Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 8-րդ համաժողովին
Նոյեմբերի 3-ին մեկնարկել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 8-րդ համաժողովը՝ ArmIGF 2023-ը, որը կազմակերպվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, «Ինտերնետ հանրություն» և «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների համագործակցությամբ:
Համաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարն անդրադարձել է ինտերնետի կառավարմանն առնչվող մի շարք հարցերի, կարևորել, որ համաժողովի քննարկումներում ներգրավված են պետական, հասարակական, մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչներ։
«Համացանցն այսօր գրավել է ամբողջ աշխարհը: Եվ այս համատեքստում, թվային փոխակերպումը ներկայում անխուսափելի գործընթաց է: Այս առումով, Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է թվային արդիական միջավայրի ստեղծումը՝ պետական կառավարման բոլոր ոլորտներում գիտելիքի և տեխնոլոգիաների հիման վրա հասանելի, մատչելի, հուսալի, անվտանգ, բարձրորակ և մրցունակ ծառայությունների ապահովումը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, բնակչության կյանքի որակի բարձրացմանը:
Այս նպատակին հասնելու համար Կառավարության հնգամյա ծրագրում հստակ նախանշված են միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ նույնականացման արդիական համակարգի ներդրում, հանրային ծառայությունների թվայնացում, դրանց առցանց հասանելիության ապահովում, բնակչության թվային գրագիտության բարձրացում և թվային գործիքների կիրառման խթանում, իրավաբանական անձանց և քաղաքացիների հետ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ էլեկտրոնային եղանակով հաղորդակցության ապահովում, և մի շարք այլ ծրագրեր:
Թվային փոխակերպումը Հայաստանում վերջերս նոր թափ է հավաքել, անելիքները շատ են, և պահանջում են բոլորիս գործուն մասնակցությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել են նաև RIPE NCC, արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Վահան Հովսեփյանը, ICANN-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլոբալ շահառու կողմերի ներգրավվածության ղեկավար Միխայիլ Անիսիմովը, «Ինտերնետ Հանրություն» ՀԿ խորհրդի նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, Ինտերնետ հասարակության Եվրոպական կառավարության և կարգավորող հարցերի ավագ տնօրեն Դեյվիդ Ֆրաուտչին։
Նրանք խոսել են միջոցառման կարևորության, Հայաստանում թվայնացման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում պետական քաղաքականության, առաջ եկած խնդիրների և դրանց լուծման հնարավորությունների շուրջ։
Այնուհետև տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ:
«Թվային մարտահրավերներ և հնարավորություններ. Հասարակության, կառավարության և տնտեսության թվային փոխակերպման լուծումները» թեմայով քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհրդի քարտուղար, «Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամի տնօրեն Ներսես Երիցյանը։ Քննարկվել են թվայնացման, կիբեռանվտանգության, հեռահաղորդակցության ոլորտում պետական և մասնավոր հատվածի փոխգործակցության, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների համակարգված գործունեության, 2024թ բյուջեում թվայնացման մասով նախարարությանը վերապահված գործառույթներին ու դերին, ներկայացված ոլորտներում իրականացվող աշխատանքների որակին ու ժամանակացույցին առնչվող մի շարք հարցեր։ Ներսես Երիցյանը մանրամասներ է ներկայացրել նաև գործակալության կողմից իրականացվող աշխատանքների ու ծրագրերի վերաբերյալ։
Պանելային քննարկումները շարունակվել են «Համընդհանուր Ընդունումը» որպես համացանցի անբաժան մաս», «Արհեստական բանականությունը կրթական և ուսումնական պրոցեսներում, դրական և բացասական կողմերը», «Ինչ է WSIS+20-ը, կարևորությունը թվային զարգացման դարում», «Համաշխարհային թվային պայմանագիր, «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ ներգրավվածությունը և տարեկան նախագծերը» թեմաների շուրջ։
Արդեն 8-րդ անգամ անցկացվող ArmIGF համաժողովի հիմնական նպատակն է քննարկելու, վեր հանելու ինտերնետ կառավարմանն առնչվող արդիական խնդիրները, մարտահրավերներն ու զարգացման հեռանկարները, նախանշելու լուծման տարբերակներն ու հնարավորությունները։
Միջոցառման անցկացման նախաձեռնությունը «ՀՀ Ինտերնետ կառավարման հանձնաժողով» միջգերատեսչական խմբինն է, որը կազմավորվել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ 2014թ., ինտերնետ կառավարմանն առնչվող խնդիրների լուծման համար առաջարկություններ մշակելու և ներկայացնելու նպատակով։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в 8-м Армянском форуме по интернет-управлению
3 ноября в Ереване стартовал 8-й Армянский форум по интернет-управлению ArmIGF 2023, который был организован при сотрудничестве Министерства высокотехнологической промышленности РА, общественных организаций «Интернет-общество» и «Армянский сектор общества Интернета».
