Նոր քայլ դեպի գիտահեն տնտեսություն. ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ԲՏԱՆ ներկայացրած նախագիծը
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2025 թվականի փետրվարի 13-ի N195–Ն որոշման մեջ փոփոխություններ եվ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը։ Որոշման մեջ առաջարկվող փոփոխությունները և լրացումները ՀՀ կառավարության մարտի 6-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական այրդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նախարարն անդրադարձել է 2024թ. դեկտեմբերի 4-ին ընդունված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթով սահմանված կարգավորումներին, մանրամասնելով՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի 7-ամյա պետական աջակցությունները և հարկային արտոնությունները: «Եթե նախկինում ՀՀ կառավարությունը հիմնականում թիրախավորում էր ՏՏ ոլորտը՝ ընդգրկելով ծրագրային ապահովումը, համակարգչային ծրագրերի մշակումն ու տվյալների մշակումն, ապա օրենսդրությամբ առաջին անգամ սահմանել ենք բարձր տեխնոլոգիաների հստակ սահմանումները՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձն ու ստանդարտները։ Այս ծրագրի հիմքում ոչ միայն ՏՏ ոլորտն է, այլև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը, ինչը կարևոր նախապայման է գիտահեն տնտեսություն ձևավորելու համար»,- ընդգծել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Այսպիսով՝
•  ՀՀ կառավարության  2025 թվականի փետրվարի 13-ի N195-Ն որոշմամբ ձևավորվել է գիտական հետազոտությունների և փոր­ձա­րա­րա­կան մշակումների աշխատանքները (R&D-ն),  որպես այդպիսին որակող մասնագիտական հանձնաժողով, հաստատվել է հանձնաժողովի կազմը, գործունեության կարգը և սահմանվել են R&D-ն որպես այդպիսին որակելու չափանիշները և որակման կարգը: Այնուհետև, այսօրվա նիստում հաստատված փոփոխությունների և լրացումների ներառմամբ
• Հանձնաժողովը, որի անդամներն իրենց պարտականությունները կկատարեն հասարակական հիմունքներով,  կազմված է 6 անդամից, այդ թվում՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ՀՀ էկոնոմիկայի, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունների, Պետական եկամուտների կոմիտեի և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ներկայացուցիչներից, իսկՀանձնաժողովի նախագահությունը վերապահվել է ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի (Կոմիտե) նախագահին:
• Հանձնաժողովին դիրքորոշումներ տրամադրելու նպատակով կստեղծվեն 5 անդամից բաղկացած ենթահանձնաժողովներ՝ բնական գիտությունների, ճարտարագիտության և տեխնոլոգիայի, բժշկական գիտությունների, գյուղատնտեսական գիտությունների, հասարակական և հումանիտար գիտությունների, որոնցից յուրաքնչյուրում 2-ական անդամներ կնշանակվեն ՀՀ ԲՏԱՆ-ի առաջարկությամբ, իսկ  մեկական անդամ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առաջարկությամբ։
•  R&D-ին, որպես այդպիսին որակելու որոշմամբ սահմանված չափանիշները հիմնված են  FRASCATI MANUAL 2015 ձեռնարկի վրա, որոնց միաժամանակյա բավարարման դեպքում R&D-ն կորակվի որպես այդպիսին:
• Որոշումը չի տարածվում ՀՀ պետ­ական բյուջեից ֆինանսավորվող կիրառական գիտական հետազոտությունների և փոր­ձա­րա­րա­կան մշակումների աշխատանքների վրա, իսկ որոշմամբ սահմանված չափանիշները չեն կիրառվի Ռազմարդյունաբերական ոլորտի R&D նախագծերի վրա՝ դրանք կգնահատի ՌՏԳՏ խորհուրդը։
• Հանձնաժողովի եզրակացությունները կհաստատվեն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով, ՌՏԳՏ խորհրդի տրամադրած եզրակացությունը՝  ՀՀ ԲՏԱ նախարարի հրամանով։
•  R&D իրականացնող տնտեսավարողները կկարողանան օգտվել ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված արտոնություններից, այդ թվում՝ շահութահարկի հաշվարկման նվազեցումներից, ամորտիզացիոն սահմանումներից, իսկ R&D իրականացնող մասնագիտական աշխատանք կատարող անձինք՝  եկամտային հարկի 10% դրույքաչափից։
• Հայտերը կքննարկվեն Հանձնաժողովի փակ նիստերում, ողջամիտ ժամկետում, բայց ոչ ավել, քան հայտը ներկայացնելու օրվանից հետո 365-րդ օրը:
• Որոշմամբ սահմանված է, որ 2025 թվականի ապրիլի 1-ից ապրիլի 30-ը ներառյալ ներկայացված հայ­տերը Հանձնաժողովի կողմից որպես R&D որակվելու դեպքում արտոնությունները կիրառվում են աշխատանքները սկսելու օրն ընդգրկող ամսվա 1-ից ծագած հարաբերությունների նկատ­մամբ: Ընդ որում, եթե աշխատանքները սկսելու օրը ավելի վաղ է, քան 2025 թ․ հունվարի 1-ը, ապա նշյալ կարգավորումները կիրառվում են 2025 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարա­բե­րությունների նկատմամբ, իսկ եթե R&D իրականացման ժամկետը նախատեսված է ավելի ուշ, քան հայտը ներկայացնելու օրը, ապա  նշյալ կարգավորումները կիրառվում են աշխատանքները սկսելու օրն ընդգրկող ամսվա 1-ից ծագած հարաբերությունների նկատ­մամբ:

