Տեղի է ունեցել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման օրենսդրական նախաձեռնության հանրային քննարկում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում փետրվարի 23-ին տեղի է ունեցել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման օրենսդրական նախաձեռնության հանրային քննարկում, որին մասնակցել են ոլորտային միությունների, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունն ու համայնքի հետ ուղիղ երկխոսությունը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են օրենսդրական նախաձեռնության տնտեսական հիմնավորումները, հարկային արտոնությունների շնորհիվ արձանագրված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի աճի դինամիկան 2018-2022թթ.-ին, ԲՏ ոլորտի զարգացման դրական ազդեցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերի վրա:
Այս և նախորդ հանրային քննարկումների ընթացքում բարձրաձայնված հարցերը, ոլորտի զարգացման հետ կապված մտահոգությունները, հնչած մտքերն ու առաջարկները հաշվի կառնվեն օրենսդրական նախաձեռնության շրջանակներում:

Состоялось обсуждение законодательной инициативы по развитию высокотехнологического сектора
23 февраля в Министерстве высокотехнологической промышленности РА состоялось общественное обсуждение законодательной инициативы по развитию высокотехнологического сектора. В нем приняли участие представители технологических компаний, союзов и технологического сообщества.
На встрече присутствовал заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Рубен Симонян. Он подчеркнул важность встреч в таком формате и прямого диалога с сообществом.
В ходе обсуждения были представлены экономические обоснования законодательной инициативы, динамика роста высокотехнологического сектора в 2018-2022 годах за счет налоговых льгот, положительное влияние развития высокотехнологического сектора на различные сферы экономики.
Вопросы, поднятые в ходе данного и предыдущих общественных обсуждений, мысли и предложения, связанные с развитием сектора, будут учтены в рамках разработки данной законодательной инициативы.