Ընկերություններ այցն օգնում է ձեռքը ոլորտի զարկերակին պահել. Մխիթար Հայրապետյանն այս անգամ այցելել է Grid Dynamics -ի հայաստանյան գրասենյակ
- Հրապարակվել է՝ 28/07/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի հետ այցելել է Հայաստանում գործունեություն ծավալող հերթական հանրաճանաչ ընկերություններից մեկի՝ Grid Dynamics-ի հայաստանյան գրասենյակ։
Ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Միհրան Մինասյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջայց է կատարել նորաբաց գրասենյակում, խոսել աշխատակիցների հետ, ծանոթացել ընկերության առաջնահերթություններին ու հեռանկարային ծրագրերին։
Նշվել է, որ Grid Dynamics Armenia-ն համագործակցում է մի շարք հայտնի ու համաշխարհային բրենդների հետ։ Հայաստանյան գրասենյակի բացման օրից մինչ այժմ ընկերության հայաստանյան թիմը համալրվել է ևս 100 մասնագետներով՝ հասնելով մոտ 300-ի։ Իսկ աշխարհի 18 երկրներում տեղակայված գրասենյակներում աշխատում է ոլորտի ավելի քան 4000 մասնագետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պետություն-մասնավոր գործընկերության շրջանակում համագործակցության մի շարք հնարավորություններ։Նախարար Հայրապետյանը կարևորել է նման այցերը՝ ձեռքը ոլորտի զարկերակին պահելու տեսանկյունից: Նախարարը ընկերությանը ներկայացրել է ԲՏԱ ոլորտում նախարարության առաջնահերթությունները, մանրամասնել առաջիկա պլանները և տեսլականը: Ընկերության ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, ընդգծել են՝ Հայաստանը ընկերությունը զարգացնելու, նոր տաղանդներ ներգրավելու տեսանկյունից բարենպաստ երկիր է։ Առանձնացվել է այն ծրագրերի կարևորությունը, որոնք նպաստում են ընկերության աճին: Խոսվել է նաև խնդիրներից, դրանց լուծման տարբերակներից, նախարարությունից ակնկալվող աջակցությունից:
Grid Dynamics-ը թվային տեխնոլոգիական ծառայությունների մատակարար է, որը խթանում է Fortune 1000 ցանկում ընդգրկված ընկերությունների մրցակցային աճը: Ընկերությունն առաջարկում է թվային վերափոխման խորհրդատվություն և դրա իրականացում, մեծ տվյալների վերլուծություն, որոնման, արհեստական բանականության, ամպային տեխնոլոգիաների ներդրման և հավելվածների մոդեռնիզացման ծառայություններ:
Հատկանշական է, որ 2022-ից իր գործունեությունը Հայաստանում սկսած ընկերությունն արդեն հասցրել է ընդգրկվել Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 20 ամենախոշոր հարկատուների շարքում:
Grid Dynamics-ը հիմնադրվել է 2006 թվականին։ Ընկերության գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Սիլիկոնյան Հովտում։ Grid Dynamics-ը գրասենյակներ ունի նաև Մեքսիկայում, Միացյալ Թագավորությունում, Եվրոպայում և Հնդկաստանում։

Company visits make feel the pulse of the industry: Mkhitar Hayrapetyan visits the Grid Dynamics Armenian Office
The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan along with Deputy Minister Ruben Simonyan visited Grid Dynamics Armenian Office, one of the leading companies in Armenia.
Together with Mihran Minasyan, Director of the Armenian Office, the Minister toured the newly inaugurated office, communicated with employees and gained insight into the Company's priorities and future plans.
It was reported that Grid Dynamics Armenia cooperates with a number of well-known and global brands. Since establishing the Armenian office, 100 specialists were recruited into the Armenian team, reaching around 300. Moreover, about 4,000 sector specialists work in offices set up in 18 countries across the world.
As the meeting progressed, a number of collaboration opportunities were discussed in the context of public-private partnership. Minister Hayrapetyan underscored that such visits help keep one's finger on the pulse of the industry. The Minister introduced the Department's priorities in high tech industry and briefed the upcoming plans and vision.
The representatives of the Company, in return, emphasized that Armenia offers benefits for business development and attracting new talents. They highlighted the importance of programs contributing to the Company's growth. They also talked about problems, potential solutions, and the anticipated support from the Ministry.
Grid Dynamics is a leading provider of technology consulting, engineering, and data science services for Fortune 1000 companies. The Company offers digital transformation consulting and implementation, big data analytics, research, artificial intelligence, cloud technology implementation and services for application upgrade.
It is noteworthy that the Company started its operations in Armenia in 2022, and is already included among the 20 largest taxpayers in the Armenian IT sector.
Grid Dynamics was established in 2006, is headquartered in Silicon Valley, and has development centers in Mexico, United Kingdom, Europe and India.