ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին կտրամադրվի պետական աջակցություն
- Հրապարակվել է՝ 29/12/2023
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից ներկայացված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցության տրամադրման կարգը հաստատելու մասին» որոշման նախագծին։
Որոշման ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացմանն օժանդակելու, նշյալ ոլորտում տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության իրականացման համար համապատասխան մրցունակ միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությամբ։ Նախագիծը նպատակ ունի նաև նպաստելու բարձր մասնագիտական որակավորում ունեցող աշխատուժի ներգրավմանը։
Ըստ հիմնավորման՝ սահմանված կարգով պետական աջակցություն է տրամադրվել 47 կազմակերպության, ընդհանուր վճարվել է 7,857,245,293 ՀՀ դրամ։
Արդյունքում՝ ստեղծվել է շուրջ 5854 աշխատատեղ: Հաշվի առնելով, որ սահմանված կարգով ամսական միջինում տրամադրվում էր շուրջ 500 մլն ՀՀ դրամի չափով պետական աջակցության գումար, որոշման բյուջեն կկազմի շուրջ 7 մլրդ ՀՀ դրամ: Համապատասխան որոշման ընդունումը հնարավորություն է ընձեռել համաշխարհային շուկայում բազմաթիվ փոփոխությունների և մարտահրավերների պայմաններում ՏՏ ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պահպանելու առկա աշխատատեղերն ու աշխատողների աշխատավարձերը, ինչպես նաև խթանել է նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
ՀՀ կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման կարևորությունը դիտարկում է ոչ միայն որպես առանձին ոլորտ, այլ նաև որպես Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ընդհանուր առաջընթացի, արտադրողականության բարձրացման և համաշխարհային տնտեսության մեջ մրցունակությունն ապահովելու կարևոր գործոն:

Государственная поддержка будет оказана юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, действующим в сфере ИТ
Правительство РА утвердило проект решения "Об утверждении процедуры оказания государственной поддержки коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, действующим в области информационных технологий", представленный министерством высокотехнологической промышленности РА.
Принятие решений направлено на поддержку развития IT-сектора в Армении, создание конкурентной среды для реализации бизнес-субъектов в данном секторе. Кроме того, она нацелена на привлечение высококвалифицированных кадров.
Согласно обоснованию, в установленном порядке 47 организациям была оказана государственная поддержка, в результате чего было выплачено 7,857,245,293 драма.
В результате было создано около 5854 рабочих мест. С учетом того, что в установленном порядке около 500 млн драмов государственной поддержки, общий бюджет решения составит около 7 миллиардов драмов. Принятие соответствующего решения предоставило возможность коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, работающим в сфере ИТ, сохранить существующие рабочие места и зарплату сотрудников в условиях множества изменений и вызовов на мировом рынке, а также стимулировало создание новых рабочих мест.
Правительство РА рассматривает развитие информационных технологий не только как отдельный сектор, но и как ключевой фактор общего прогресса экономики Республики Армения, повышения производительности и обеспечения конкурентоспособности в мировой экономике.