Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է GSMA-ի նախարարական համաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը փետրվարի 27-ից մարտի 1-ը Իսպանիայի Թագավորության Բարսելոնա քաղաքում մասնակցել է «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2023» (Mobile World Congress 2023) միջոցառմանը։
Համաժողովի շրջանակներում Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է նախարարական համաժողովին (GSMA Ministerial Programme), որի ընթացքում մասնակից պետությունների ոլորտային գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են թվային ներառականության և կապի անխափանության հետ կապված հարցեր:
Տարբեր քննարկումների ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի ոլորտային հաջողությունները, զարգացման հիմնական ուղղություններն ու հեռանկարները, մի շարք հանդիպումներ ունեցել պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ։
«Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» (GSMA) կազմակերպության Եվրոպայի, Ռուսաստանի, ԱՊՀ տարածաշրջանի քաղաքականության և կարգավորումների հարցերով փոխնախագահ Դանիել Պատակիի հետ հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է «Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» կազմակերպության հետ համագործակցության կարևորությունը։
Այցի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Իսպանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը և Իսպանիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սոս Ավետիսյանը:
«Բջջային կապի գլոբալ համակարգ» (GSMA) կազմակերպության կողմից անցկացվող «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2023» ամենամյա միջոցառումը, ոլորտային ամենահեղինակավոր ու առանցքային միջոցառումներից է, որը միավորում է էկոհամակարգի ամենաճանաչված ու որոշիչ դեր ունեցող ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից:

Роберт Хачатрян принял участие в министерской программе GSMA
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие в мероприятии «Mobile World Congress 2023», которое проходило в Барселоне, Королевство Испания, с 27 февраля по 1 марта.
В рамках конференции Роберт Хачатрян принял участие в министерской программе (GSMA Ministerial Programme), в ходе которой руководители отраслевых ведомств государств-участников обсудили вопросы, связанные с цифровым охватом и бесперебойной связью.
В ходе различных дискуссий министр представил отраслевые успехи Армении, основные направления и перспективы развития, провел ряд встреч с главами государственных делегаций.
Роберт Хачатрян подчеркнул важность сотрудничества с организацией «Глобальная система мобильной связи» во время встречи с вице-президентом по политике и регулированию в регионе Европа, Россия и СНГ «Глобальной системы мобильной связи» (GSMA) Даниэлем Патаки.
В рамках визита также состоялась встреча с представителями армянской общины Испании, в которой приняли участие заместитель министра Авет Погосян и Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Королевстве Испания Сос Аветисян.
Ежегодное мероприятие «Mobile World Congress 2023», проводимое организацией «Глобальная система мобильной связи» (GSMA), является одним из самых престижных и ключевых событий отрасли, которое собирает самых признанных и решительных представителей экосистемы со всего мира.