На открытии форума с приветственной речью выступил министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян.
Министр коснулся ряда вопросов, связанных с интернет-управлением, отметил важность того, что в обсуждениях форума участвуют представители государственного, общественного и частного секторов.
«Интернет сегодня покорил весь мир. И в этом контексте цифровая трансформация теперь является неизбежным процессом. В этом смысле одним из приоритетов правительства Армении является создание современной цифровой среды, предоставление доступных, недорогих, надежных, безопасных, качественных и конкурентоспособных услуг, основанных на знаниях и технологиях во всех сферах государственного управления, направленное на развитие экономики Армении и улучшение качества жизни населения.
Для достижения этой цели в пятилетнем плане правительства четко обозначены такие меры, как: внедрение современной системы идентификации, оцифровка государственных услуг, обеспечение их онлайн-доступа, повышение цифровой грамотности населения и поощрение использования цифровых инструментов, обеспечение электорнной связи органов государственной власти и местного самоуправления с юридическими лицами и гражданами, и ряд других программ.
«Цифровая трансформация в Армении в последнее время набрала новый оборот, еще многое предстоит сделать и это требует активного участия всех нас», — сказал Роберт Хачатрян.
Участников форума также приветствовали ответственный за внешние связи RIPE NCC Ваан Овсепян, руководитель по глобальному взаимодействию с заинтересованными сторонами в Восточной Европе и Центральной Азии ICANN Михаил Анисимов, председатель Совета общественной организации «Интернет-общество» Игорь Мкртумян, старший директор по вопросам европейского управления и регулирования международной организации «Общество Интернета» Дэвид Фраучи.
Они рассказали о важности мероприятия, цифровизации в Армении, государственной политике в сфере телекоммуникаций, возникших проблемах и возможностях их решения. Затем последовали панельные обсуждения.
Заместитель председателя Национального Собрания РА Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышлнности РА Роберт Хачатрян и секретарь Совета правления информационных системам, директор фонда «Агенство информационных систем» Армении Нерсес Ерицян приняли участие в панельном обсуждении на тему «Цифровые вызовы и возможности: решения для цифровой трансформации общества, правительства и экономики». Обсуждались ряд вопросов, связанных с цифровизацией, кибербезопасностью, взаимодействием государственного и частного секторов в сфере телекоммуникаций, слаженной деятельностью законодательной и исполнительной власти, функциями и ролью, закрепленными за Министерством в бюджете 2024 года по части цифровизации, качеством и графиком проводимых работ в представленных отраслях. Нерсес Ерицян также представил подробную информацию о работах и программах, реализуемых агентством.
Панельные дискуссии продолжались на темы «Всеобщее принятие», как неотъемлемая часть Интернета», «Искусственный интеллект в образовании и процессах обучения: плюсы и минусы», «Что такое WSIS+20: важность в эпоху цифрового развития», «Глобальный цифровой договор», «Участие ОО «Армянский сектор общества Интернета» и ежегодные проекты».
Основная цель конференции ArmIGF, которая проводится уже в восьмой раз, – обсудить, осветить текущие проблемы, вызовы и перспективы развития, связанные с управлением Интернетом, наметить варианты и возможности решения проблем.
Инициатива проведения мероприятия принадлежит межведомственной группе «Комиссия по управлению Интернетом Республики Армения», которая была образована по решению правительства Республики Армения в 2014 году с целью разработки и представления рекомендаций по решению проблем, связанных с интернет-управлением.