Տեղի է ունեցել WCIT 2024-ի միջգերատեսչական խմբի աշխատանքային հերթական հանդիպումը. կարևորվել է միջոցառման պատշաճ նախապատրաստումը
- Հրապարակվել է՝ 22/08/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 22-ին տեղի է ունեցել Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) միջգերատեսչական աշխատանքային հերթական հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում WCIT 2024-ի կազմակոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը ներկայացրել է միջոցառման շրջանակում իրականացվող աշխատանքները։
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված գերատեսչությունների ներկայացուցիչները խոսել են իրենց վերապահված գործառույթների կատարման ընթացքի մասին, վերահաստատել պատրաստակամությունն՝ աջակցելու միջոցառման պատշաճ իրականացմանը:
Աշխատանքային խմբի անդամներն անդրադարձել են նաև առաջ եկած մարտահրավերներին, խնդիրներին, դրանց լուծման հնարավոր տարբերակներին։ Քննարկման արդյունքում հնարավոր է դարձել ներկայացված խնդիրների համար ընտրել լուծման արդյունավետ ձևաչափեր: Կարևորվել է միջոցառման պատշաճ նախապատրաստումը և աշխատանքների օպերատիվ կազմակերպումը։
2024 թվականի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը Հայաստանում կանցկացվի հոկտեմբերի 4-7-ը՝ «Մտքի ուժը. Արհեստական բանականությունը սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրի ներքո։
WCIT 2024-ը տեղի կունենա DIGITEC Հայաստան միջոցառման հետ սերտ փոխգործակցության շրջանակներում։ Միջոցառումն անցկացվում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության անմիջական համակարգմամբ:
WCIT 2024/ DIGITEC-ը կմեկտեղի անվանի խոսնակների ելույթներ, պանելային քննարկումներ, B2B հանդիպումներ, նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ, այլ միջոցառումներ։
Կոնգրեսի շնորհիվ Հայաստանում կհյուրընկալվեն Արհեստական բանականության առաջատար մասնագետներ և խոսնակներ, որոնք կմասնակցեն նաև DIGITEC էքսպոյին, կծանոթանան կազմակերպություններին ու տեխնոլոգիական ներուժին։

Interdepartmental WCIT 2024 sequential meeting took place: proper organization of the event was highlighted
Chaired by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan, the interdepartmental sequential meeting of the World Congress of Innovation and Technology (WCIT) 2024 took place on August 22.
During the meeting, Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT 2024, transpired the activities to be carried out within the frames of the event.
The department representatives involved in the working group spoke about the progress of the functions attributed to them and reaffirmed their readiness to support the proper conduct of the event.
The working group members also brought up challenges, problems, and possible course of actions to address those issues. The discussion made it possible to choose effective formats for addressing the identified issues. The proper organization of the event and operational performance were emphasized.
The World Congress on Innovation and Technology 2024 will be held in Armenia, on October 4-7, under the headline “The Power of Mind: AI Beyond Limits, Within Ethics.”
WCIT 2024 will be held in close collaboration with DIGITEC Armenia. The event is held under the direct coordination of the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
WCIT 2024/DIGITEC will bring together keynote speakers, panel discussions, B2B meetings, innovation showcases, business pitches, seminars, and other events.
Thanks to the Congress, AI leading specialists and speakers will be hosted in Armenia, who will also participate in DIGITEC expo, bridge over organizations and observe the technological potential.