«Orion Summit 2023»-գագաթնաժողովի շրջանակներում նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը Նյու Յորքում մասնակցել է «Orion Summit 2023» ներդրումային գագաթնաժողովին:
«Ստարտափ էկոհամակարգի և երկրի տնտեսական աճը խթանող այլընտրանքային ներդրումներ» և «Վենչուրային կապիտալի և ընտանեկան գրասենյակների կարևորությունը» խորագրերով պանելային քննարկման ընթացքում Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների կարողությունների զարգացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը, պետության անմիջական մասնակցությունը ոլորտի զարգացման գործընթացին:
Միջոցառման շրջանակներում նախարարի տեղակալն այցելել է «Navy Yard» տեխնոպարկ, ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը: Դավիթ Սահակյանը «Runway and Spinouts» ծրագրի տնօրեն Ֆերնանդո Գոմես-Բաքուերոնի գլխավորությամբ նաև շրջայց է կատարել «Jacobs Technion-Cornell Institute at Cornell Tech» համալսարանում, որը 20-րդն է համալսարանների համաշխարհային վարկանիշում։
Ներկայացվել են համալսարանի մագիստրոսական և ասպիրանտուրական ծրագրերը, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման համատեքստում քննարկվել են համագործակցության, գիտնականների փորձի փոխանակման հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կազմակերպել համալսարանի ներկայացուցչի այցը Հայաստան, որի շրջանակում տեղի կունենան դասախոսություններ Հայաստանի երիտասարդ գիտնականների և ուսանողների համար:
Միջոցառման շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը մասնակցել է նաև «Թվային Ջուղա ցանցի» (Digital Julfa Network) թեմայով տեղի ունեցած պանելային քննարկմանը, հանդիպումներ է ունեցել «Covenant VC»-ի նորանշանակ ղեկավար դոկտոր Արմեն Խերլոփեանի, «Techstars accelerator» ընկերության եկամուտների գծով տնօրեն Ռայան Սփիլանի, «Ամերիկահայ ճարտարագետների և գիտնականների» ընկերության նախագահ Յովհաննէս Մարտիրոսեանի, «WEVE Acceleration» ընկերության տնօրեն Ֆրենսիս Սիմովիցի, ծրագրի ղեկավար Նոահ Հյամի, ծրագրի համակարգող Լեոնոր Մորգենստերի, մի շարք աքսելատորների, մենթորների և խոսնակների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի էկոհամակարգի, ստարտափների զարգացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության, գիտության, կրթության նոր ծրագրերի, մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունները:
Միջոցառման շրջանակներում կայացել են քննարկումներ «Արհեստական բանականության և ChatGPT-ի ապագան և ազդեցությունը ստարտափ ընկերությունների վրա», «Կրիպտո և բլոկչեյն շուկաներ», «Տնտեսության աճի վրա թվային փոխակերպման և նորարարության ազդեցության միտումները», «Տեխնոլոգիաների և ֆինանսների ոլորտներում ներդրումային և նորարարության առաջնահերթություններ» և այլ թեմաներով։

Заместитель министра Давид Саакян провел ряд встреч в рамках саммита «Orion Summit 2023»
Заместитель министра Давид Саакян провел ряд встреч в рамках саммита «Orion Summit 2023»Заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян принял участие в инвестиционном саммите «Orion Summit 2023» в Нью-Йорке.
В ходе панельной дискуссии «Альтернативные инвестиции, стимулирующие развитие стартап-экосистемы и экономический рост страны» и «Значение венчурного капитала и семейных офисов» Давид Саакян представил основные направления деятельности министерства, реализуемые программы по развитию высокօтехнологических способностей Армении, непосредственное участие государства в процессе развития отрасли.
В рамках мероприятия замминистра посетил технопарк «Navy Yard» и ознакомился с его деятельностью. Давид Саакян также посетил университет «Jacobs Technion-Cornell Institute at Cornell Tech», занимающий 20-е место в мировом рейтинге университетов, во главе с директором программы «Runway and Spinouts» Фернандо Гомес-Бакуероном.
Были представлены магистерские и аспирантские программы университета, обсуждены возможности сотрудничества и обмена опытом ученых в контексте развития стартап-экосистемы. Достигнута договоренность об организации визита представителя университета в Армению, в рамках которого будут проведены лекции для молодых ученых и студентов Армении.
В рамках мероприятия Давид Саакян также принял участие в панельной дискуссии на тему «Digital Julfa Network», встретился с новоназначенным главой «Covenant VC» доктором Арменом Херлопяном, директором по доходам компании «Techstars Accelerator» Райаном Спилланом, президентом компании «Американских армянских инженеров и ученых» Ованесом Мартиросяном, директором компании «WEVE Acceleration» Френсисом Симовицем, руководителем проекта Ноа Хйамом, координатором проекта Леонором Моргенстером и рядом акселераторов, менторов и спикеров.
В ходе встреч обсуждались возможности сотрудничества в рамках развития стартап-экосистемы Армении, новых программ информационных технологий, инноваций, науки, образования и ряда других направлений.
В рамках мероприятия были поведены дискуссии на темы «Будущее искусственного интеллекта и ChatGPT и влияние на стартапы», «Рынки криптовалюты и блокчейна», «Тенденции влияния цифровой трансформации и инноваций на экономический рост», «Инвестиционные и инновационные приоритеты в технологиях и финансах» и на другие темы.