Ռոբերտ Խաչատրյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը աշխատանքային այց է կատարել Գյումրի։
Նախարարի առաջին կանգառը Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում էր։
Ռոբերտ Խաչատրյանը շրջայց է կատարել տեխնոկենտրոնի ճարտարագիտության և մուլտիմեդիայի լաբորատորիաներով, համակարգչային լսարաններով, ծանոթացել է կենտրոնի ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերին:
Այցի շրջանակներում՝ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանն էլ կենտրոնի սաներին է ներկայացրել նախարարության կողմից իրականացվող դրամաշնորհային և տեխնոլոգիական կրթության ծրագրերը, կոչ արել մասնակցել դրանց, զարգացնել մասնագիտական հմտությունները և հաջողությունների հասնել։
Հաջորդիվ՝ Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է «Սինոփսիս» ընկերության Գյումրու մասնաճյուղ և ծրագրային ապահովման մշակմամբ զբաղվող Digital Pomegranate ընկերություն։
Նախարարին են ներկայացվել ընկերության գործունեության առանձնահատկությունները, ձեռքբերումները, նաև՝ խնդիրները։ Նշվել է, որ կարևորագույն հարցերից մեկը որակյալ մասնագետների պակասն է, նրանց Գյումրիում պահելու, արտահոսքը կանխելու խնդիրը։ Քննարկվել են արդյունավետ լուծման մի շարք տարբերակներ, ինչպես նաև՝ սեփական ուժերով կադրեր պատրաստելու հնարավորությունները։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի հաջորդ կանգառը Շիրակի պետական համալսարանն էր, որտեղ համալսարանի ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է լսարաններով, ծանոթացել համալսարանի կրթական հնարավորություններին, հանդիպել ուսանողների հետ։
Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ նախարարությունն իր իրավասությունների շրջանակներում աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու զարգացմանը Հայաստանում։ Դրանցից մեկը «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագիրն է, որը դրամաշնորհներով աջակցում է սկսնակ և կայացած ընկերություններին՝ իրականացնելու իրենց նորարարական գաղափարները։
«Մեր նպատակներից մեկն այն է, որ նման ծրագրերը հասանելի լինեն նաև մարզերում, քանի որ մենք վստահ ենք, որ Երևանից դուրս ևս կան տաղանդավոր ուսանողներ, երիտասարդներ, ովքեր ավելի շատ պետք է ներգրավվեն այդ ծրագրերում՝ հնարավորություն ունենալով իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու և դուրս գալու մեծ շուկաներ»,- ընդգծել է նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Հանդիպման ավարտին՝ «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագրի վերաբերյալ ուսանողներին մանրամասներ է ներկայացրել նախարարության բարձր տեխնոլոգիաների վարչության պետ Հենրիկ Միրզոյանը։

Роберт Хачатрян совершил рабочий визит в Гюмри
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян с рабочим визитом посетил Гюмри. Первой остановкой министра стал Гюмрийский технологический центр.
Роберт Хачатрян посетил инженерные и мультимедийные лаборатории Технологического центра, компьютерные классы, ознакомился с текущими и предстоящими программами центра.
В рамках визита заместитель министра Давид Саакян представил студентам центра реализуемые министерством гранты и программы технологического образования, призвал их участвовать в них, развивать профессиональные навыки и добиваться успехов.
Далее Роберт Хачатрян посетил Гюмрийский филиал компании «Синопсис» и компанию Digital Pomegranate, занимающуюся разработкой программного обеспечения.
Министру были представлены характеристики деятельности, достижений и проблем компании. Было отмечено, что одним из важнейших вопросов является нехватка квалифицированных специалистов, проблема их удержания в Гюмри и предотвращения оттока. Обсуждался ряд вариантов эффективного решения, а также возможности обучения персонала собственными силами. Обсуждались ряд вариантов эффективного решения, а также возможности обучения персонала собственными силами.
Следующей остановкой министра Роберта Хачатряна стал Ширакский государственный университет, где министр в сопровождении ректора университета Ерванда Серобяна обошел учебные аудитории, ознакомился с образовательными возможностями университета, встретился со студентами. Роберт Хачатрян подчеркнул, что министерство в рамках своих полномочий поддерживает инициативы, направленные на внедрение и развитие технологий в Армении. Одной из них является программа «От идеи до бизнеса», которая поддерживает стартапы и устоявшиеся компании грантами для реализации своих инновационных идей.
«Одна из наших целей – сделать такие программы доступными и в регионах, потому что мы уверены, что за пределами Еревана есть талантливые студенты и молодые люди, которые должны более активно участвовать в этих программах, имея возможность реализовать свои идеи и выйти на крупные рынки», — подчеркнул министр Роберт Хачатрян.
В завершение встречи начальник управления высоких технологий министерства Генрик Мирзоян подробно рассказал студентам о программе «От идеи к бизнесу».