ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ամփոփել է նախարարության 2024թ. գործունեությունը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հունվարի 9-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ամփոփել է նախարարության 2024 թվականի գործունեությունը։
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանի ելույթը՝ համառոտ.
«Երկարատև աշխատանքի արդյունքում 2024 թվականին հաջողվեց մեծ փաթեթով փոփոխություններ ընդունել «Ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին» օրենքում, որը հիմնական 4 նոր գործառույթներով է գալիս օժտելու Ռազմարդյունաբերության կոմիտեին (ՌԱԿ)։ Մասնավորապես 4 նոր ենթաօրենսդրական իրավական ակտեր պետք է ընդունվեն կառավարության որոշումների տեսքով:
Դրանցից առաջինով նախատեսվում է կանոնակարգել գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների ձևավորումը, կազմումը, անցկացումը, հաշվետվությունն ու ֆինանսավորումը։ Երկրորդ ուղղությունով կանոնակարգումները վերաբերում են փորձանմուշների արտադրությանը: Երրորդ կարգը վերաբերում է պետական փորձարկումների գործընթացին: Չորրորդ կարգով հնարավորություն է տրվելու պետական մարմնին, օգտագործելով պետական գործիքակազմը, ձեռք բերել ռազմական նշանակության հումք, արտադրանք, լրամասեր, բաղադրիչներ, նյութեր, որոնք հետագայում կմատակարարվի մասնավոր հատվածի ռազմաարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերություններին:
Այս 4 կարգերից 2-ն արդեն իսկ պատրաստ են։ Առավելագույնը 3 ամիսների ընթացքում 4 նոր կարգերը կընդունվեն կառավարության որոշմամբ, ինչը դրական իմաստով զգալի ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի ռազմարդյունաբերության զարգացման տեմպերի վրա:
Բացի օրենսդրական փոփոխություններից ռազմարդյունաբերության ոլորտում մեկ այլ հիմնարար բարեփոխում ենք իրականացրել։ Գիտեք, որ տասնամյակներ շարունակ ռազմարդյունաբերական ընկերությունները, որոնք պայմանագիր էին կնքում ՊՆ-ի հետ սեփական պրոդուկտները, հայրենական արտադրության պրոդուկնտները մատակարարելիս՝ այդ գործարքներում սահմանվում էր 15 տոկոսանոց շահույթի շեմ, ինչը սահմանափակում էր ընկերություններին։ Երկարատև բանակցությունների և քննարկումների արդյունքում մեզ հաջողվեց գնալ այս կարևոր և համարձակ որոշմանը, ինչի արդյունքում ընդհանրապես շահույթի շեմը հանվել է։ Արդյունքում և ռազմարդյունաբերողները և հիմնական պատվիրատուները այլևս բանակցությունների միջոցով կկարողանան հետայսու սահմանել գինը, ինչը յուրօրինակ ձևով թթվածին է լինելու ռազմարդյունաբերական ոլորտի ընկերությունների համար:
Բացի վերոնշյալ աշխատանքներից, որոնք միջավայրաստեղծ՝ օրենսդրական փաթեթների և այլ իրավական ակտերի վրա աշխատանքներն են, մենք նաև կարողացել ենք պետական մասնաբաժնով ռազմարդյունաբերական խոշորագույն ընկերություններում՝ առաջին անգամ երկար դադարից հետո, խոշոր բոլոր գործարաններում գրանցել շահույթ։ Պետք է նշեմ, որ դեռևս չենք հասցրել այդ գործարաններում իրականացնել զարգացման ծրագրեր։ Սա ցույց է տալիս, որ իսկապես պետական բաժնեմասով ընկերությունները կարելի է կառավարել արդյունավետ՝ ոչ միայն պարտավորությունները մարել, այլ նաև գեներացնել շահույթներ:
Իհարկե 2024-ին այդ ընկերությունների գեներացրած շահույթները մեծ ծավալ չեն կազմում, սակայն ինքնին այդ երևույթը, և եթե սրան նաև հավելենք, որ բոլոր ուղղություններով մտադիր ենք զարգացման ծրագրեր իրականացնել համապատասխան ներդրումների տեսքով, ապա հավատացած ենք նաև, որ պետական բաժնեմասով այս գործարանները, ընկերությունները կարող են ժամանակին պրոդուկտներ արտադրել և կատարել մատակարարումները զինված ուժերին:
