Վարչապետն ընդունել է Amazon web services ընկերության տարածաշրջանային երկրների հանրային քաղաքականության գծով ղեկավարին
- Հրապարակվել է՝ 29/11/2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Amazon Web Services ընկերության տարածաշրջանային երկրների հանրային քաղաքականության գծով ղեկավար Ֆրանկո Սպիչիարելիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
Վարչապետը կարևորել է Amazon Web Services ընկերության հետ համագործակցությունը և նշել, որ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը ՀՀ կառավարության համար ունի առաջնահերթ նշանակություն: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Amazon Web Services-ի հետ փոխգործակցությունն ու ակտիվ երկխոսությունը կնպաստի համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Ֆրանկո Սպիչիարելին ընդգծել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունն ու հավելել, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ ակտիվ քննարկումների փուլում են:
Հանդիպման ընթացքում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել թվայնացման ոլորտում ծրագրերի իրականացմանն ու այդ ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվող համատեղ աշխատանքներին:

Премьер-министр принял директора по общественной политике Amazon Web Services в региональных странах
Премьер-министр Никол Пашинян принял директора по общественной политике Amazon Web Services в региональных странах Франко Спичиарелли. На встрече также присутствовали министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян и первый заместитель министра Геворг Манташян.
Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества с Amazon Web Services и отметил, что развитие технологического сектора имеет первостепенное значение для правительства РА. Никол Пашинян добавил, что взаимодействие и активный диалог с Amazon Web Services будут способствовать реализации совместных проектов.
Франко Спичарелли подчеркнул готовность развивать сотрудничество с Арменией и добавил, что они находятся в стадии активных переговоров с Министерством высокотехнологической промышленности.
В ходе встречи были в частности рассмотрены ход реализации программ в сфере цифровизации и будущие совместные работы, запланированные в этом направлении.