ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին կտրամադրվի պետական աջակցություն
- Հրապարակվել է՝ 29/12/2023
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից ներկայացված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» որոշման նախագծին։
Որոշման ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացմանն օժանդակելու, նշյալ ոլորտում տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության իրականացման համար համապատասխան մրցունակ միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությամբ։ Նախագիծը նպատակ ունի նաև նպաստելու բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող աշխատուժի ներգրավմանը։
Ըստ հիմնավորման՝ սահմանված կարգով պետական աջակցություն է տրամադրվել 47 կազմակերպության, ընդհանուր վճարվել է 7,857,245,293 ՀՀ դրամ։
Արդյունքում՝ ստեղծվել է շուրջ 5854 աշխատատեղ: Հաշվի առնելով, որ սահմանված կարգով ամսական միջինում տրամադրվում էր շուրջ 500 մլն ՀՀ դրամի չափով պետական աջակցության գումար, որոշման բյուջեն կկազմի շուրջ 7 մլրդ ՀՀ դրամ: Համապատասխան որոշման ընդունումը հնարավորություն է ընձեռել համաշխարհային շուկայում բազմաթիվ փոփոխությունների և մարտահրավերների պայմաններում ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պահպանելու առկա աշխատատեղերն ու աշխատողների աշխատավարձերը, ինչպես նաև խթանել է նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
ՀՀ կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման կարևորությունը դիտարկում է ոչ միայն որպես առանձին ոլորտ, այլ նաև որպես Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ընդհանուր առաջընթացի, արտադրողականության բարձրացման և համաշխարհային տնտեսության մեջ մրցունակությունն ապահովելու կարևոր գործոն:

State support will be provided to legal entities and individual entrepreneurs operating in the IT sector
The Government of the Republic of Armenia has approved the draft decision "On approving the procedure for providing state support to commercial organizations and individual entrepreneurs operating in the field of information technology" presented by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
The adoption of the decision aims to support the development of the IT sector in Armenia, to create a competitive environment for the implementation of the activities of business entities in this sector. It also aims to promote the involvement of a highly qualified labor force.
According to the justification, state support was provided to 47 organizations in accordance with the established procedure, a total of 7,857,245,293 AMD was paid.
As a result, about 5854 workplaces were created. Taking into account that according to the established procedure, about 500 million AMD state support was provided monthly, the budget of the decision will be around 7 billion AMD. The adoption of this decision provided an opportunity for commercial organizations and individual entrepreneurs operating in the IT sector to keep existing jobs and salaries, stimulated the creation of new workplaces in the times of challenges in the global market.
The government of RA considers the importance of information technology development not only as a separate sector but also as a key factor in the general progress of the economy of the Republic of Armenia, increasing productivity and ensuring competitiveness in the global economy.