Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է GSMA-ի նախարարական համաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը փետրվարի 27-ից մարտի 1-ը Իսպանիայի Թագավորության Բարսելոնա քաղաքում մասնակցել է «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2023» (Mobile World Congress 2023) միջոցառմանը։
Համաժողովի շրջանակներում Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է նախարարական համաժողովին (GSMA Ministerial Programme), որի ընթացքում մասնակից պետությունների ոլորտային գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են թվային ներառականության և կապի անխափանության հետ կապված հարցեր:
Տարբեր քննարկումների ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի ոլորտային հաջողությունները, զարգացման հիմնական ուղղություններն ու հեռանկարները, մի շարք հանդիպումներ ունեցել պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ։
«Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» (GSMA) կազմակերպության Եվրոպայի, Ռուսաստանի, ԱՊՀ տարածաշրջանի քաղաքականության և կարգավորումների հարցերով փոխնախագահ Դանիել Պատակիի հետ հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է «Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» կազմակերպության հետ համագործակցության կարևորությունը։
Այցի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Իսպանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը և Իսպանիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը:
«Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» (GSMA) կազմակերպության կողմից անցկացվող «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2023» ամենամյա միջոցառումը, ոլորտային ամենահեղինակավոր ու առանցքային միջոցառումներից է, որը միավորում է էկոհամակարգի ամենաճանաչված ու որոշիչ դեր ունեցող ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից:

Robert Khachatryan took part in the GSMA Ministerial Program
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan took part in the Mobile World Congress 2023 event, which was held in Barcelona, Kingdom of Spain, from February 27 to March 1.
Within the framework of the conference, Robert Khachatryan took part in the Ministerial Programme, during which the heads of sectoral departments of the participating states discussed issues related to digital inclusion and uninterrupted communication.
In the course of various discussions, the Minister presented Armenia’s sectoral achievements, main directions and development prospects, held a number of meetings with the heads of state delegations.
Robert Khachatryan emphasized the importance of cooperation with the Global System for Mobile Communications organization during a meeting with Daniel Pataki, Vice President for Policy and Regulation, head of Europe, Russia and CIS region at the Global System for Mobile Communications (GSMA).
During the visit, a meeting was also held with representatives of the Armenian community in Spain, which was attended by Deputy Minister Avet Poghosyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Spain to the Kingdom of Spain Sos Avetisyan.
Hosted by the Global System for Mobile Communications (GSMA), the annual Mobile World Congress 2023 is one of the industry’s most prestigious and key events, bringing together the most recognized and determined representatives of the ecosystem from around the world.