Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի մրցանակաբաշխությանը
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունում հոկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի մրցանակաբաշխությունը։
Մրցույթի մասնակիցներին և հյուրերին ողջունել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։ Նախարարը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները չափազանց կարևոր են ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրացնելու, շնորհալի երիտասարդների կարողությունները բացահայտելու տեսանկյունից։
«Միկրոէլեկտրոնիկան այն կարևոր ոլորտներից է, որից մեծապես կախված են կարևոր ենթակառուցվածքների կայունությունը, բանկային համակարգը և տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտները։
Կարևոր եմ համարում նշել, որ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում Հայաստանը ձևավորված կայուն ժառանգություն ունի, և ուրախությամբ այսօր էլ կարող ենք փաստել, որ տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ուղղություններից է:
Նախարարությունը շարունակական աշխատանքներ է տանում Հայաստանը տեխնոլոգիական քարտեզի վրա դիրքավորելու համար: Վստահ եմ, որ այս միջազգային օլիմպիադան կարող է իր ուրույն դերն ունենալ այս նպատակի իրագործման ճանապարհին»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև օլիմպիադայի կազմկոմիտեի և «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչները:
Նրանք ևս շնորհավորել են օլիմպիադայի մասնակիցներին, անդրադարձել միկրոէլիկտրոնիկայի ոլորտում Հայաստանի ունեցած ավանդույթներին, օլիմպիադայի նշանակությանն ու կարևորությանը, ընդգծել, որ այն ուրույն ձևով նպաստում է Հայաստանի՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում առաջատար երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Այնուհետև հայտարարվել են 18-րդ միջազգային օլիմպիադայի հաղթողների անունները։
Առաջին մրցանակին է արժանացել Բոսնիա և Հերցոգովինայի ներկայացուցիչ Նիկոլա Բաբիկը, երկրորդ մրցանակին՝ Ֆիլիպ Ստեվանովիչը՝ Սերբիայից, երրորդ մրցանակը կիսել են Էդգար Պապյանը՝ Հայաստանից և Ազրա Ելեզովիչը` Բոսնիա և Հերցեգովինայից։
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 18-րդ օլիմպիադայում մրցել են 270 մասնակից 14 երկրից՝ Հայաստան, ԱՄԷ, ԱՄՆ, Բելառուս, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Բրազիլիա, Իրան, Հորդանան, Չիլի, Պերու, Ռուսաստան, Սերբիա, Վիետնամ և Ուկրաինա:
Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ. և անցկացվում է ՀՀ Վարչապետի հովանու ներքո։

Robert Khachatryan participated in the award ceremony of the 18th International Microelectronics Olympiad
On October 20, the award ceremony of the 18th International Olympiad of Microelectronics was held at “Synopsis Armenia” company.
The participants and guests of the competition were welcomed by the RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan. The Minister noted that such initiatives are extremely important in terms of increasing interest in the field and revealing the abilities of gifted young people.
“Microelectronics is one of the important sectors on which the stability of important infrastructures, the banking system and almost all sectors of the economy largely depend. I consider it important to note that Armenia has a stable heritage formed in the field of microelectronics, and we can happily state that it is one of the leading directions in the technological sector. The Ministry is continuously working to position Armenia on the technological map. I am confident that this international Olympiad can have its own role in the realization of this goal,” said Robert Khachatryan.
The representatives of the organizing committee of the Olympiad and “Synopsis Armenia” company also made a speech of welcome.
They also congratulated the participants of the Olympiad, referred to Armenia’s traditions in the field of microelectronics, the significance and importance of the Olympiad, and emphasized that it contributes in a unique way to the recognition of Armenia as a leading country in the field of microelectronics.
Then the names of the winners of the 18th International Olympiad were announced.
The first prize went to the representative of Bosnia and Herzegovina Nikola Babik, the second prize went to Filip Stevanovic from Serbia, the third prize was shared by Edgar Papyan from Armenia and Azra Elezovic from Bosnia and Herzegovina.
270 participants from 14 countries competed in the 18th Annual International Microelectronics Olympiad: Armenia, UAE, USA, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Iran, Jordan, Chile, Peru, Russia, Serbia, Vietnam and Ukraine.
The annual International Microelectronics Olympiad was founded in 2006 and is held under the auspices of the Prime Minister of the Republic of Armenia.