Սրանից բացի, ինչպես արդեն իսկ նշեցի, մի քանի աշխատանք ունենք, որ նախանշել ենք 2025-ի համար այս ոլորտում։ Մեզ համար, իհարկե, պլանը մաքսիմում ենք սահմանել և հույս ունենք, որ այն, ինչ մեր առջև դրել ենք, առնվազն կիսով չափ 2025-ին կկատարենք, իսկ եթե ավել՝ շատ ավելի լավ: Ռազմարդյունաբերության ոլորտը բացի մեր անվտանգային կարիքները սպասարկելու կարևորագույն գործոնը հանդիսանալուց, դիտարկում ենք նաև տնտեսության կարևորագույն մի սեգմենտ: Մենք հավատացած ենք, որ տնտեսության այս ճյուղը՝ գրագետ կառավարելու և ներդրումներ կատարելու միջոցով կարևորագույն դերակատարում կունենա։
Իսկ այստեղ շատ կարևոր է ժամանակի ընթացքում քաղաքականություններն այնպես մշակել և ձևակերպել, որ մի շարք ընկերություններ ունենան կարողունակություններ, ծավալներ՝ նաև արտահանելու հայրենական արտադրանքները: Հետևաբար այստեղ արտահանման ընթացակարգերի հստակեցում ենք նախատեսում իրականացնել՝ ստեղծելու ինստիտուցիոնալ հիմքեր ռազմական արտադրանքի արտահանումը խթանելու նպատակով: Ժամանակի ընթացքում R&D աշխատանքների ֆինանսավորման մեխանիզմների ճկունություն ենք ապահովելու։ Այստեղ շատ կարևոր է նաև մտավոր սեփականության պահպանման մեխանիզմները լավարկելու մտադրությունը, որը գիտնականներին, ինժեներներին հնարավորության կտա գալ և օգտվել պետության կողմից R&D աշխատանքների համար նախատեսվող դրամաշնորհային ծրագրերից:
Ապահովելու ենք ռազմարդյունաբերական արտադրանքի բաղադրիչների, լրամասերի ձեռքբերման և պահուստավորման գործընթացը, ստեղծելու ենք համապատասխան պահուստներ: Մասնավոր-բուհ համագործակցությանն ենք խթանելու, թիրախային գիտական լաբորատորիաներ ենք հիմնելու, այդ թվում՝ նաև արհեստական բանականության տիրույթում:
Ռազմարդյունաբերության ոլորտի ստարտափների ինկուբացիոն գործընթաների մեկնարկի շուրջ լրջորեն մտածում ենք։ Այստեղ ևս մտադիր ենք գործուն քայլեր իրականացնել՝ նեղ մասնագիտական վերապատրաստումների իրականացում միջազգային ընկերությունների կողմից ՏՏ ընկերությունների, ինժեներների և պրոդուկտ մենեջերների համար։ Մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության արդյունքում նախատեսում ենք նաև նոր գործարանների հիմնում, լիցենզիաների ընթացակարգերի և ստանդարտների պարզեցում։
ԱԺ քննարկումներում՝ հատկապես ընդդիմադիր պատգամավորները, պարբերաբար հարցադրումներ էին հնչեցնում կատարողականի ցածր տոկոսների վերաբերյալ։ 2024 թվականի հոկտեմբերին Աժ-ում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հանդես եկա քաղաքական հայտարարությամբ՝ հանձնառություն ստանձնելով, որ մեր աշխատանքի արդյունքում՝ 2023 թվականի համեմատ՝ առնվազն նվազագույնը 200 մլն դրամով ավելի կատարողական ենք ունենալու գիտահետազոտական աշխատանքների և փորձարարական մշակումների համար։ Ամփոփելով մեր ունեցած նախնական տվյալները՝ կարող եմ ասել, որ այս տարի ունենք բարձր կատարողական. շուրջ 1 մլրդ 450 մլն դրամի շրջանակներում համապատասխան ծախսեր ենք կատարել այս ոլորտում։ Մինչդեռ 2023 թվականին այն կազմում էր 1,1 մլրդ դրամ։ Այս իմաստով, այն մտահոգությունները, որոնք ընդդիմադիր գործընկերների, հանրային կամ մասնագիտական շրջանակներում առկա էին, կոնկրետ թվերով ցանկացա փարատել, որովհետև հիմնական պայմանագրերը կնքվում են նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին։ Սրանով էր պայմանավորված, որ հոկտեմբերի դրությամբ կատարողականի ավելի ցածր ցուցանիշներ էր ներկայացվում. ոչ թե ճշտված բյուջեով, այլ տարեկան սահմանված բյուջեով՝ շուրջ 4,5 մլրդ գումար, որը հատկացված է այս ոլորտի համար։ 2025-ն, իմ կարծիքով և գնահատմամբ, ինչ-որ իմաստով բեկումնային պետք է լինի, որովհետև նախ՝ օրենքում մեծածավալ փոփոխությունները, ինչպես նաև մի քանի այլ դրույթներ գալիս են հեշտացնելու գործընթացները և առավել գրավիչ դարձնելու պետական դրամաշնորհային ծրագրերը ռազմարդյունաբերողների համար։
