Նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է Nokia ընկերության ներկայացուցիչներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Nokia ընկերության ներկայացուցիչներին՝ ընկերության ավագ փոխնախագահ Ռոլֆ Վերների գլխավորությամբ:
Նախարար Հայրապետյանը, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ռազմավարական առաջնահերթ ուղղությունները, ոլորտի զարգացմանն ուղղված պետական ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ առանձնահատուկ կարևորելով հեղինակավոր վերազգային ընկերությունների հետ փոխշահավետ համագործակցությունն ու գործընկերությունը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Ucom ընկերության ներկայացուցիչները. հենց հայկական ընկերության հրավերով է Ռոլֆ Վերներն այցելել Հայաստան: Այս համատեքստում նախարար Հայրապետյանն ընդգծել է Nokia և Ucom ընկերությունների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում գրանցած առաջընթացն ու ձեռքբերումները՝ տեխնոլոգիական նոր լուծումների և թվային գործիքների ներդրման համատեքստում։ Ռոլֆ Վերները, իր հերթին, նշել է, որ հայկական ընկերության հետ ձևավորվել է արդյունավետ և վստահելի համագործակցություն։
Կողմերը քննարկումներ են ունեցել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ ևս, մասնավորապես, արհեստական բանականության, թվային փոխակերպման, գիտահետազոտական աշխատանքների համար Հայաստանը որպես հնարավոր գործընկեր դիտարկելու հնարավորության։ Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ հետագա անելիքների վերաբերյալ:

On June 11, the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, welcomed a delegation from Nokia, led by the company’s Senior Vice President, Rolf Werner.
In his welcome remarks, Minister Hayrapetyan presented the strategic priorities of the Armenian Government in the high-tech sector, highlighting state-supported programs and initiatives designed to foster growth and innovation. He underscored the importance of establishing mutually beneficial partnerships with globally recognized multinational companies.
Representatives of Ucom also attended the meeting. Rolf Werner’s visit to Armenia came at the invitation of Ucom, and in this context, the Minister commended the successful collaboration between Nokia and the Armenian telecommunications company. He noted the tangible progress and achievements made possible through their joint efforts to introduce new technologies and digital tools in Armenia.
Rolf Werner, in turn, emphasized the solid and effective partnership Nokia has built with Ucom, characterizing it as reliable and productive.
The meeting also covered a range of topics of mutual interest, including artificial intelligence, digital transformation, and the potential for Armenia to serve as a partner in scientific and research initiatives. Agreements were reached on further cooperation.