Երկու նոր նամականիշ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային
Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանում հունիսի 20-ին մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել երկու նամականիշ՝ նվիրված «Աշխարհահռչակ հայեր. Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային:
Նամականիշերի մարումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Արման Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Անահիտ Միքայելյանը:
Առաջին նամականիշի վրա պատկերված է հայ հռչակավոր կինոռեժիսոր, սցենարիստ, կոլաժի վարպետ, ՀԽՍՀ և ՈՒԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Փարաջանովը (1924-1990թթ.), իսկ երկրորդ նամականիշը ներկայացնում է իր «Վարիացիա Պինտուրիկիոյի ու Ռաֆայելի թեմաներով» կոլաժը (1989թ.): Նամականիշերի վրա նաև առկա են «ՍԵՐԳԵՅ ՓԱՐԱՋԱՆՈՎ» և «ՀԱՅ ԿԻՆՈՌԵԺԻՍՈՐ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Նամականիշերի վրա նաև տեղադրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լոգոտիպը, քանի որ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025 թթ. օրացույցում:

On June 20, in the Sergey Parajanov Museum, two postage cards were redeemed, dedicated to "Prominent Armenians: Sergey Parajanov’s 125th birth anniversary."
The redemption ceremony was conducted by Arayik Harutyunyan, Chief of Staff of the RA Prime Minister, Gevorg Mantashyan, Deputy Minister of the RA High Tech Ministry, Daniel Danielyan, Deputy Minister of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Arman Abrahamyan, the Deputy Chief Executive Director of "HayPost," Hovik Musayelyan, Chairman of the Armenian Philatelic Association, and Anahit Mikayelyan, Director of Sergey Parajanov Museum.
The first postage stamp illustrates the distinguished Armenian film director, screenwriter, master of collage, People's Artist of the ASSR and USSR Sergey Parajanov (1924-1990). The second stamp depicts the artist's collage "Variation Themes by Pinturicchio and Raphael" (1989). The stamps are engraved with inscriptions "SERGEY PARAJANOV" and "ARMENIAN FILM DIRECTOR" in Armenian and English.
The stamps also feature the UNESCO logo, as Sergey Parajanov's 100th birth anniversary is marked in UNESCO's Jubilee of Famous People and Important Events 2024-2025.