Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած կոնֆերանսին
Նոյեմբերի 29-ին Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում (ՀԱՀ) մեկնարկել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական և նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսը։
Մասնակիցներին ողջունել է ՀԱՀ նախագահ դոկտոր Բրյուս Պողոսյանը, նշել, որ մեծ պատիվ է, որ կոնֆերանսն անցկացվում է ՀԱՀ-ում, քանի որ այն նպատակաուղղված է գիտության հանրայնացմանը, ինչն անչափ կարևոր է։
Այնուհետև տեղի է ունեցել «Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ներուժի զարգացում. որտեղից և ինչպես սկսել» թեմայով պանելային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և «Գիտուժ» նախաձեռնության ներկայացուցիչ, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը։
Բանախոսներն անդրադարձել են գիտության զարգացման ուղղությամբ պետության որդեգրած քաղաքականությանը, գիտական էկոհամակարգի զարգացմանը, տնտեսության տարբեր ճյուղերում գիտական արդյունքի կիրառման կարևորությանը և մի շարք այլ թեմաների։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ներկաներին տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի արդեն Հայաստանում սուպերհամակարգչային արհեստական բանականության կենտրոն կստեղծվի։ ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ սա ևս մեկ անգամ փաստում է ՀՀ կառավարության նպատակաուղղված գործունեության մասին:
«Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց։ Ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթաց, այլև հասարակական կյանքի, պետականության, անկախության ամրապնդման ուղղությամբ։ Այն պատկերացումները, որ ժողովուրդն ունի պետության, պատմության, հասարակական կյանքի մասին, դրանք ամբողջությամբ պարփակվում են գիտական առաջընթացում։ Նորարարությունը ստեղծում է հնարավորություններ մրցակցային առավելությունների հասնելու համար։ Եթե գիտական հիմք չունես, չես կարող առաջատար լինել, առանց դրա՝ հաջողությունը կարճաժամկետ կլինի»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին, նշել, որ քննարկվող թեմաներն անչափ կարևոր են մեր երկրի զարգացման համար։ Անդրադառնալով գիտության զարգացմանն ուղղված նախարարության գործունեությանը՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ նախարարության կողմից իրականացվող գրեթե բոլոր ծրագրերը, թե՛ բարձր տեխնոլոգիաների, թե՛ ռազմարդյունաբերության ոլորտներում, գիտության բաղադրիչ են պարունակում։
«Ցանկացած ծրագիր, որ նախարարությունն իրականացնում է ինքնանպատակ չէ, այն պետք է միտված լինի գիտության և մեր բարձր տեխնոլոգիական համայնքի խնդիրների և կարիքների լուծմանը»,- ասել է նախարարը։ Անդրադառնալով ՏՏ ոլորտի աջակցության ծրագրերին՝ նախարարը նշել է, որ շատ տարբեր գնահատականներ են հնչում դրանց վերաբերյալ.
«Մի մասը կարծում է, որ այն պետք չէ, կարծիքներ են հնչում, որ տրված աջակցությունը բավարար չէ։ Ոլորտի ընկերություններից յուրաքանչյուրն ունի իր խնդիրները և մեկ աջակցության ծրագրով հնարավոր չէ բոլոր խնդիրները լուծել: Հիմա փորձում ենք նպատակային աջակցության ծրագրեր մշակել, որպեսզի հնարավոր լինի առանձին խնդիրներին թիրախային լուծումներ տալ»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է գիտության ոլորտի առաջնահերթություններին. «ՀՀ կառավարությունը հստակ ու չափելի թիրախներ է սահմանել՝ գիտության ֆինանսավորման, գիտության ոլորտի երիտասարդացման, սերնդափոխության, նոր գիտնականների ներգրավման, արդյունքների հաստատման և տեխնոլոգիական առաջընթացին նպաստելու առումով: Վերջին 3 տարիներին Կառավարությունը գիտության ոլորտում կատարել է էական ներդրումներ, և կարիք կա հասկանալու այդ ներդրումների արդյունավետության, միջանկյալ արդյունքների և դրանց չափելիության ցուցանիշները, որպեսզի մեր հաջորդ քայլերը լինեն առավել մտածված և արդյունքների տեսանկյունից՝ ավելի հաշվետվողական»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Արամ Փախչանյանն իր հերթին անդրադարձել է «Գիտուժ» նախաձեռնության դերին, գործունեությանն ու նպատակներին, գիտական ոլորտի խնդիրներին, ընդգծել, որ դրանք լուծելու ամենակարևոր ճանապարհը համակարգված գործունեությունն է։
Կոնֆերանսին ներկա էին գիտական, կրթական, տեխնոլոգիական համայնքի, պետական հատվածի ներկայացուցիչներ։
Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն է քննարկել ուժեղ և մրցունակ գիտատեխնոլոգիական համակարգի ստեղծման հեռանկարները և առկա մարտահրավերները, փորձել ուրվագծել խնդրիների լուծմանը նպաստող գործիքակազմերը և մոտեցումները։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в конференции «Гитуж»
29 ноября в Американском Университете Армении состоялась конференция «Научно-технологическая и инновационная национальная система Армении: от проблем к возрождению», организованная инициативой «Гитуж».
