RISE Powered by Silicon Mountains 2026-ի շրջանակում քննարկվել են ռազմարդյունաբերության զարգացման հեռանկարները
Հունիսի 3-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկած՝ Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող RISE Powered by Silicon Mountains 2026 երկօրյա բարձր տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի և ֆորումի շրջանակում կայացել է «Ռազմարդյունաբերության զարգացումը Հայաստանում» թեմայով պանելային քննարկումը, որին մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Քննարկման ընթացքում նախարար Հայրապետյանն անդրադարձել է ռազմարդյունաբերության ոլորտում վերջին տարիների զարգացումներին, առկա մարտահրավերներին, պետական քաղաքականություններին, մարդկային կապիտալի ձևավորմանը։
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ Հայաստանի ռազմարդյունաբերությունը դեռևս ձևավորման փուլում է, սակայն արդեն դարձել է երկրի զարգացման կարևոր ուղղություններից մեկը՝ հատկապես վերջին հինգ տարիներին արձանագրելով համակարգային առաջընթաց։
«Մեր առաջնահերթությունը հայրենական արտադրության խթանումն է և պետության, մասնավոր հատվածի ու գիտական համայնքի ջանքերի համատեղումը՝ մրցունակ ռազմարդյունաբերական էկոհամակարգ ձևավորելու նպատակով»,-ասել է նախարարը։
Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է ՀՀ կառավարության՝ ռազմարդյունաբերական ընկերությունների համար ներդրված եռամյա պայմանագրերի համակարգը և շուրջ 172 միլիարդ դրամի պետական պատվիրակումը ոլորտի ընկերություններին։ Նրա խոսքով՝ պետական պատվերների ծրագրերը նպաստել են ընկերությունների զարգացմանը և երկարաժամկետ ծրագրավորման հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Անդրադառնալով գիտահետազոտական և փորձարարական մշակումների պետական ֆինանսավորմանը՝ նախարարը նշել է, որ այդ ծրագրերը նպաստում են նոր գիտելիքի, տեխնոլոգիական լուծումների և նորարարությունների ստեղծմանը։ Նախարարն ընդգծել է նաև մարդկային կապիտալի զարգացման կարևորությունը՝ նշելով, որ ռազմարդյունաբերությունը ձևավորում է գիտնականների և ինժեներների նկատմամբ պահանջարկ, բարձրացնում տեխնոլոգիական մասնագիտությունների գրավչությունը և ստեղծում նոր հնարավորություններ տնտեսության համար։
Խոսելով ոլորտի զարգացման մարտահրավերների մասին՝ Մխիթար Հայրապետյանը շեշտել է կայուն և կանխատեսելի միջավայրի, նորարարության և արագ որոշումների կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ համաշխարհային մրցակցությունում հաջողելու համար անհրաժեշտ է խրախուսել փորձարկումները, արագ արձագանքել փոփոխություններին և շարունակաբար զարգացնել ոլորտի կարողությունները։
Քննարկման ավարտին նախարարը հայտնել է, որ առաջիկայում ՀՀ կառավարությանն ու ոլորտի ներկայացուցիչներին կներկայացվեն ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացման հայեցակարգը:
Պանելային քննարկումը վարել է APRI Armenia-ի ավագ խորհրդական Լեոնիդ Ներսիսյանը։ Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԲՏԱ նախարարության Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը, Davaro LLC-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Գալոյանը, «Սյունիք» ներդրումային հիմնադրամի ղեկավար Ադամ Քաբլանյանը, Advanced Technologies Group (ATG)-ի տնօրեն Գեղամ Վարդանյանը և ZCMC-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ժանյանը։

Перспективы развития военно-промышленного комплекса обсудили на RISE Powered by Silicon Mountains 2026
3 июня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в рамках двухдневной выставки и форума высоких технологий «RISE Powered by Silicon Mountains 2026», впервые проводимых в Армении, состоялась панельная дискуссия на тему «Развитие военно-промышленного комплекса в Армении», в которой принял участие Министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян.
В ходе дискуссии министр Айрапетян затронул вопросы развития сферы военно-промышленного комплекса за последние годы, существующие вызовы, государственную политику и формирование человеческого капитала.
Мхитар Айрапетян отметил, что военно-промышленный комплекс Армении все еще находится на стадии формирования, однако уже стал одним из ключевых направлений развития страны, зафиксировав системный прогресс, особенно за последние пять лет.
«Нашим приоритетом является стимулирование отечественного производства и объединение усилий государства, частного сектора и научного сообщества с целью формирования конкурентоспособной военно-промышленной экосистемы», — сказал министр.
Министр особо подчеркнул внедренную правительством РА систему трехлетних контрактов для оборонных предприятий и выделение госзаказов компаниям сферы на сумму около 172 миллиардов драмов. По его словам, программы госзакупок способствовали развитию компаний и расширению возможностей долгосрочного планирования.
Коснувшись темы государственного финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР), министр отметил, что данные программы способствуют созданию новых знаний, технологических решений и инноваций. Министр также подчеркнул важность развития человеческого капитала, указав, что военно-промышленный комплекс формирует спрос на ученых и инженеров, повышает привлекательность технологических специальностей и открывает новые горизонты для экономики.
Говоря о вызовах на пути развития отрасли, Мхитар Айрапетян подчеркнул первостепенное значение стабильной и предсказуемой среды, инновационной деятельности и оперативного принятия решений. Он особо отметил, что для достижения успеха в условиях глобальной конкуренции необходимо стимулировать экспериментальные разработки, быстро реагировать на изменения и непрерывно наращивать потенциал данной сферы.
В завершение дискуссии министр сообщил, что в ближайшее время Правительству РА и представителям сферы будет представлена концепция развития военно-промышленного комплекса.
Модератором панельной дискуссии выступил старший советник APRI Armenia Леонид Нерсисян. В обсуждении также приняли участие председатель Военно-промышленного комитета Министерства высокотехнологической промышленности РА Арам Дживанян, основатель и генеральный директор ООО «Davaro» Давид Галоян, руководитель инвестиционного фонда «Сюник» Адам Кабланян, директор Advanced Technologies Group (ATG) Гегам Варданян и первый заместитель генерального директора ЗМКК (ZCMC) Вардан Джанян.