Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (I4SDR) բարձրաստիճան մեկնարկային միջոցառմանը
Հունիսի 7-ին Երևանում կայացել է «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (I4SDR) բարձրաստիճան մեկնարկային միջոցառումը:
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգայերովան, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, Գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մովսիսյանը, Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նիլս Սքոթը:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը երախտագիտություն է հայտնել ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ին՝ Հայաստանի ազգային ինովացիոն համակարգի զարգացմանն ուղղված շարունակական աջակցության համար:
«Նորարարությունը վճռորոշ նշանակություն ունի Հայաստանի ապագա հաջողությունների համար: Այն նպաստում է ոչ միայն երկարաժամկետ տնտեսական աճին, այլև մեր երկրի առջև ծառացած մի շարք խնդիրների լուծմանը։
Հայաստանը, ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի և այլ գործընկերների աջակցությամբ, նախատեսում է մշակել և իրականացնել կարողությունների զարգացման ծրագրեր՝ ուղղված նորարարության արդյունավետության բարձրացմանը: Վերջին տարիներին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալությունը (SIDA) և ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ն մի շարք նախաձեռնություններ են իրականացրել Հայաստանի ազգային ինովացիոն համակարգի զարգացման ուղղությամբ»,- նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար (I4SDR)» հետազոտությանը՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ այն հիանալի հնարավորություն է ընձեռնում ազգային նորարարության համակարգի հիմնական դերակատարներին օգտվելու ուսումնասիրության արդյունքներից և օգտագործելու այն որպես օժանդակ գործիք քաղաքականության հետագա բարեփոխումների համար:
«Համակարգված ազգային ինովացիոն քաղաքականության միջոցով միայն կարող ենք խուսափել համընկնումներից, ձևավորել փոխգործակցություններ և արագացնել Հայաստանի նորարարության վրա հիմնված կայուն զարգացումը», – հավելել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը:
«Նորարարությունն իսկապես անկանխատեսելի է և ռիսկային, բայց այդ ռիսկերը նաև վարձատրման հնարավորություններ են ստեղծում: Մենք դա տեսնում ենք Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտի զգալի աճի մեջ, որը վկայում է երկրի նորարարական ներուժի մասին»,- նշել է ՄԱԿ-ի ԵՏՀ գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգաերովան։
Այնուհետև տեղի է ունեցել «Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (I4SDR) ծրագրի արդյունքների, հիմնական բացահայտումների և առաջարկությունների ներկայացում ՄԱԿ-ի ԵՏՀ քարտուղարության կողմից։ Հաջորդիվ ազգային և միջազգային գործընկերները քննարկել են I4SDR հիմնական բացահայտումներն ու առաջարկությունները և երկրի նորարարահեն զարգացման հեռանկարը:
«Նորարարություն հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (I4SDR) ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի առաջատար նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է առաջարկել լուծումներ առկա մարտահրավերներին և աջակցել Հայաստանին տնտեսական զարգացման ճանապարհին: Ծրագիրը գնահատում է ինովացիոն քաղաքականության կառավարումը, գործընթացները և մեխանիզմները, ինչպես նաև տրամադրում նորարարության քաղաքականության առաջարկներ: Շվեդիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող հետազոտական գործընթացը, որը ներգրավել է հարյուրավոր շահառուների, նպաստելու է Հայաստանի կառավարության ռազմավարական բարեփոխումների և կարողությունների զարգացման առաջիկա ջանքերին:

Роберт Хачатрян принял участие в мероприятии высокого уровня «Инновации для устойчивого развития Армении» (I4SDR)
7 июня в Ереване состоялось стартовое мероприятие высокого уровня «Инновации для устойчивого развития Армении» (I4SDR).
На встрече со вступительным словом выступили министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН Ольга Алгаерова, заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворкян, заместитель председателя Комитета по науке Артур Мовсисян, Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон, исполняющий обязанности постоянного координатора ООН в Армении Ниелс Скот.
Министр Роберт Хачатрян выразил благодарность ЕЭК ООН за постоянную поддержку развития национальной инновационной системы Армении.
«Инновации имеют решающее значение для успеха Армении в будущем. Они способствует не только ее долгосрочному экономическому росту, но и решению социальных и экологических проблем, с которыми сталкивается наша страна. Армения при поддержке ЕЭК ООН и других партнеров планирует разработать и реализовать программы наращивания потенциала, направленные на повышение эффективности инноваций. В последние годы Министерство высокотехнологической промышленности Армении, Шведское агентство международного развития и сотрудничества (SIDA) и ЕЭК ООН реализовали ряд инициатив в направлении развития национальной инновационной системы Армении», — отметил министр.
Касаясь исследования «Инновации для устойчивого развития Армении» (I4SDR), Роберт Хачатрян отметил, что оно дает прекрасную возможность основным субъектам национальной инновационной системы извлечь выгоду из результатов исследования и использовать его в качестве вспомогательного инструмента для дальнейших политических реформ.
«Только через согласованную национальную инновационную политику мы сможем избежать дублирования, сформировать взаимодействие и ускорить устойчивое развитие Армении на основе инноваций», — добавил министр высокотехнологичной промышленности Армении.
«Инновации действительно непредсказуемы и рискованны, но эти риски также открывают возможности для больших вознаграждений. Мы видим это в заметном росте ИТ-сектора в Армении, свидетельствующем об инновационном потенциале страны», — сказала исполнительный секретарь ЕЭК ООН Ольга Алгаерова.
Затем состоялась презентация результатов, основных выводов и рекомендаций проекта «Инновации для устойчивого развития Армении» Секретариата ЕЭК ООН. Далее, национальные и международные партнеры прокомментировали выводы I4SDR ЕЭК ООН по Армении и обсудили перспективы страны.
Обзор инноваций для устойчивого развития Армении (I4SDR), передовая инициатива ЕЭК ООН, направлена на устранение этих ограничений и поддержку Армении на пути экономического развития. I4SDR оценивает управление инновационной политикой, институты, процессы и механизмы, предоставляя конкретные политические рекомендации для ориентированного на инновации, устойчивого и инклюзивного роста. В исследовательском процессе I4SDR, финансируемом правительством Швеции, участвовали сотни заинтересованных сторон в области инноваций, и он будет использоваться в усилиях по реформированию и стратегиях правительства Армении, а также в будущих программах по наращиванию потенциала.