Президент университета доктор Брюс Богосян поприветствовал участников и отметил, что для них большая честь, что конференция проводится в Американском Университете Армении, поскольку она направлена на популяризацию науки, что чрезвычайно важно.
Затем состоялась панельная дискуссия на тему «Развитие научно-технического потенциала в Армении: с чего и как начать», на которой приняли участие заместитель председателя Национального Собрания РА Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и представитель инициативы «Гитуж», председатель Совета попечителей образовательного фонда «Айб» Арам Пахчанян.
Спикеры затронули государственную политику, направленную на развитие науки и научной экосистемы, важность применения научных результатов в экономике, и другие темы.
Заместитель председателя Национального Собрания РА Акоп Аршакян сообщил, что в 2024 году в Армении будет создан суперкомпьютерный центр искусственного интеллекта. По словам А. Аршакяна, это еще раз подчеркивает целенаправленную деятельность правительства РА.
«Прогресс невозможен без науки. Не только технологический прогресс, но и в направлении укрепления общественной жизни, государственности и независимости. Представления народа о государстве, истории и общественной жизни полностью заключены в научном прогрессе. Инновации создают возможности для достижения конкурентного преимущества. Если у тебя нет научной основы, ты не можешь быть лидером, без нее успех будет краткосрочным», — отметил заместитель председателя Национального Собрания.
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян поблагодарил организаторов и отметил, что обсуждаемые темы чрезвычайно важны для развития нашей страны. Говоря о деятельности Министерства, направленной на развитие науки, Роберт Хачатрян отметил, что практически все программы, реализуемые Министерством, как в сфере высоких технологий, так и в сфере военной промышленности, имеют научный компонент.
«Любая программа, реализуемая Министерством, должна быть направлена на решение проблем и удовлетворение потребностей научно и высокотехнологического сообщества», — сказал министр. Говоря о государственных программах поддержки ИТ-сектора, министр Роберт Хачатрян отметил, что о них существуют разные мнения:
«Некоторые считают, что в этом нет необходимости. Есть мнения, что оказываемой поддержки недостаточно. У каждой компании есть свои проблемы, и одна программа не может решить все проблемы. Сейчас мы пытаемся разработать программы поддержки, которые обеспечат адресное решение отдельных проблем», — сказал Роберт Хачатрян.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян коснулась приоритетов научной сферы. «Правительство Армении поставило четкие и измеримые цели в плане финансирования науки, обновление научного сектора, смены поколений, привлечения новых ученых, достижения результатов и содействия технологическому прогрессу. За последние 3 года правительство осуществило значительные инвестиции в сфере науки, и есть необходимость понять эффективность, среднесрочные результаты и показатели измеримости этих инвестиций, чтобы наши дальнейшие шаги были более продуманными и подотчетными с точки зрения результатов», — сказала Жанна Андреасян.
Арам Пахчанян в свою очередь говорил о роли, деятельности и целей инициативы «Гитуж», проблемах научной сферы, подчеркнул, что важнейшим путем решения этих проблем является систематическая работа.
На конференции присутствовали представители научного, образовательного, технологического сообщества и государственного сектора.
Основная цель конференции «Гитуж» – обсудить перспективы создания сильной и конкурентоспособной научно-технологической системы и существующие проблемы, попытаться очертить инструменты и подходы решения этих проблем.