Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 8-րդ համաժողովին
Նոյեմբերի 3-ին մեկնարկել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 8-րդ համաժողովը՝ ArmIGF 2023-ը, որը կազմակերպվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, «Ինտերնետ հանրություն» և «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների համագործակցությամբ:
Համաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարն անդրադարձել է ինտերնետի կառավարմանն առնչվող մի շարք հարցերի, կարևորել, որ համաժողովի քննարկումներում ներգրավված են պետական, հասարակական, մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչներ։
«Համացանցն այսօր գրավել է ամբողջ աշխարհը: Եվ այս համատեքստում, թվային փոխակերպումը ներկայում անխուսափելի գործընթաց է: Այս առումով, Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է թվային արդիական միջավայրի ստեղծումը՝ պետական կառավարման բոլոր ոլորտներում գիտելիքի և տեխնոլոգիաների հիման վրա հասանելի, մատչելի, հուսալի, անվտանգ, բարձրորակ և մրցունակ ծառայությունների ապահովումը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, բնակչության կյանքի որակի բարձրացմանը:
Այս նպատակին հասնելու համար Կառավարության հնգամյա ծրագրում հստակ նախանշված են միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ նույնականացման արդիական համակարգի ներդրում, հանրային ծառայությունների թվայնացում, դրանց առցանց հասանելիության ապահովում, բնակչության թվային գրագիտության բարձրացում և թվային գործիքների կիրառման խթանում, իրավաբանական անձանց և քաղաքացիների հետ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ էլեկտրոնային եղանակով հաղորդակցության ապահովում, և մի շարք այլ ծրագրեր:
Թվային փոխակերպումը Հայաստանում վերջերս նոր թափ է հավաքել, անելիքները շատ են, և պահանջում են բոլորիս գործուն մասնակցությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել են նաև RIPE NCC, արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Վահան Հովսեփյանը, ICANN-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլոբալ շահառու կողմերի ներգրավվածության ղեկավար Միխայիլ Անիսիմովը, «Ինտերնետ Հանրություն» ՀԿ խորհրդի նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, Ինտերնետ հասարակության Եվրոպական կառավարության և կարգավորող հարցերի ավագ տնօրեն Դեյվիդ Ֆրաուտչին։
Նրանք խոսել են միջոցառման կարևորության, Հայաստանում թվայնացման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում պետական քաղաքականության, առաջ եկած խնդիրների և դրանց լուծման հնարավորությունների շուրջ։
Այնուհետև տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ:
«Թվային մարտահրավերներ և հնարավորություններ. Հասարակության, կառավարության և տնտեսության թվային փոխակերպման լուծումները» թեմայով քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհրդի քարտուղար, «Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամի տնօրեն Ներսես Երիցյանը։ Քննարկվել են թվայնացման, կիբեռանվտանգության, հեռահաղորդակցության ոլորտում պետական և մասնավոր հատվածի փոխգործակցության, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների համակարգված գործունեության, 2024թ բյուջեում թվայնացման մասով նախարարությանը վերապահված գործառույթներին ու դերին, ներկայացված ոլորտներում իրականացվող աշխատանքների որակին ու ժամանակացույցին առնչվող մի շարք հարցեր։ Ներսես Երիցյանը մանրամասներ է ներկայացրել նաև գործակալության կողմից իրականացվող աշխատանքների ու ծրագրերի վերաբերյալ։
Պանելային քննարկումները շարունակվել են «Համընդհանուր Ընդունումը» որպես համացանցի անբաժան մաս», «Արհեստական բանականությունը կրթական և ուսումնական պրոցեսներում, դրական և բացասական կողմերը», «Ինչ է WSIS+20-ը, կարևորությունը թվային զարգացման դարում», «Համաշխարհային թվային պայմանագիր, «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ ներգրավվածությունը և տարեկան նախագծերը» թեմաների շուրջ։
Արդեն 8-րդ անգամ անցկացվող ArmIGF համաժողովի հիմնական նպատակն է քննարկելու, վեր հանելու ինտերնետ կառավարմանն առնչվող արդիական խնդիրները, մարտահրավերներն ու զարգացման հեռանկարները, նախանշելու լուծման տարբերակներն ու հնարավորությունները։
Միջոցառման անցկացման նախաձեռնությունը «ՀՀ Ինտերնետ կառավարման հանձնաժողով» միջգերատեսչական խմբինն է, որը կազմավորվել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ 2014թ., ինտերնետ կառավարմանն առնչվող խնդիրների լուծման համար առաջարկություններ մշակելու և ներկայացնելու նպատակով։

Minister Robert Khachatryan participated in the 8th Armenian Internet governance forum
On November 3, the 8th Armenian Internet Governance Forum (ArmIGF) 2023 started, organized by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, “Internet Society” and “Internet Society Armenia Chapter” NGOs.
