Ռոբերտ Խաչատրյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը աշխատանքային այց է կատարել Գյումրի։
Նախարարի առաջին կանգառը Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում էր։
Ռոբերտ Խաչատրյանը շրջայց է կատարել տեխնոկենտրոնի ճարտարագիտության և մուլտիմեդիայի լաբորատորիաներով, համակարգչային լսարաններով, ծանոթացել է կենտրոնի ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերին:
Այցի շրջանակներում՝ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանն էլ կենտրոնի սաներին է ներկայացրել նախարարության կողմից իրականացվող դրամաշնորհային և տեխնոլոգիական կրթության ծրագրերը, կոչ արել մասնակցել դրանց, զարգացնել մասնագիտական հմտությունները և հաջողությունների հասնել։
Հաջորդիվ՝ Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է «Սինոփսիս» ընկերության Գյումրու մասնաճյուղ և ծրագրային ապահովման մշակմամբ զբաղվող Digital Pomegranate ընկերություն։
Նախարարին են ներկայացվել ընկերության գործունեության առանձնահատկությունները, ձեռքբերումները, նաև՝ խնդիրները։ Նշվել է, որ կարևորագույն հարցերից մեկը որակյալ մասնագետների պակասն է, նրանց Գյումրիում պահելու, արտահոսքը կանխելու խնդիրը։ Քննարկվել են արդյունավետ լուծման մի շարք տարբերակներ, ինչպես նաև՝ սեփական ուժերով կադրեր պատրաստելու հնարավորությունները։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի հաջորդ կանգառը Շիրակի պետական համալսարանն էր, որտեղ համալսարանի ռեկտոր Երվանդ Սերոբյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է լսարաններով, ծանոթացել համալսարանի կրթական հնարավորություններին, հանդիպել ուսանողների հետ։
Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ նախարարությունն իր իրավասությունների շրջանակներում աջակցում է այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու զարգացմանը Հայաստանում։ Դրանցից մեկը «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագիրն է, որը դրամաշնորհներով աջակցում է սկսնակ և կայացած ընկերություններին՝ իրականացնելու իրենց նորարարական գաղափարները։
«Մեր նպատակներից մեկն այն է, որ նման ծրագրերը հասանելի լինեն նաև մարզերում, քանի որ մենք վստահ ենք, որ Երևանից դուրս ևս կան տաղանդավոր ուսանողներ, երիտասարդներ, ովքեր ավելի շատ պետք է ներգրավվեն այդ ծրագրերում՝ հնարավորություն ունենալով իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու և դուրս գալու մեծ շուկաներ»,- ընդգծել է նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Հանդիպման ավարտին՝ «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագրի վերաբերյալ ուսանողներին մանրամասներ է ներկայացրել նախարարության բարձր տեխնոլոգիաների վարչության պետ Հենրիկ Միրզոյանը։

RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan paid a working visit to Gyumri. The first stop of the Minister was the Gyumri Technology Center.
Robert Khachatryan toured the Technology Center’s engineering and multimedia laboratories, computer classrooms, got acquainted with the Center’s current and upcoming programs.
During the visit, Deputy Minister Davit Sahakyan introduced the students of the center to the grants and technology education programs implemented by the Ministry, urged them to participate in them, develop their professional skills and achieve success.
Then Robert Khachatryan visited the Gyumri branch of the Synopsis company and the Digital Pomegranate company, which is engaged in software development.
The Minister was presented with the characteristics of the activities, achievements and problems of the company. It was noted that one of the most important issues is the lack of qualified specialists, the problem of their retention in Gyumri and prevention of outflow. A number of options for an effective solution were discussed, as well as the possibility of in-house training of personnel.
Minister Robert Khachatryan’s next stop was Shirak State University, where the Minister, accompanied by the rector of the university, Yervand Serobyan, toured the classrooms, got acquainted with the educational opportunities of the university, and met with the students.
Robert Khachatryan stressed that the ministry, within its powers, supports initiatives aimed at the introduction and development of technologies in Armenia. One of them is the “From Idea to Business” program, which supports start-ups and established companies with grants to implement their innovative ideas.
“One of our goals is to make such programs available in the regions as well, because we are confident that there are talented students and young people outside of Yerevan who should be more actively involved in these programs, having the opportunity to realize their ideas and enter large markets” Minister Robert Khachatryan stressed.
At the end of the meeting, Henrik Mirzoyan, head of the High Tech Department of the Ministry, presented the students details on the “From Idea to Business” program.