Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է Smart Botanic հաքաթոնի մասնակիցներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է ներկաներին, կարևորել է նման միջոցառումների անցկացումը, նշել, որ այն շատ լավ գործիք է ոլորտի խնդիրները բացահայտելու, դրանց համար լուծումներ գտնելու, ինչպես նաև Հայաստանում կորպորատիվ աքսելերատորների զարգացման համար։
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ միջոցառման արդյունքում կլինեն հետաքրքիր տեխնոլոգիական լուծումներ և առաջարկել, որպեսզի հաքաթոնում ներգրավված ստարտափները մասնակցեն նախարարության կողմից իրականացվող «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրին։
Ներկաներին ողջունել են նաև IoT SIG նախագահ Վահան Հովսեփյանը, Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանը, «ISOC Հայաստան Հատված» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, «SmartCity» ՀԿ նախագահ Կարեն Երզնկանյանը։ Նրանք ևս ընդգծել են միջոցառման կարևորությունը՝ ուղղված Երևանի բուսաբանական այգու արդիականացմանը։
Հաքաթոնի նպատակը Երևանի բուսաբանական այգու համար խելացի լուծումների և գաղափարների մշակումն է, ինչը կօգնի ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ավելի արդյունավետ դարձնել այգին կառավարելու, խնամելու և այցելուներին սպասարկելու գործընթացները։
Հաքաթոնն անցկացվում է երեք փուլով։ Նոյեմբերի 18-ին տեղի կունենա երկրորդ փուլը, որի ընթացքում մասնակիցները կլսեն դասախոսություններ, կունենան մի շարք հանդիպումներ, 24 ժամ շարունակ կաշխատեն և կմշակեն իրենց գաղափարների նախատիպերը։
Նոյեմբերի 21-ին, երրորդ՝ եզրափակիչ փուլի ընթացքում կներկայացվեն արդեն մշակված լուծումները և ակնկալվող արդյունքները։ Մասնագիտական ժյուրիի գնահատմամբ՝ լավագույն լուծումները և լավագույն գաղափարները կարժանանան դրամական մրցանակների։
«Smart Botanic՝ Խելացի լուծումներ բուսաբանական այգում» հաքաթոնի կազմակերպիչներն են «Smart City» նորարարական կենտրոնը, «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ն, Իրերի համացանցի մասնագիտացված խումբը և Երևանի Բուսաբանական այգին։

Заместитель министра Давид Саакян приветствовал участников хакатона Smart Botanic
Заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян приветствовал присутствующих, подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, отметил, что это очень хороший инструмент для выявления проблем отрасли, поиска их решений, а также для развития корпоративных акселераторов в Армении.
Заместитель министра выразил надежду, что результатом мероприятия станут интересные технологические решения, и предложил участвующим в хакатоне стартапам принять участие в грантовой программе «От идеи до бизнеса», реализуемой Министерством.
Участников приветствовали президент IoT SIG Ваан Овсепян, директор Института ботаники Арсен Гаспарян, председатель общественной организации «Армянский сектор Интернет-общества» Игорь Мкртумян, председатель общественной организации «SmartCity» Карен Ерзнканян. Они также подчеркнули важность мероприятия, направленного на модернизацию Ереванского ботанического сада.
Цель хакатона – разработка умных решений и идей для Ереванского ботанического сада, которые помогут сделать процессы управления, ухода и обслуживания посетителей сада более эффективными с использованием современных технологий.
Хакатон проводится в три этапа. Второй тур состоится 18 ноября, в ходе которого участники будут слушать лекции, проводить серию встреч, работать 24 часа в сутки и разрабатывать прототипы своих идей.
21 ноября, на третьем, заключительном этапе, будут представлены уже разработанные решения и ожидаемые результаты. По оценке профессионального жюри лучшие решения и лучшие идеи получат денежные призы.
Организаторами хакатона «Smart Botanic: Умные решения в ботаническом саду» являются инновационный центр «Smart City», общественная организация «Армянский сектор интернет-общества», специализированная группа «Интернет вещей» и Ереванский ботанический сад.