Տեխնոլոգիական ոլորտում ևս 2024 թվականի տարեսկզբից ակտիվ քննարկումներ մեկնարկեցին օրենսդրական աշխատանքների շուրջ։ Դեռևս 2023-ի վերջին կառավարությունը հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որով այլևս առկա այն բոլոր աջակցության ծրագրերը, որոնք ամեն տարեվերջին ևս մեկ տարով երկարաձգվում էին, այդ պրակտիկայից կառավարությունը հրաժարվում է: 2024-ին պետք է ընդունվեր մի նոր օրենք՝ ինստիտուցիոնալ լուծումներով և երկարաժամկետ, որ 2025-ի հունվարի 1-ից համեմատաբար երկարաժամկետ կտրվածքով լուծումներ և գործիքներ առաջարկեր տեխնոլոգիական ընկերություններին։ Ուզում եմ արձանագրել, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին օրենքն ընդունվեց 2024 թվականի ընթացքում, որի նախնական՝ առնվազն աջակցության ծրագրերի մասով արված գնահատմամբ, գումարը կազմում է տարեկան 80 մլն դոլար, և այս ծրագիրն առնված 7 տարիների համար է։ Ինչու եմ ասում միայն պետական աջակցության փաթեթի գնահատումն է 80 մլն դոլար՝ շուրջ 30 մլրդ դրամ, որովհետև ունենք նաև ֆիսկալ որոշակի գործիքներ, որոնք ներդրվել են այս օրենքի շրջանակներում։ Մասնավորապես մի քանի հարկային արտոնություններ են սահմանվում, ինչը կգնահատվի օրենքի կիրառման ընթացքում, որովհետև մեզ համար դեռևս դժվար է գնահատել, թե տեխնոլոգիական ընկերություններն ինչ ծավալով են գալու և օգտվելու աջակցության այս ծրագրերից, ինչպես նաև՝ ինչ ծավալի վերազգային ընկերություններ են մուտք գործելու Հայաստան։ Արդեն 2025-2026թթ․ ընթացքում համապատասխան գնահատում կունենանք։
2024 թվականին մեզ հաջողվեց տալ մեկնարկ ընդհանրապես բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի ռազմավարության աշխատանքներին։ Հայտարարվեց մրցույթ USAID-ի գործընկերների հետ և արդյունքում ձևավորվեց կոնսորցիում տեղական և միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ, ինչը նշանակում է, որ 2025-ի հունիս-հուլիս ամիսներին, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք սևագիր տարբերակը, այն կներկայացնենք հանրության լայն շրջանակներին, հատկապես մասնագիտական կազմակերպություններին և ասոցիացիաներին։ Արդյունքում տարեվերջին ակնկալում եմ, որ կունենանք ոլորտի ռազմավարական փաստաթուղթ, որը գալու է նախանշելու այն 2-3 ուղղությունները, որտեղ Հայաստանի Հանրապետությունն ապագայում մեծ, ռազմավարական ներդրումներ կանի և կձգտի դեպի չեմպիոնության՝ դառնալով ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև հռչակվելիք ռազմավարական ուղղություներում դառնա նաև համաշխարհային տեխնոլոգիական կենտրոն»։
Այնուհետև հարցուպատասխանի ձևաչափով նախարար Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է նախարարության կողմից իրականացված ծրագրերին, պատասխանել լրագրողների բազմաբնույթ հարցերին։

RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan Summarized the Ministry\'s Activities in 2024
RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan summarized the Ministry's activities for 2024 during a press conference held on January 9. Below is a summary of his speech:
"As a result of long-term efforts, in 2024 we successfully introduced a comprehensive package of amendments to the Law on the 'Military-Industrial Complex,' granting the Military-Industrial Committee (MIC) four major new functions. These amendments require the adoption of four sub-legislative legal acts in the form of Government decisions.
