Նախարարի տեղակալը UNIDO-ի Գլխավոր համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է մի շարք միջոցառումների, հանդիպումներ ունեցել UNIDO-ի ղեկավարների հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը Վիեննայում մասնակցել է ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Գլխավոր համաժողովի 20-րդ նստաշրջանին։
Միջոցառման շրջանակներում նախարարի տեղակալը մասնակցություն է ունեցել «Արդար գլոբալիզացիա. նորարար լուծումներ վաղվա արդյունաբերության համար» խորագրով նստաշրջանի աշխատանքներին (Fair Globalization: Innovative Solutions for the Industry of Tomorrow): Անդրադարձ է եղել նաև UNIDO-ի կողմից իրականացվող Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության ազգային ռազմավարության ծրագրի և դրա իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակմանն ուղղված աշխատանքներին:
Դավիթ Սահակյանը որպես բանախոս մասնակցել է նաև «AIM Global. Ներառական արհեստական բանականություն. արդյունաբերությունում և արտադրությունում թվային բաժանման կամրջում» խորագրով թեմատիկ հարակից միջոցառմանը։ Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է կառավարման ոլորտում արհեստական բանականության ինտեգրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, նշել, որ արհեստական բանականությունը և թվային տեխնոլոգիաները նպաստում են արդյունաբերության տարբեր ոլորտների կայուն զարգացմանը։
Միջոցառման շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) գլխավոր տնօրեն Գերդ Մյուլլերի, UNIDO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, տեխնիկական համագործակցության և կայուն արդյունաբերական զարգացման տնօրինության ղեկավար Սիյոն Զունի և UNIDO-ի համաշխարհային գործընկերության և արտաքին կապերի տնօրինության, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Սոլոմիյա Օմելյանի հետ: Վերջիններիս հետ քննարկվել են Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված համագործացության հնարավորությունները:
ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Գլխավոր համաժողովը գումարվում է երկու տարին մեկ անգամ և համախմբում է բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու և որոշում կայացնելու արդյունաբերության զարգացմանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ:

В рамках Генеральной конференции ЮНИДО заместитель министра высокотехнологической промышленности принял участие в ряде мероприятий, провел встречи с руководителями ЮНИДО
Заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян принял участие в 20-й сессии Генеральной конференции Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) в Вене.
В рамках мероприятия заместитель министра принял участие в сессии на тему «Справедливая глобализация: инновационные решения для промышленности будущего». Были также упомянуты работы, направленные на разработку национальной стратегии развития высокотехнологической программы и план действий по ее реализации в Армении, осуществляемые ЮНИДО.
В качестве спикера Давид Саакян принял участие в тематическом мероприятии «AIM Global: Инклюзивный искусственный интеллект – преодоление цифрового разрыва в промышленности и производстве». Заместитель министра представил политику правительства Армении в направлении интеграции искусственного интеллекта в управление, отметил, что искусственный интеллект и цифровые технологии способствуют устойчивому развитию различных отраслей.
В рамках мероприятия Давид Саакян встретился с генеральным директором ЮНИДО Гердом Мюллером, заместителем генерального директора, управляющим директором Дирекции технического сотрудничества и устойчивого промышленного развития ЮНИДО Цийонг Цзоу, руководителем Дирекции глобального партнерства и внешних связей ЮНИДО, руководителем регионального бюро по Европе и Центральной Азии Соломией Омелян. Были обсуждены возможности сотрудничества в развитии сектора высоких технологий в Армении.
Генеральная конференция Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) созывается раз в два года и собирает представителей всех стран-членов для обсуждения и принятия решений по вопросам, связанным с промышленным развитием.