Խորվաթիայի ԱԳՆ պատվիրակությունն այցելել է Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Խորվաթիայի ԱԳ նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 7-ին այցելել է Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Թումոյի զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանի ուղեկցությամբ նրանք շրջայց են կատարել կենտրոնի դասընթացների սենյակներ, աշխատարաններ, երաժշտական ստուդիա և կինոթատրոն։
Հյուրերը ծանոթացել են Թումո կենտրոնի հնարավորություններին, ստեղծված պայմաններին, գործունեությանն ու ծրագրերին, ունկնդրել են Թումոյի ուսանողական երաժշտական խմբի ստեղծագործությունները:
Հաջորդիվ կայացած քննարկման ընթացքում նախարարները և պատվիրակության անդամները կարևորել են կրթական կենտրոնի գործունեությունը, նշել, որ այն կարող է ուրույն դերակատարություն ունենալ Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև կրթական և տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաև երկու երկրների երիտասարդության և ապագա սերունդների միջև կապերի ամրապնդման գործում:
Հանդիպման ավարտին Խորվաթիայի ԱԳ նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանը ընդգծել է, որ շատ տպավորված է կենտրոնի գործունեությամբ և նշել, որ մոտ ապագայում կարելի է դիտարկել Գյումրի և Դուբրովնիկ գործընկեր քաղաքների տեխնոլոգիական կենտրոնների միջև համագործակցության հնարավորությունը:

Делегация МИД Хорватии посетила Центр креативных технологий ТУМО
Делегация во главе с находящимся с официальным визитом в Армении министром иностранных дел Хорватии Горданом Грличем Радманом в сопровождении министра высокотехнологической промышленности РА Роберта Хачатряна 7 февраля посетила Центр креативных технологий ТУМО.
Делегация в сопровождении директора по развитию ТУМО Бекора Папазяна осмотрела учебные классы, мастерские, музыкальную студию и кинотеатр центра.
Гости ознакомились с возможностями, созданными условиями, мероприятиями и программами ТУМО, прослушали композиции, созданные музыкальной группой ТУМО.
В ходе последующего обсуждения министры и члены делегации отметили, что деятельность ТУМО может сыграть особую роль в сотрудничестве между Арменией и Хорватией в сфере образования и технологий, а также в укреплении связей между молодежью и будущими поколениями двух стран.
В завершение встречи министр иностранных дел Хорватии Гордан Грлич Радман заметил, что он впечатлен деятельностью центра, и что возможность сотрудничества между технологическими центрами городов-партнеров Гюмри и Дубровника будет рассмотрена в ближайшие дни.