Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Հայաստանի և Օվերն-Ռոն-Ալպի բարեկամությանը նվիրված երեկոյին
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան հրավերով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի պատվիրակության այցի կապակցությամբ տեղի ունեցած բարեկամության երեկոյին։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լուոն, Ֆրանսիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեն, կառավարության ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է ներկաներին, կարևորել Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի պատվիրակության այցը Հայաստան:
«Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի հետ են կապված նաև հայ-ֆրանսիական երկկողմ օրակարգի կարևորագույն ոլորտների հաջողությունները, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի տարբեր ուղղություններով, տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ համալսարանների և մի շարք այլ բուհերի միջև համագործակցությունը, ինչպես նաև Թումո կենտրոնի ներկայությունը Օվերն-Ռոն-Ալպի տարածաշրջանային թվային կամպուսում»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ Սյունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի միջև կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որով նախատեսվում է զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը։

Роберт Хачатрян принял участие в вечере, посвященном дружбе между Арменией и Овернь-Рона-Альпы
По приглашению посольства Франции в Армении министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие в вечере дружбы, организованном в связи с визитом делегации Овернь-Рона-Альпы.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Республике Франция Асмик Толмаджян, председатель регионального совета региона Овернь-Рона-Альпы Лоран Вокье, представители правительства, дипломаты, высокопоставленные чиновники.
Министр Роберт Хачатрян приветствовал собравшихся и подчеркнул важность визита делегации Овернь-Рона-Альпы в Армению.
«Успехи важнейших направлений армяно-французской двусторонней повестки также связаны с регионом Овернь-Рона-Альпы, включая сотрудничество между технологически ориентированными университетами и рядом других университетов по разным направлениям высокотехнологичного сектора, а также присутствие центра Tumo в региональном цифровом кампусе Овернь-Рона-Альпы», — сказал Роберт Хачатрян.
В рамках визита в Армению было подписано соглашение о сотрудничестве между Сюникской областью РА и регионом Овернь-Рона-Альпы Франции, по которому планируется развивать двустороннее сотрудничество.