Հայրենական 10 ընկերություններ ներկայացնում են Հայաստանը «VivaTech-2024»-ում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ հայրենական 10 ընկերություններ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» (ARMENIA) միասնական տաղավարի ներքո մայիսի 22-24-ը Փարիզում մասնակցում են Եվրոպայի ամենախոշոր տեխնոլոգիական միջոցառումներից մեկին՝ «VivaTech-2024» 8-րդ ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին։
Նախարարությունը, կարևորելով հայկական տեխնոլոգիական ներուժի միջազգային ներկայացվածությունը, այս տարի ևս հնարավորություն է ընձեռել ոլորտային ընկերություններին միասնական տաղավարով ցուցադրել իրենց նորարարական լուծումները, արտադրանքն ու նվաճումները միջոցառման այցելուներին և մասնակիցներին:
Ամենամյա հեղինակավոր միջազգային հարթակում Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժն ու նվաճումներն արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության, ռոբոտաշինության, ֆինանսական և սպորտային տեխնոլոգիաների ոլորտներում այս տարի ներկայացնում են ԱՏՁՄ-ն, «Մետրիկ», «Իզիթեք», «Սոֆթ Կոնստրակտ», «Վիթուվի», «ՖայվԲրէյն Լաբս», «Հեքս Դիվիժն», «Դիջի Սոֆթ», «Նեքստստեք», «Ադեվից» ընկերություննները և որպես այցելու՝ «Ինորեյն»-ը, «Արփինետ»-ը և «Զլինկ» գիտակրթական ՀԿ-ն: Հայկական տաղավարի ներքո միջոցառմանը մասնակցել է նաև «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամը։
Միջոցառումը հնարավորություններ է ստեղծում նաև ծանոթանալու ոլորտի միջազգային միտումներին ու զարգացումներին, ձեռք բերելու նոր գործընկերներ, հաստատելու գործարար կապեր:
«VivaTech-2024» 8-րդ միջազգային ցուցահանդեսը համախմբել է 1000-ից ավելի ստարտափների՝ աշխարհի տարբեր երկրներից։

10 local companies represent Armenia in VivaTech-2024
Supported by the RA Ministry of High-Tech Industry, 10 local companies participate in the eighth edition of the VivaTech 2024 exhibition, one of the biggest tech events in Europe, under the joint pavilion ARMENIA on May 22-24 in Paris.
The Ministry attaches great importance to international representation of the Armenian technological potential, and provided an opportunity for the sector companies to demonstrate their innovative solutions, products and achievements to the visitors and participants of the event in a joint pavilion.
UATE, Metric, EasyTech, SoftConstruct, V2V, Five Brain Labs, Hex Division, Digi Soft, Next Step, Adevic- as visitors, and Inreign, Arpinet and Zlink scientific-academic NGOs introduced Armenia's technological potential and achievements in artificial intelligence, cyber security, robotics, financial and sports technologies this year at the annual prominent international platform. Additionally, Investment Support Center Foundation participated in the event, under the Armenian pavilion.
The event presents an opportunity to gain insights with international trends and developments of the industry, to cultivate networks, and build business connections.
The eighth edition of the VivaTech 2024 exhibition brought together over 1000 startups from all over the world.