Նախարարն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեն դը Մյույզերին։
Նախարարը ողջունել և շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին, համոզմունք հայտնել, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցության նախադրյալներ կան: Ռոբերտ Խաչատրյանը դեսպանին է ներկայացրել նախարարության հիմնական գործառույթներն ու զարգացման հեռանկարները, նշել, որ տպավորված է տիեզերքի հետազոտության, տիեզերական արդյունաբերության և սարքաշինության ոլորտներում Լյուքսեմբուրգի ունեցած փորձով:
Դեսպան Ալեն դը Մյույզերին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, հավելելէ, որ իրատեսական է համարում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման, ստարտափ էկոհամակարգի, տիեզերական գործունեության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում համագործակցությունը Հայաստանի հետ:
Դեսպանն առաջարկել է դիտարկել նաև փոխգործակցությունը Լյուքսեմբուրգի «Startups House»-ի հետ, որը մեկ տանիքի տակ է համախմբել նորարարական կենտրոններին, ինկուբատորներին, բիզնես աքսելերատորներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր՝ կապված թվայնացման, վենչուրային հիմնադրամների, ֆինթեք, բլոկչեյն տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ:

Министр принял новоназначенного посла Люксембурга
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Великого Герцогства Люксембург в Республике Армения Алена де Мюйзера.
Министр приветствовал и поздравил новоназначенного посла, выразил уверенность, что есть предпосылки для эффективного сотрудничества между двумя странами в сфере высоких технологий. Роберт Хачатрян представил послу основные функции и перспективы развития Mинистерства, отметил, что его впечатлил опыт Люксембурга в области космических исследований, космической промышленности и производства оборудования.
Посол Ален де Мюйзер поблагодарил за прием, добавив, что считает реалистичным сотрудничество с Арменией в сферах информационных технологий, цифровизации, стартап-экосистемы, космической деятельности и кибербезопасности.
Посол также предложил рассмотреть возможность сотрудничества с люксембургским «House of Startups», который объединил под одной крышей инновационные центры, инкубаторы и бизнес-акселераторы.
В ходе встречи стороны обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, касающиеся сотрудничества в сфере цифровизации, венчурных фондов, финтех, блокчейн-технологий и других сферах.