The first of these acts will regulate the processes of formation, implementation, reporting, and financing of scientific research and experimental design work. The second will address the production of prototypes. The third concerns the process of state testing. The fourth will enable the state, using its resources, to procure raw materials, products, spare parts, and military-grade components, which will then be supplied to private-sector military industry companies.
Two of these four categories have already been finalized. Within a maximum of three months, all four will be adopted by Government decision, significantly accelerating the development of Armenia's military industry.
In addition to legislative changes, we have implemented another fundamental reform in the military sector. For decades, military-industrial companies contracting with the Ministry of Defense for domestically produced goods were subjected to a 15% profit margin threshold. This limitation was a limitation to growth. After lengthy negotiations, we made the bold decision to reduce this profit threshold. Military manufacturers and major customers can now negotiate prices freely, offering a much-needed boost to the military-industrial companies.
Moreover, for the first time in years, all major factories of the largest state-owned military-industrial companies recorded profits in 2024. While we have yet to implement development programs in these factories, this demonstrates that state-owned companies can be managed effectively to not only meet liabilities but also generate profits.
Although the profits generated in 2024 were modest, this achievement is noteworthy. Coupled with our plans for strategic investments, we are confident these companies will deliver quality products to the armed forces in a timely manner.
In addition, as I have already mentioned, we have set ambitious goals outlined for 2025 in this area. While we aim to achieve as much as possible, even accomplishing half of our targets will be a significant milestone. Beyond serving Armenia's security needs, we view the military-industrial complex as a critical economic sector. With effective management and investment, it will play a substantial role in the economy.
In this context, we plan to support the export of domestically produced military goods by refining export procedures and creating institutional frameworks to promote military product exports. We also aim to enhance flexibility in funding R&D projects and improve intellectual property protection mechanisms, encouraging scientists and engineers to utilize state-funded grant programs.
The Ministry will oversee the procurement and reserve creation of components and spare parts for military-industrial products. We will promote private-university collaborations, establish targeted scientific laboratories—including in artificial intelligence—and launch incubation programs for military-industrial startups.
We are seriously considering launching incubation processes for startups in the military-industrial sector. Here as well, we intend to take active steps: conduct narrow professional training courses for IT companies, engineers, and product managers by international companies. Through collaboration with the private sector, we also plan to establish new factories, simplify licensing procedures, and introduce modern standards.
During parliamentary discussions, opposition MPs often raised concerns about low performance indicators. In October 2024, during a Government Q&A session, I committed to achieving at least AMD 200 million more in scientific research and experimental development expenditures compared to 2023. Preliminary data indicates we exceeded this goal, spending approximately AMD 1.45 billion in 2024, up from AMD 1.1 billion in 2023.
To address concerns from opposition colleagues and public stakeholders, I clarified that while performance indicators appeared low in October, most contracts were signed in November and December. For 2025, we anticipate substantial progress, supported by legislative changes and more attractive state grant programs for military industry participants.
In the technology sector, active legislative discussions began in early 2024. At the end of 2023, the Government announced the cessation of annual support program extensions, opting instead to adopt a long-term law in 2024. This law, effective January 1, 2025, introduces institutional solutions and tools for technology companies. It provides an estimated USD $80 million in annual support for seven years, supplemented by fiscal tools and tax incentives. However, It remains challenging to predict the number of companies that will benefit from these programs or the volume of transnational companies entering Armenia. By 2025–2026, we will have clearer assessments.
Additionally, in 2024, we initiated work on a comprehensive high-tech industry strategy. Partnering with USAID, we launched a tender, resulting in a consortium of local and international experts. By mid-2025, we anticipate presenting a draft strategy to the public and professional organizations, aiming for adoption by year-end. This strategic document will identify 2–3 priority areas for large-scale investments, positioning Armenia as a regional and global technology leader."
Following his speech, Minister Mkhitar Hayrapetyan participated in a Q&A session, addressing the Ministry's programs and answering journalists' questions.