At the opening of the forum, the Minister of High-Tech Industry of the RA Robert Khachatryan delivered a welcome speech.
The Minister addressed a number of issues related to Internet governance, emphasized that the representatives of the public, non-governmental and private sectors are involved in the discussions of the forum.
“The Internet has taken over the whole world today. And in this context, digital transformation is now an inevitable process. In this regard, one of the priorities of the Armenian government is the creation of a modern digital environment, the provision of accessible, affordable, reliable, safe, high-quality and competitive services based on knowledge and technologies in all spheres of state administration, aimed at the development of the Armenian economy and the improvement of the quality of life of the population.
In order to achieve this goal, the Government’s five-year plan clearly outlines measures such as: introducing a modern identification system, digitizing public services, ensuring their online access, increasing the digital literacy of the population and promoting the use of digital tools, providing electronic communication of the state and local self-government bodies with legal entities and citizens, and a number of other programs.
The digital transformation in Armenia has recently gained new momentum, there is a lot to be done and it requires the active participation of all of us,” said Robert Khachatryan.
The participants of the forum were also welcomed by the External Relations Officer of RIPE NCC Vahan Hovsepyan, the Head of Global Stakeholder Engagement for Eastern Europe and Central Asia of the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) Mikhail Anisimov, Chairman of the Board of the “Internet Society” NGO Igor Mkrtumyan, Internet Society’s Senior Director for European Government and Regulatory Affairs David Frautschy.
They talked about the importance of the event, digitalization in Armenia, state policy in the field of telecommunications, the problems that have arisen and the possibilities of their solution. Panel discussions followed.
Vice President of the National Assembly of the RA Hakob Arshakyan, Minister of High-Tech Industry of the RA Robert Khachatryan and the Secretary of the Council Board of Information Systems, Director of the “Agency of Information Systems of Armenia” Foundation Nerses Yeritsyan participated in the discussion on “Digital challenges and possibilities: Solutions for Digital Transformation of Society, Government and Economy”.
A number of issues related to digitization, cyber security, public and private sector interaction in the field of telecommunications, coordinated activity of legislative and executive authorities, the functions and role assigned to the Ministry in the 2024 budget regarding digitization, the quality and schedule of works in the presented areas were discussed. Nerses Yeritsyan also presented details about the works and programs implemented by the agency.
Panel discussions continued on “Universal Adoption” as an integral part of the Internet”, “Artificial Intelligence in Education and Learning Processes: Pros and Cons”, “What is WSIS+20: Importance in the Age of Digital Development”, “Global Digital Compact”, “The engagement of the “Internet Society Armenia Chapter” NGO and annual projects”.
The main goal of the ArmIGF forum, which is being held for the 8th time, is to discuss and highlight the current problems, challenges and development prospects related to Internet governance, to outline solution options and opportunities.
The event was initiated by the interdepartmental group “Commission of Internet governance the Republic of Armenia”, which was formed by the decision of the Government of the Republic of Armenia in 2014, in order to develop and present recommendations for solving problems related to Internet governance.