«ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների միջազգային օրը» այս տարի նշվել է «Թվային հմտությունները կյանքում» խորագրով
«Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրվա առթիվ ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել «Թվային հմտությունները կյանքում» խորագրով միջոցառումը, որին մասնակցել են հանրապետության 35 թանգարանների և թատրոնների ավելի քան 60 աշխատակիցներ:
Միջոցառմանը ներկա է գտնվել և ելույթի խոսքով հանդես եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը: Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է միջոցառման կազմակերպումը, որի նպատակը ՏՀՏ ոլորտում կանանց ներգրավվածության մեծացումն ու STEM կրթության խթանումն է: Ավետ Պողոսյանը ընդգծել է այն փաստը, որ ՏՀՏ ոլորտում կանանց ներգրավվածությունը բավականին բարձր ցուցանիշներ ունի՝ ավելի քան 40 տոկոս, մինչդեռ աշխարհում այդ ցուցանիշը մոտ 20 տոկոս է:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի խորհրդի անդամ Քրիստինա Հակոբյանը նշել է, որ «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրվան միանում են արդեն 6-րդ անգամ՝ խնդիր դնելով լուծելու լոկալ կարիքները՝ կանանց ներգրավածությունը, մասնագիտական կարողությունները ՏՏ ոլորտում ընդլայնելու նպատակով: Այս տարի ուշադրության կենտրոնում մշակութային հաստատություններն էին՝ թվային միջավայրում նրանց կարողությունների զարգացումը:
Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվել են սոցիալական և առցանց հարթակներում էջեր վարելու տարբեր գործիքներն ու հմտությունները, թվային անվտանգության հիմունքները, «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Ինտերնետ հասարակություն Հայաստան հատված» և «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ների կողմից:
«Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը սահմանվել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից (ITU) և միջազգայնորեն նշվում է 2010 թվականից` նպատակ ունենալով խթանել կանանց ներգրավվածությունը, զարգացնել կարողությունները ՏՀՏ, STEM կրթության ոլորտներում:

Международный день «Девушки в ИКТ» в этом году отмечался под девизом «Цифровые навыки для жизни»
27 апреля по случаю Международного дня «Девушки в ИКТ» состоялось мероприятие «Цифровые навыки в жизни», в котором приняли участие более 60 сотрудников 35 музеев и театров страны.
На мероприятии присутствовал и выступил с речью заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Авет Погосян. Приветствуя участников мероприятия, заместитель министра подчеркнул важность организации мероприятия, целью которого является повышение вовлеченности женщин в сектор ИКТ и популяризация STEM-образования. Авет Погосян подчеркнул тот факт, что участие женщин в секторе ИКТ достаточно высокое, более 40 процентов, тогда как в мире этот показатель составляет около 20 процентов.
Член Совета общественной организации «Интернет-сообщество» Кристина Акопян отметила, что «Девушки в ИКТ» уже в шестой раз присоединяются к Международному дню, поставив задачу решить местные потребности, чтобы расширить участие и профессиональные способности женщин в сфере ИТ. В этом году в центре внимания были учреждения культуры, развивающие свои возможности в цифровой среде.
Участников мероприятия познакомили с различными инструментами и навыками управления страницами в социальных и онлайн-платформах, основами цифровой безопасности, возможностями сотрудничества с «Викимедиа Армения».
Мероприятие было организовано НПО «Армянский сектор интернет-общества» и «Интернет-общество».
Международный день «Девушки в ИКТ» был учрежден Международным союзом электросвязи (МСЭ) и отмечается на международном уровне с 2010 года с целью поощрения участия женщин, развития потенциала в области ИКТ, STEM-образования.