Պետք է աշխատենք երիտասարդների գիտելիքներն իրենց բնակավայրերում կիրառելու համար. Նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը մասնակցել է «𝐒𝐢𝐥𝐢𝐜𝐨𝐧 𝐌𝐨𝐮𝐧𝐭𝐚𝐢𝐧𝐬 2024 Shirak» տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին
Մարզերում տեխնոլոգիական միջոցառումների անցկացումը՝ փորձի փոխանակման և նոր գաղափարների գեներացման հնարավորություն կստեղծի: Այս մասին հուլիսի 4-ին, Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի ունեցած «𝐒𝐢𝐥𝐢𝐜𝐨𝐧 𝐌𝐨𝐮𝐧𝐭𝐚𝐢𝐧𝐬 2024 Shirak» տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի ժամանակ, ողջույնի խոսքով հանդես գալով, նշել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը:
Գագաթնաժողովն այս տարի ընդլայնել է սահմանները և առաջին անգամ անցկացվում է մարզում՝ Շիրակի մարզկենտրոն Գյումրիում` միավորելով մարզային ոլորտային ընկերություններին, ստարտափներին, թվային լուծումներով հետաքրքրված մասնագետներին և անհատներին:
«Սիլիկոնյան լեռներ նախագիծը ևս մեկ ճանապարհ է մեր երազանքներին հասնելու համար։
Իսկ մեր երազանքն է՝ ունենալ ուժեղ պետություն, ուժեղ տեխնոլոգիական պետություն և տեղ գտնել տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։
Մենք պետք է աշխատենք, որպեսզի ստեղծենք այն էկոհամակարգը, որի շնորհիվ մեր երիտասարդների գիտելիքները կկիրառվեն հենց իրենց բնակավայրերում»,- ասել է նախարարի տեղակալը՝ հավելելով, որ այդ ճանապարհին դեռ շատ աշխատանք կա կատարելու։
Գագաթնաժողովին շրջանակում ոլորտի առաջատար մասնագետները պանելային քննարկման ձևաչափով իրենց տեսակետներն են ներկայացրել երեք հիմնական թեմաների շուրջ՝ «Ստարտափները մարզերում», «Մարդկային կապիտալը մարզերում» և «Ներդրումները մարզերում»:
Նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը մասնակցել է «Ստարտափները մարզերում» պանելային քննարկմանը, որտեղ անդրադարձել է նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին։
Խոսելով տեխնոլոգիական ոլորտի կրթական ծրագրերի մասին՝ Ռուբեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի նախարարության «Մասնագետների պատրաստման բուհ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի «Մասսայական ուսուցում» բաղադրիչն իրականացվում է Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերի բնակիչների համար՝ տեխնոլոգիական մասսայական կրթություն և մասնագիտական կողմնորոշում ապահովելու նպատակով:
Նախարարի տեղակալը մանրամասներ է ներկայացրել նաև «Գաղափարից բիզնես» դրամաշնորհային և «Ներուժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրերի վերաբերյալ:
Պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը, «Սիներջի» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանը, «ԷՊԱՄ սիսթեմզ» ընկերության տնօրեն Բենիամին Գյուրջյանը և ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը:
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել ցուցահանդես, Երևանից և ՀՀ մարզերից ոլորտային ընկերությունները ներկայացրել են իրենց պրոդուկտները և առաջարկվող խելացի լուծումները։
Ռուբեն Սիմոնյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել մասնակից ընկերություններին, ներկայացված նմուշներին և թվային լուծումներին:
Գյումրիում կայացած Silicon Mountains տեխնոլոգիական ֆորումի նպատակն է թվային փոխակերպման դարում բացահայտել մարզերի թվայնացման մակարդակը, ինտեգրել մարզերը թվային փոխակերպման մեջ, թվայնացնել մարզային տնտեսության տարբեր ճյուղեր, խթանել թվային գործիքների կիրառումը և նպաստել պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ ոլորտային փոխգործակցության ընդլայնման նպատակով երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող վրացական պատվիրակությունը։

We should work towards engaging the youth in applying their knowledge in their settlements. Deputy Minister Ruben Simonyan participated in \
Technological events held in the regions offers new opportunities to promote experience exchange and generating new ideas. On July 4, the Deputy Minister of High Tech Industry of the RA Ruben Simonyan expressed this statement in his welcoming remarks at the tech summit "Silicon Mountains 2024 Shirak" held at the Gyumri Technology Center.
For the first time this year, the summit expanded its borders and was held in Gyumri, regional center of Shirak, uniting regional IT companies, startups and everyone who is interested in digital opportunities.
"The Silicon Mountains Project is another path leading towards our dreams. While dreaming about having a strong state, we aim to make it a strong technological one and to position ourselves firmly on the technological map. We should work towards creating an ecosystem that will allow the youth to express their knowledge in their settlements. Much still remains to be done on this path,”- stated the Deputy Minister Ruben Simonyan.
Within the framework of the summit, leading experts in the field presented their views in a panel discussion on three main topics: "Startups in Regions," "Human capital in Regions" and "Investments in Regions".
Deputy Minister Ruben Simonyan attended the panel discussion "Startups in Regions," where he spoke about programs implemented by the Ministry.
Referring to academic programs in technological sector, Ruben Simonyan stated that this year the "Academia-Private Sector Cooperation" program will present a component called "Mass Training" which will be implemented for residents of Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor regions and will provide comprehensive technological education and career guidance.
The DeputyMinister also proposed details about "Idea to Business" grant program and the "Neruzh" diaspora technology startup program.
The panel discussion was attended by Hovik Musaelyan, Director of "Synopsis Armenia", Ashot Hovhannisyan, Founding Director of "Synergy", Beniamin Gyurjian, Director of "EPAM Systems" and Armen Baldryan, Chairman of ICT Employers' Union.
An expo was held in parallel, where companies from different sectors, both from the regions and from Yerevan presented their products and proposed smart solutions. Ruben Simonyan toured the exhibition pavilions, met with represented companies and offered products and digital solutions.
Silicon Mountains tech summit held in Gyumri seeks to identify the digitization level in various regions in the era of digital transformation. The summit seeks to engage regions into digital transformation process, to incorporate digitization across various sectors of regional economy, to enhance the use of digital tools and to promote cooperation between the public and private sectors.
For the purpose of expanding sectoral cooperation with the RA Ministry of High-Tech Industry, the Georgian delegation also participated in the summit throughout their mission.