Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է Smart Botanic հաքաթոնի մասնակիցներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է ներկաներին, կարևորել է նման միջոցառումների անցկացումը, նշել, որ այն շատ լավ գործիք է ոլորտի խնդիրները բացահայտելու, դրանց համար լուծումներ գտնելու, ինչպես նաև Հայաստանում կորպորատիվ աքսելերատորների զարգացման համար։
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ միջոցառման արդյունքում կլինեն հետաքրքիր տեխնոլոգիական լուծումներ և առաջարկել, որպեսզի հաքաթոնում ներգրավված ստարտափները մասնակցեն նախարարության կողմից իրականացվող «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրին։
Ներկաներին ողջունել են նաև IoT SIG նախագահ Վահան Հովսեփյանը, Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանը, «ISOC Հայաստան Հատված» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, «SmartCity» ՀԿ նախագահ Կարեն Երզնկանյանը։ Նրանք ևս ընդգծել են միջոցառման կարևորությունը՝ ուղղված Երևանի բուսաբանական այգու արդիականացմանը։
Հաքաթոնի նպատակը Երևանի բուսաբանական այգու համար խելացի լուծումների և գաղափարների մշակումն է, ինչը կօգնի ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ավելի արդյունավետ դարձնել այգին կառավարելու, խնամելու և այցելուներին սպասարկելու գործընթացները։
Հաքաթոնն անցկացվում է երեք փուլով։ Նոյեմբերի 18-ին տեղի կունենա երկրորդ փուլը, որի ընթացքում մասնակիցները կլսեն դասախոսություններ, կունենան մի շարք հանդիպումներ, 24 ժամ շարունակ կաշխատեն և կմշակեն իրենց գաղափարների նախատիպերը։
Նոյեմբերի 21-ին, երրորդ՝ եզրափակիչ փուլի ընթացքում կներկայացվեն արդեն մշակված լուծումները և ակնկալվող արդյունքները։ Մասնագիտական ժյուրիի գնահատմամբ՝ լավագույն լուծումները և լավագույն գաղափարները կարժանանան դրամական մրցանակների։
«Smart Botanic՝ Խելացի լուծումներ բուսաբանական այգում» հաքաթոնի կազմակերպիչներն են «Smart City» նորարարական կենտրոնը, «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ն, Իրերի համացանցի մասնագիտացված խումբը և Երևանի Բուսաբանական այգին։

Deputy Minister Davit Sahakyan welcomed the participants of the Smart Botanic hackathon
The RA Deputy Minister of High-Tech Industry Davit Sahakyan welcomed the attendees, highlighted the importance of holding such events, noted that it is a perfect tool for identifying the problems of the sector, finding solutions for them, as well as for the development of corporate accelerators in Armenia.
The Deputy Minister expressed hope that the event will result in interesting technological solutions and suggested that the startups involved in the hackathon apply for the “From Idea to Business” grant program implemented by the Ministry.
IoT SIG President Vahan Hovsepyan, Director of the Institute of Botany Arsen Gasparyan, Chairman of “ISOC Armenia Chapter” NGO Igor Mkrtumyan, Chairman of “Smart City” NGO Karen Yerznkanyan, welcomed the attendees. They also emphasized the importance of the event aimed at the modernization of the Yerevan Botanical Garden.
The hackathon aims to develop smart solutions and ideas for the Yerevan Botanical Garden, which will help to make the processes of managing, caring for and serving visitors of the garden more efficient with the use of modern technologies.
The hackathon is held in three stages. The second round will take place on November 18, during which the participants will listen to lectures, have a series of meetings, work 24 hours a day and develop prototypes of their ideas.
On November 21, during the third, final stage, the already developed solutions and expected results will be presented. According to the evaluation of the professional jury, the best solutions and the best ideas will receive monetary awards.
The organizers of the “Smart Botanic: Smart solutions in the Botanical Garden” hackathon are the “Smart City” innovation center, the ” ISOC Armenia Chapter” NGO, the Internet of Things specialized group and the Yerevan Botanical Garden.