Նախարարն ընդունել է Հնդկաստանի ազգային պաշտպանական քոլեջի պատվիրակությանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը օգոստոսի 30-ին ընդունել է Հնդկաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանական քոլեջի պատվիրակությանը՝ Ազգային մասնագիտական դասակարգման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Սուկրիտի Սինգհ Դահիայի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է ներկաներին, ընդգծել, որ մեծ պատիվ է նման ներկայացուցչական պատվիրակության այցը մեր երկիր, որից հետո մանրամասնել է նախարարության գործունեության շրջանակներն ու ուղղությունները։
Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ նախարարության ռազմավարական նպատակներից մեկը Հայաստանի ռազմարդյունաբերության զարգացումն է՝ տեխնոլոգիական ժամանակակից մշակումների հիման վրա։
Սուկրիտի Սինգհ Դահիան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ներկայացրել պատվիրակության կազմը, խոսել երկու երկրների միջև պատմական կապերի մասին և հույս հայտնել, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ռազմարդյունաբերության ոլորտի համագործակցությունը կզարգանա։
Հանդիպումն անցել է ակտիվ քննարկման, հարց ու պատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում նախանշվել են երկու երկրների միջև ռազմարդյունաբերության ոլորտի գործակցության հնարավորությունները։
Ազգային ռազմական կրթարանի բազմազգ պատվիրակությունը խոսել է կարողությունների զարգացման և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության կարևորության մասին։
Ընդունելության շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև Հայաստանի ռազմարդյունաբերական ոլորտի արտադրանքի ու մշակումների ցուցադրություն։

Министр Роберт Хачатрян принял делегацию Колледжа национальной обороны Индии
30 августа министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял делегацию Колледжа национальной обороны Республики Индия во главе с командующим Колледжа генерал-лейтенантом Сукрити Сингхом Дахией.
Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Индия в Республике Армения Нилакши Саха Синха.
Министр Роберт Хачатрян приветствовал присутствующих, подчеркнул, что визит такой представительной делегации большая честь для Армении, после чего подробно рассказал основные направления деятельности Министерства высокотехнологической промышленности.
Роберт Хачатрян отметил, что одной из стратегических целей Mинистерства является развитие военной промышленности Армении на основе современных технологических разработок.
Сукрити Сингх Дахия поблагодарил за прием, представил состав делегации, рассказал об исторических связях между двумя странами и выразил надежду, что сотрудничество в сфере военной промышленности между Арменией и Индией будет развиваться.
Встреча прошла в формате активного обсуждения, вопросов и ответов, в ходе которой были намечены возможности военно-промышленного сотрудничества двух стран.
Многонациональная делегация Колледжа национальной обороны Индии рассказала о важности высокотехнологичной промышленности и наращивания потенциала в этой сфере.