ստացումը: Այդ նպատակով ընթացքի մեջ է մասնագետների վերապատրաստման գործընթացը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այս ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը և շեշտել, որ ոլորտի զարգացումը շարունակելու է լինել կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Հաջորդիվ ներկայացվել են Ինժեներական քաղաքի հիմնման, Գերհամակարգչային ազգային կենտրոնի ստեղծման, կիբեռանվտանգության, թվայնացման ոլորտներում, ինչպես նաև տվյալների ազգային պահոցի ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերն ու աշխատանքները:
Ամփոփելով՝ վարչապետն ընդգծել է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի, կապի, հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների հետևողական ու շարունակական զարգացման ուղղությամբ կառավարության նպատակադրումը և նշել ծրագրերի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ առաջիկայում ներկայացնել խորհրդակցության ընթացքում բարձրացված խնդիրների ու հարցերի լուծման «ճանապարհային քարտեզ»՝ վերը նշված ուղղություններով առաջ շարժվելու և զարգացում ապահովելու նպատակով:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства высокотехнологической промышленности за 2022 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в министерстве высокотехнологической промышленности состоялся обсуждение отчета о деятельности ведомства за 2022 год.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Амбарцум Матевосян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, заместитель министра финансов Ваге Ованнисян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
В начале обсуждения Никол Пашинян отметил: “В рамках подведения итогов деятельности министерств и ведомств за 2022 год сегодня мы находимся в министерстве высокотехнологичной промышленности. Конечно, календарный год еще не закончился, но, по сути, мы можем подвести итоги сегодня, потому что то, что должно произойти в течение следующего месяца, уже должно быть запланировано и должно находиться на стадии реализации”.
Министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян сначала кратко представил текущие и предстоящие программы министерства, затем передал слово заместителям министра, координирующим различные сферы.
Затем были затронуты рейтинг Армении по Глобальному индексу инноваций, зафиксированные положительные и отрицательные показатели. Далее были представлены шаги по развитию стартапов, в частности, программа “От идеи к бизнесу”, в рамках которой предоставляются государственные гранты представившим лучшие проекты новым компаниям и оказывается помощь в их дальнейшей деятельности и в процессе выхода на рынок. Премьер-министр подчеркнул важность реализации программы и поручил ответственным лицам предпринимать последовательные шаги по повышению ее эффективности, а также отметил необходимость обеспечения высокого уровня исполнения бюджета, более широкого информирования населения о программе и расширения списка бенефициаров.
Было отмечено, что успешно реализуется программа возврата 50% подоходного налога компаниям, привлекающим новых работников с рынка труда. В рамках этой программы государство уже выделило 2,8 млрд драмов. Было доложено, что в текущем году ряд ИТ-компаний наняли более 700 сотрудников средней и высокой квалификации в рамках программы “Вуз-частный сектор”. Бюджет проекта в этом году составил 231 млн драмов, а в 2023 году он достигнет 311 млн драмов.
Было оказано содействие участию армянских компаний в международных форумах. В результате в текущем году различные армянские компании подписали с международными партнерами контракты на сумму 320 млн драмов.
Затем была затронута деятельность ЗАО “Айпост”, проводимые работы по улучшению обслуживания граждан и созданию новых отделов.
В сфере телекоммуникаций и связи в этом году началась реконструкция резервного диспетчерского пункта. Работы в этом направлении еще не завершены. Далее были затронуты вопросы обеспечения цифрового телевещания, внедрения системы цифрового интерактивного телевидения, внедрения базовой и мобильной системы радиомониторинга на территории Армении.
К 2026 году планируется обеспечить широкополосную связь и доступ к государственным цифровым услугам в 80% населенных пунктов нашей страны.
Премьер-министру были доложены шаги по развитию космической отрасли. Подчеркнув тот факт, что в этом году в космос был запущен первый армянский стратегический спутник, ответственные лица отметили, что до 2028 года наша страна планирует запустить в космос еще два армянских спутника. В 2023 году в Армении планируется создать центр управления спутниками и приемную станцию, основными функциями которых являются управление спутниками и получение космических снимков. С этой целью ведется процесс переподготовки специалистов.
Никол Пашинян подчеркнул важность осуществления последовательных шагов в этом направлении и отметил, что развитие сектора и впредь будет в центре внимания правительства.
Далее были представлены проекты и работы в сферах основания Инженерного городка, создания Национального суперкомпьютерного центра, кибербезопасности, цифровизации, а также создания национального хранилища данных.
Подводя итоги, премьер-министр подчеркнул важность целеполагания правительства в направлении последовательного и непрерывного развития высокотехнологичного сектора, инфраструктуры связи и телекоммуникаций в Армении и отметил необходимость эффективной реализации программ. Никол Пашинян поручил ответственным лицам представить “дорожную карту” по решению поднятых в ходе сегодняшнего совещания проблем и вопросов, чтобы двигаться вперед в вышеуказанных направлениях и обеспечить развитие.