Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի մրցանակաբաշխությանը
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունում հոկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի մրցանակաբաշխությունը։
Մրցույթի մասնակիցներին և հյուրերին ողջունել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։ Նախարարը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները չափազանց կարևոր են ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրացնելու, շնորհալի երիտասարդների կարողությունները բացահայտելու տեսանկյունից։
«Միկրոէլեկտրոնիկան այն կարևոր ոլորտներից է, որից մեծապես կախված են կարևոր ենթակառուցվածքների կայունությունը, բանկային համակարգը և տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները։
Կարևոր եմ համարում նշել, որ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում Հայաստանը ձևավորված կայուն ժառանգություն ունի, և ուրախությամբ այսօր էլ կարող ենք փաստել, որ տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ուղղություններից է:
Նախարարությունը շարունակական աշխատանքներ է տանում Հայաստանը տեխնոլոգիական քարտեզի վրա դիրքավորելու համար: Վստահ եմ, որ այս միջազգային օլիմպիադան կարող է իր ուրույն դերն ունենալ այս նպատակի իրագործման ճանապարհին»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև օլիմպիադայի կազմկոմիտեի և «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչները:
Նրանք ևս շնորհավորել են օլիմպիադայի մասնակիցներին, անդրադարձել միկրոէլիկտրոնիկայի ոլորտում Հայաստանի ունեցած ավանդույթներին, օլիմպիադայի նշանակությանն ու կարևորությանը, ընդգծել, որ այն ուրույն ձևով նպաստում է Հայաստանի՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում առաջատար երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Այնուհետև հայտարարվել են 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի հաղթողների անունները։
Առաջին մրցանակին է արժանացել Բոսնիա և Հերցոգովինայի ներկայացուցիչ Նիկոլա Բաբիկը, երկրորդ մրցանակին՝ Ֆիլիպ Ստեվանովիչը՝ Սերբիայից, երրորդ մրցանակը կիսել են Էդգար Պապյանը՝ Հայաստանից և Ազրա Ելեզովիչը` Բոսնիա և Հերցեգովինայից։
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 18-րդ օլիմպիադայում մրցել են 270 մասնակից 14 երկրից՝ Հայաստան, ԱՄԷ, ԱՄՆ, Բելառուս, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Բրազիլիա, Իրան, Հորդանան, Չիլի, Պերու, Ռուսաստան, Սերբիա, Վիետնամ և Ուկրաինա:
Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ. և անցկացվում է ՀՀ Վարչապետի հովանու ներքո։

Роберт Хачатрян принял участие в церемонии награждения 18-й Международной олимпиады по микроэлектронике
20 октября в компании «Синопсис Армения» состоялась церемония награждения победителей 18-й Международной олимпиады по микроэлектронике.
Участников и гостей конкурса приветствовал министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян. Министр отметил, что подобные инициативы чрезвычайно важны с точки зрения повышения интереса к сфере и раскрытия способностей одаренной молодежи.
«Микроэлектроника — одна из важных отраслей, от которой во многом зависит стабильность важных инфраструктур, банковской системы и практически всех отраслей экономики. Считаю важным отметить, что Армения имеет устойчивое наследие, сформированное в сфере микроэлектроники, и мы можем с радостью констатировать, что это одно из ведущих направлений в технологической сфере. Министерство постоянно работает над позиционированием Армении на технологической карте. Я уверен, что эта международная олимпиада может сыграть свою роль в реализации этой цели», — сказал Роберт Хачатрян.
С приветственной речью выступили также представители оргкомитета олимпиады и компании «Синопсис Армения».
Они также поздравили участников олимпиады, упомянули традиции Армении в области микроэлектроники, значимость и важность олимпиады и подчеркнули, что она уникальным образом способствует повышению признания Армении ведущей страной в области микроэлектроники.
Затем были объявлены имена победителей 18-й Международной олимпиады.
Первое место досталось представителю Боснии и Герцеговины Николе Бабику, второе место досталось Филипу Стевановичу из Сербии, третье место разделили Эдгар Папян из Армении и Азра Елезович из Боснии и Герцеговины.
В 18-й ежегодной Международной олимпиаде по микроэлектронике соревновались 270 участников из 14 стран: Армении, ОАЭ, США, Беларуси, Боснии и Герцеговины, Бразилии, Ирана, Иордании, Чили, Перу, России, Сербии, Вьетнама и Украины.
Ежегодная Международная олимпиада по микроэлектронике была основана в 2006 году и проводится под эгидой премьер-министра Республики Армения.