A New Step Towards a Knowledge-Based Economy: The Armenian Government Has Approved the Project Submitted by the Ministry of High-Tech Industry
The Government of the Republic of Armenia approved the draft resolution of the Government of the Republic of Armenia “On Amendments and Addenda to the Resolution of the Government of the Republic of Armenia N195-N, dated February 13, 2025.” The proposed amendments and addenda to the resolution were presented by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan at the March 6 session of the RA Government.
The Minister referred to the regulations set forth in the package of laws “On State Support for the High-Tech Sector” and “On Amendments and Addenda to the Tax Code of the Republic of Armenia” adopted on December 4, 2024, detailing the seven-year state support and tax privileges for the high-tech sector. “If previously the RA Government mainly targeted the IT sector, encompassing software development, computer program development, and data processing, then for the first time we have established clear definitions of high-tech in the legislation, considering international experience and standards. This program is based not only on the IT sector but also on the high-tech industry, which is an important prerequisite for forming a knowledge-based economy,” Mkhitar Hayrapetyan emphasized.
Hereby:
· By the decision of the Government of the Republic of Armenia N195-N, dated February 13, 2025, an expert committee was formed to qualify scientific research and experimental development (R&D) as such, the composition of the committee and the procedure for its activities were approved, and the criteria for qualifying R&D and the qualification procedure were established. Furthermore, the amendments and additions approved at today's session suggest the following:
· The Commission, whose members will perform their duties on a non-remunerated basis, consists of six members, including representatives of the RA Ministry of High-Tech Industry, Ministry of Economy, Ministry of Finance, State Revenue Committee, and the National Academy of Sciences. The chairmanship of the Committee is entrusted to the Chairman of the Committee on Higher Education and Science of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.
· The Commission will assess submitted works based on the Frascati Manual 2015 criteria. To qualify as R&D, a project must simultaneously meet all five key criteria outlined in this international guideline.
· The decision will not apply to applied research funded by the state budget. While the application of the criteria set by this decision will not apply to projects in the military-industrial sector, they will be evaluated by the Military-Technical and Scientific-Technical Council.
· The Commission’s conclusions will be approved by order of the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
· Businesses conducting R&D will be able to benefit from the privileges set forth in the Tax Code of the Republic of Armenia, including deductions for calculating profit tax and depreciation deductions. Individuals performing professional work conducting R&D will be able to benefit from the 10% income tax rate.
· Applications will be reviewed in closed sessions of the Commission within a reasonable period of time, but no later than the 365th day after the date of submitting the application.
· The decision stipulates that in the event that applications submitted from April 1 to April 30, 2025, inclusive, are qualified as R&D by the Commission, the privileges shall apply to relations arising from the first day of the month including the date of commencement of the works. Moreover, if the date of commencement of the works is earlier than January 1, 2025, then the aforementioned regulations shall apply to relations arising from January 1, 2025. If the R&D implementation period is scheduled to be later than the date of submitting the application, then the aforementioned regulations shall apply to relations arising from the first day of the month including the date of commencement of the works.