Silicon Mountains 2022 տարեվերջյան ամփոփիչ գագաթնաժողովին քննարկվել են խելացի լուծումների կիրառման և տնտեսության թվայնացման հեռանկարները
Դեկտեմբերի 9-ին Մատենադարանում կայացել է Silicon Mountains 2022 տարեվերջյան միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։ Նա ներկայացրել է գագաթնաժողովի անցկացման նպատակը, թեմայի կարևորությունը, զարգացման հեռանկարները։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել են նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի իր խոսքում նշել է. «Ցանկանում եմ արձանագրել, որ Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտը շարունակում է վստահորեն առաջնորդել տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղը լինելու իր դիրքերը, պահպանել և զարգացնել այն: Սրա մասին է վկայում այն, որ տարածաշրջանային ճգնաժամի պայմաններում տաղանդի ներհոսքը հիմանականում տեղի է ունեցել հենց Հայաստան»:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի ապագայում գիտատեխնիկական նոր թռիչք ապահովելու համար հարկավոր է գիտություն, կրթություն, արդյունաբերություն և տնտեսություն կապը բերել ֆունդամենտալ նոր մակարդակի վրա, այնպես անել, որ իրենց ծրագրերով դրանք համահունչ լինեն և ծառայեն նույն նպատակներին:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը՝ ողջունելով գագաթնաժողովի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին նշել է. «Սիլիկոնյան լեռներ» խորագրով տեխնոլոգիական հերթական գագաթնաժողովի թեման նվիրված է խելացի լուծումների ներդրմանն ու կիրառությանը տնտեսության տարբեր ոլորտներում։ Սա այն է, ինչը Հայաստանի կառավարությունը, որպես ապագայի տեսլական, դրել է երկրի տնտեսության զարգացման հիմքում։ Տեխնոլոգիաներն այժմ կյանքի բոլոր ոլորտներում են։ Մեր նախարարության առջև խնդիր է դրված ջանքեր գործադրել՝ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն ձևավորելու, զարգացնելու և առաջ մղելու ուղղությամբ։ Այս նպատակին հասնելու կարևորագույն քայլերից մեկը գիտության զարգացումն է, որակյալ կադրեր պատրաստելու անհրաժեշտությունը, հասարակության շրջանում գիտելիքի կարևորության ամրապնդումը»։
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ ընդգծել է, որ 2022թ. Հայաստանի տնտեսությունն ունի ռեկորդային աճ, ինչը շատ ուրախալի է։
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր հերթին շեշտել է, որ թվային տեխնոլոգիաների հիմնական կրող ու առաջամարտիկը բիզնեսն է։ Նրա խոսքով՝ այսօր պետք է մտածել խելացի համակարգերի ստեղծման, նորարարական լուծումների մասին, որովհետեւ հապաղելու ժամանակ չունենք:
Գագաթնաժողովը բաղկացած է եղել չորս պանելային քննարկումներից՝ Խելացի կառավարում, Խելացի տնտեսություն, Խելացի բանկային համակարգ և Խելացի ենթակառուցվածքներ։
Արդեն չորրորդ անգամ անցկացվող միջոցառման կազմակերպիչն էր Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը: Միջոցառման գործընկերներն էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություները, «Յունիքոմփ» ընկերությունը, «Ամերիաբանկ»-ը, RECONOMY` Շվեդիայի Միջազգային Զարգացման Համագործակցության Գործակալության (Sida) ներառական և կանաչ տնտեսական զարգացման ծրագիրը, որն իրականացվում է HELVETAS Swiss Intercorporation-ի կողմից՝ Արևելյան գործընկերության և Արևմտյան Բալկանների երկրներում:

На итоговом саммите «Silicon Mountains 2022» обсуждались перспективы применения смарт-решений и цифровизации экономики
9 декабря в Матенадаране состоялся итоговый международный технологический саммит “Silicon Mountains 2022”.
Со вступительной речью выступил исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян. Он представил цель проведения саммита, актуальность темы и перспективы развития.
Участников мероприятия приветствовали также вице-спикер Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, министр экономики РА Ваан Керобян и председатель Центрального банка РА Мартин Галстян.
В приветственном слове заместитель Председателя НС Акоп Аршакян отметил: «Хочу отметить, что высокотехнологичная промышленность Армении продолжает уверенно лидировать в своей позиции самой динамично развивающейся отрасли экономики, поддерживать и развивать ее. Об этом свидетельствует тот факт, что в случае региональных кризисов приток талантов в основном наблюдался как раз в Армении».
Акоп Аршакян подчеркнул, что для обеспечения нового научно-технического скачка в будущем Армении необходимо вывести связь между наукой, образованием, промышленностью и экономикой на принципиально новый уровень, чтобы их планы были последовательными и служили одним и тем же целям.
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, приветствуя организаторов и участников саммита, отметил: «Тема очередного технологического саммита «Кремниевые горы» посвящена внедрению и применению умных решений в различных отраслях экономики. Именно это правительство Армении, как видение будущего, положило в основу развития экономики страны.
Технологии сейчас во всех сферах жизни. Задача нашего министерства – прилагать усилия для формирования, развития и продвижения высокотехнологичной экономики в Армении. Одним из важнейших шагов для достижения этой цели является развитие науки, необходимость подготовки квалифицированных кадров, усиление актуальности знаний в обществе».
Министр экономики РА Ваан Керобян также подчеркнул, что экономика Армении в 2022 году продемонстрировала рекордный рост, что очень обнадеживает.
В свою очередь, председатель ЦБ Армении Мартин Галстян отметил, что основным носителем и пионером цифровых технологий является бизнес. По его словам, сегодня нам нужно думать о создании умных систем, инновационных решений, потому что медлить нельзя.
Саммит состоял из четырех панельных дискуссий: «Умное управление», «Умная экономика», «Умная банковская система» и «Умная инфраструктура».
Организатором мероприятия, проводимого в четвертый раз, является Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий. Партнерами мероприятия выступили министерства высокотехнологической промышленности и экономики РА, компания «Юникомп», «Америабанк», RECONOMY, программа инклюзивного и зеленого экономического развития Шведского агентства по международному сотрудничеству в целях развития (Sida), которую реализует HELVETAS Swiss Intercorporation в странах Восточного партнерства и Западных Балкан.