Կահիրեում մեկնարկել է «ԷԴԵՔՍ 2023» պաշտպանական և անվտանգային տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսը
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության մայրաքաղաք Կահիրեում դեկտեմբերի 4-ին մեկնարկել է «ԷԴԵՔՍ 2023» (EDEX 2023) պաշտպանական և անվտանգային տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսը, որի պաշտոնական բացմանը մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի գլխավորությամբ:
Ցուցահանդեսում 12 ընկերություններ նախարարության աջակցությամբ հայկական «Հայաստան» միասնական տաղավարի ներքո ներկայացնում են պաշտպանական և անվտանգային ոլորտներում ընկերությունների կողմից առաջարկվող լուծումներն ու արտադրանքը:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է հայկական տաղավար, խոսել ընկերությունների հետ, ծանոթացել ցուցադրված արտադրանքին և լուծումներին, ինչպես նաև շրջել թեմատիկ ցուցասրահներով, որտեղ ներկայացված էին ցամաքում, ծովում և օդում կիրառվող պաշտպանական և անվտանգային տեխնոլոգիական վերջին լուծումներին, սարքավորումներին և համակարգերին:
Մասնակից ընկերությունները հնարավորություն ունեն ծանոթանալու առաջատար տեխնոլոգիաների վերջին զարգացումներին, հաստատելու գործարար կապեր, ձեռք բերելու նոր գործընկերներ, ինչպես նաև «ԷԴԵՔՍ 2023»-ը կարևոր նախադրյալներ է ստեղծում միջազգային հարթակում հայկական բարձր տեխնոլոգիական ներուժի ու արտադրանքի ճանաչելիության և հեղինակության բարձրացման, ոլորտային ընկերությունների արտադրանքի առաջխաղացման համար:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ և զինված ուժերի գերագույն հրամանատար Աբդել Ֆաթահ Էլ Սիսիի հովանավորությամբ: Այս տարի նախատեսվում է շուրջ 400 ոլորտային կազմակերպությունների և 35 հազար այցելուների մասնակցություն: EDEX-ը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի միակ միջոցառումն է, որն ընդգրկում է Աֆրիկան և Մերձավոր Արևելքը:

В Каире открылась международная выставка технологий обороны и безопасности «EDEX-2023»
4 декабря в Каире, столице Арабской Республики Египет, открылась Международная выставка технологий обороны и безопасности «EDEX 2023». В официальном открытии выставки приняла участие делегация Министерства высокотехнологической промышленности РА во главе с министром Робертом Хачатряном.
При поддержке Министерства, в едином павильоне «Армения» 12 компаний представляют свои решения и продукты в сфере обороны и безопасности.
Министр Роберт Хачатрян посетил армянский павильон, побеседовал с представителями компаний, ознакомился с представленной продукцией, а также осмотрел тематические выставочные залы, где представлены новейшие технологические решения обороны и безопасности, оборудования и системы, используемыми на суше, море и в воздухе.
Компании, которые участвуют в выставке, имеют возможность ознакомиться с новейшими разработками в области передовых технологий, установить деловые связи и приобрести новых партнеров. Международная выставка «EDEX 2023» также создает важные предпосылки для повышения узнаваемости и репутации армянского высокотехнологического потенциала на международной площадке, а также продвижения продукции компаний отрасли.
Выставка проходит под патронажем Президента Арабской Республики Египет и Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Абдель Фаттаха Эль-Сиси. В этом году планируется участие около 400 отраслевых организаций и 35000 посетителей. «EDEX» — единственное мероприятие в сфере обороны и безопасности, охватывающее Африку и Ближний Восток.