ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի ավագ պաշտոնյա Բրենդան Հանրահանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարար Հայրապետյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին, բարձր է գնահատել այցի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության համար Հայաստան–ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը ռազմավարական առաջնահերթություն են։ Նախարարը նշել է, որ այցը դիտարկվում է որպես հարաբերությունների նոր որակի հաստատման կարևոր քայլ։
Հանդիպման ընթացքում Մխիթար Հայրապետյանը վստահություն է հայտնել, որ պատվիրակության այցը մեծապես կնպաստի օգոստոսի 8-ի՝ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների միջև արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացմանը։ Նախարարի խոսքով՝ այս համագործակցությունը լայն հնարավորություններ է ստեղծում Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեսանկյունից։
Իր խոսքում Բրենդան Հանրահանը նշել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ փոխըմբռնման հուշագրի բովանդակությունը վկայում է այն մասին, որ տեխնոլոգիական ոլորտում առկա է երկկողմ համագործակցության մեծ ներուժ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես, արհեստական բանականության ուղղությամբ ներդաշնակ քաղաքականությունների մշակման հնարավորությունները, Հայաստանի կիսահաղորդիչների էկոհամակարգում ներդրումների իրականացումը և չիպերի նախագծման, նույնականացման և թեստավորման կարողությունների զարգացումը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ամերիկյան վերազգային ընկերությունների ներգրավվածության ընդլայնման, ներդրումների խթանման, արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման, գիտահետազոտական (R&D) նախագծերի իրականացման, Firebird ընկերության՝ ԱԲ տվյալային կենտրոնի համար նախատեսված ենթակառուցվածքի համար արտահանման թույլտվության տրամադրման վերաբերյալ հարցերի և գործող լուծումների բարելավման շրջանակ:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կիբեռանվտանգության և տիեզերական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ոլորտում Հայաստան–ԱՄՆ հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավոր այլ ուղղություններին։

On September 12, RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan received the delegation of the U.S. Department of State’s Bureau of European and Eurasian Affairs, headed by Senior Official Brendan Hanrahan.
Welcoming the members of the delegation, Minister Hayrapetyan emphasized the importance of the visit, noting that the continuous development and strengthening of Armenia–U.S. bilateral relations is a strategic priority for the Government of Armenia. He stressed that this visit is considered an important step toward establishing a new quality of relations.
During the meeting, Minister Hayrapetyan expressed confidence that the delegation’s visit would significantly contribute to the effective implementation of the measures envisaged by the Memorandum of Understanding on Innovative Partnership in the Fields of Artificial Intelligence and Semiconductors, signed between the Governments of Armenia and the United States on August 8. According to the Minister, this cooperation creates broad opportunities for the development of Armenia’s economy.
In his remarks, Brendan Hanrahan emphasized that the content of the Armenia–U.S. Memorandum of Understanding demonstrates the significant potential for bilateral cooperation in the technology sector.
A wide range of issues were discussed during the meeting, including the possibilities for developing coordinated policies in the field of artificial intelligence, implementing investments in Armenia’s semiconductor ecosystem, and developing capabilities for chip design, verification, and testing. The sides also touched upon the expansion of U.S. multinational companies’ representation in Armenia, investment promotion, streamlining of export procedures, implementation of R&D projects, as well as the issuance of an export license for Firebird’s infrastructure intended for an AI data center and opportunities for improving existing solutions.
Particular emphasis was placed on expanding cooperation in the fields of cybersecurity and space, as well as exploring other potential directions for the further development of Armenia–U.S. relations in the technology sector.