«ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների միջազգային օրը» այս տարի նշվել է «Թվային հմտությունները կյանքում» խորագրով
«Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրվա առթիվ ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել «Թվային հմտությունները կյանքում» խորագրով միջոցառումը, որին մասնակցել են հանրապետության 35 թանգարանների և թատրոնների ավելի քան 60 աշխատակիցներ:
Միջոցառմանը ներկա է գտնվել և ելույթի խոսքով հանդես եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը: Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է միջոցառման կազմակերպումը, որի նպատակը ՏՀՏ ոլորտում կանանց ներգրավվածության մեծացումն ու STEM կրթության խթանումն է: Ավետ Պողոսյանը ընդգծել է այն փաստը, որ ՏՀՏ ոլորտում կանանց ներգրավվածությունը բավականին բարձր ցուցանիշներ ունի՝ ավելի քան 40 տոկոս, մինչդեռ աշխարհում այդ ցուցանիշը մոտ 20 տոկոս է:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի խորհրդի անդամ Քրիստինա Հակոբյանը նշել է, որ «Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրվան միանում են արդեն 6-րդ անգամ՝ խնդիր դնելով լուծելու լոկալ կարիքները՝ կանանց ներգրավածությունը, մասնագիտական կարողությունները ՏՏ ոլորտում ընդլայնելու նպատակով: Այս տարի ուշադրության կենտրոնում մշակութային հաստատություններն էին՝ թվային միջավայրում նրանց կարողությունների զարգացումը:
Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվել են սոցիալական և առցանց հարթակներում էջեր վարելու տարբեր գործիքներն ու հմտությունները, թվային անվտանգության հիմունքները, «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Ինտերնետ հասարակություն Հայաստան հատված» և «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ների կողմից:
«Աղջիկները ՏՀՏ ոլորտում» միջազգային օրը սահմանվել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից (ITU) և միջազգայնորեն նշվում է 2010 թվականից` նպատակ ունենալով խթանել կանանց ներգրավվածությունը, զարգացնել կարողությունները ՏՀՏ, STEM կրթության ոլորտներում:

International Day of “Girls in ICT” was celebrated this year under the theme “Digital Skills for Life”
On April 27, on the occasion of the International Girls in ICT Day, the event titled “Digital Skills in Life” was held, in which more than 60 employees of 35 museums and theaters of the country took part.
Avet Poghosyan, Deputy Minister of High-Tech Industry of RA attended the event and gave a speech. Welcoming the participants of the event, the Deputy Minister highlighted the importance of organizing an event aimed at increasing the involvement of women in the ICT sector and popularizing STEM education. Avet Poghosyan emphasized the fact that the participation of women in the ICT sector is quite high, over 40 percent, while in the world this figure is about 20 percent.
Board Member of the “Internet Community” NGO Kristina Hakobyan noted that “Girls in ICT” for the sixth time joins the International Day, setting the task to address local needs in order to expand the participation and professional abilities of women in the field of IT. This year the focus was on cultural institutions developing their capabilities in the digital environment.
The participants of the event were introduced to various tools and skills for managing pages on social and online platforms, the basics of digital security, and opportunities for cooperation with Wikimedia Armenia.
The event was organized by the “Internet Society Armenia Chapter” and the “Internet Society” NGOs.
International “Girls in ICT” Day was established by the International Telecommunication Union (ITU) and has been celebrated internationally since 2010 to encourage women’s participation, capacity building in ICT, STEM education.