ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը Շվեդիայի Թագավորությունում հանդիպում է ունեցել ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչների հետ
- Հրապարակվել է՝ 30/04/2025
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանն ապրիլի 22-24-ը աշխատանքային այցով գտնվել է Շվեդիայի Թագավորությունում (Ստոկհոլմ)՝ մասնակցելու Շվեդիայում ՀՀ դեսպանության և Շվեդիայի ԱԳՆ կողմից կազմակերպված «Գործարար համաժողով Հայաստանի վերաբերյալ» (Business Seminar on Armenia) թեմայով միջոցառմանը, որին մասնակցել են շվեդական գործարար և պետական ոլորտի ավելի քան 50 ներկայացուցիչ։ Միջոցառմանը նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում առկա ներուժն ու հնարավորությունները, քննարկվել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև բարձր տեխնոլոգիաների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները՝ մասնավորապես Հայաստանի տեխնոլոգիական և ներդրումային համապարփակ միջավայրի առկա վիճակը, Շվեդական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետաքրքրվածությունը և գործընկերության հնարավոր նախադրյալները, ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտներում համագործակցության տարբեր ձևաչափեր՝ ներառյալ համատեղ ծրագրերի մշակման և իրականացման, գիտահետազոտական ինստիտուտների և ստարտափ էկոհամակարգերի փոխգործակցության խթանման, մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ուղղված փորձի փոխանակման և կրթական փոխգործակցության հնարավորությունները:
Միջոցառման շրջանակում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը մասնակցել է նաև մի շարք հանդիպումների՝ ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ շվեդական մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ՝ երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտներում խթանելու, Հայաստանում ներդրումներ կատարելու, փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման նպատակով: Գործընկերների հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ երկու երկրների միջև նորարարական, տեխնոլոգիական և ներդրումային համագործակցության ընդլայնման, երկարաժամկետ փոխշահավետ փոխգործակցության ուղղություններով:

Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Ruben Simonyan Met with Sector Representatives in the Kingdom of Sweden
Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Ruben Simonyan paid a working visit to Stockholm, Kingdom of Sweden, from April 22 to 24, to participate in the "Business Seminar on Armenia" organized by the Embassy of the Republic of Armenia in Sweden and the Swedish Ministry of Foreign Affairs. The event was attended by more than 50 representatives from Sweden’s business and government sectors.
The Deputy Minister presented the prospects and potential of Armenia's high-tech industry and discussed cooperation opportunities between Armenia and Sweden in the fields of high-tech, information technology, and telecommunications. In particular, he outlined the current state of Armenia’s technological and comprehensive investment environment, the growing interest of Swedish technology companies and potential conditions for partnership, and various formats of cooperation in IT and telecommunications. These include the development and implementation of joint programs, the promotion of interaction between scientific research institutes and startup ecosystems, opportunities for experience exchange to enhance professional capabilities, and academic collaboration.
As part of the event, Deputy Minister Ruben Simonyan held a series of meetings with representatives of Swedish government institutions and the private sector aimed at promoting bilateral economic cooperation, particularly in high technology, IT, and telecommunications, attracting investment into Armenia, and implementing programs of mutual benefit. Agreements were reached with partners on expanding innovative, technological, and investment cooperation between the two countries, as well as fostering long-term, mutually beneficial collaboration.