Նախարարի տեղակալը UNIDO-ի Գլխավոր համաժողովի շրջանակներում մասնակցել է մի շարք միջոցառումների, հանդիպումներ ունեցել UNIDO-ի ղեկավարների հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը Վիեննայում մասնակցել է ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Գլխավոր համաժողովի 20-րդ նստաշրջանին։
Միջոցառման շրջանակներում նախարարի տեղակալը մասնակցություն է ունեցել «Արդար գլոբալիզացիա. նորարար լուծումներ վաղվա արդյունաբերության համար» խորագրով նստաշրջանի աշխատանքներին (Fair Globalization: Innovative Solutions for the Industry of Tomorrow): Անդրադարձ է եղել նաև UNIDO-ի կողմից իրականացվող Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության ազգային ռազմավարության ծրագրի և դրա իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակմանն ուղղված աշխատանքներին:
Դավիթ Սահակյանը որպես բանախոս մասնակցել է նաև «AIM Global. Ներառական արհեստական բանականություն. արդյունաբերությունում և արտադրությունում թվային բաժանման կամրջում» խորագրով թեմատիկ հարակից միջոցառմանը։ Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է կառավարման ոլորտում արհեստական բանականության ինտեգրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, նշել, որ արհեստական բանականությունը և թվային տեխնոլոգիաները նպաստում են արդյունաբերության տարբեր ոլորտների կայուն զարգացմանը։
Միջոցառման շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) գլխավոր տնօրեն Գերդ Մյուլլերի, UNIDO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, տեխնիկական համագործակցության և կայուն արդյունաբերական զարգացման տնօրինության ղեկավար Սիյոն Զունի և UNIDO-ի համաշխարհային գործընկերության և արտաքին կապերի տնօրինության, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Սոլոմիյա Օմելյանի հետ: Վերջիններիս հետ քննարկվել են Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված համագործացության հնարավորությունները:
ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Գլխավոր համաժողովը գումարվում է երկու տարին մեկ անգամ և համախմբում է բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու և որոշում կայացնելու արդյունաբերության զարգացմանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ:

Within the framework of the UNIDO General Conference the Deputy Minister participated in several events, had meetings with UNIDO leaders
RA Deputy Minister of High-tech Industry Davit Sahakyan participated in the 20th session of the General Conference of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) in Vienna.
Within the framework of the event, the Deputy Minister took part in the “Fair Globalization: Innovative Solutions for the Industry of Tomorrow” session. Reference was also made to the works aimed at the national strategy development of high-tech industry program and the road map for its implementation in Armenia, executed by UNIDO.
As a speaker, Davit Sahakyan participated in the thematic event “AIM Global: Inclusive AI – bridging the digital divide in industry and manufacturing”. The Deputy Minister presented RA government’s policy in the direction of artificial intelligence integration in governance, noted that AI and digital technologies contribute to the sustainable development of various industries.
Within the framework of the event, Davit Sahakyan held meetings with Gerd Müller, Director General of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), Ciyong Zou, Deputy to the Director General and the Managing Director of the Directorate of Technical Cooperation and Sustainable Industrial Development of UNIDO, Solomiya Omelyan, Head of UNIDO’s Global Partnerships and External Relations Directorate, Chief of the Regional Bureau for Europe and Central Asia. The cooperation possibilities in the development of the high-tech sector in Armenia were discussed.
The General Conference of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) convenes every two years and brings together representatives of all member countries to discuss and decide on issues related to industrial development.