Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը մասնակցել է Ֆրանսիա-Հայաստան առաջին տնտեսական գագաթնաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը փետրվարի 24-ին Փարիզում մասնակցել է Ֆրանսիա-Հայաստան առաջին տնտեսական գագաթնաժողովին:
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպված «Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն» խորագրով թեմատիկ կլոր սեղան-քննարկման շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը հանդես է եկել որպես բանախոս՝ ներկայացնելով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործունեությունը: Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտային ընկերություններին տրամադրվող արտոնություններին, ստարտափների ներդրումների խթանման համար ազգային վենչուրային ֆոնդի ստեղծման գործընթացին, էկոհամակարգի բարելավման նպատակով ինկուբատորների և աքսելերատորների հետ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համագործակցության ձևաչափին, բուհ-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում մասնագետների ուսուցման և վերապատրաստման աշխատանքներին, առաջիկայում ՀՀ-ում կայանալիք ոլորտային միջոցառումներին և ցուցահանդեսներին։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում մասնակից ֆրանսիական մի շարք ընկերություններին, որոնք ցանկանում են տնտեսական գործունեություն իրականացնել Հայաստանում, կատարել ներդրումներ, ներկայացվել է Հայաստանի տնտեսական ներուժը, Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ոլորտային համագործակցության ուղղություններն ու հեռանկարները։
Գագաթնաժողովը կազմակերպել էր Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատը՝ Փարիզի Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համատեղ, «2021-2026 թվականների հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի» շրջանակներում:

Заместитель министра Давид Саакян принял участие в первом экономическом саммите Франция-Армения
24 февраля в Париже заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян принял участие в первом экономическом саммите Франция-Армения.
В ходе мероприятия Давид Саакян выступил в качестве спикера, представив деятельность Министерства высокотехнологической промышленности РА в рамках тематического круглого стола-дискуссии под названием «Высокотехнологичная промышленность». В частности, были упомянуты привилегии, предоставляемые компаниям информационных технологий РА, процесс создания национального венчурного фонда для поощрения стартап-инвестиций, формат сотрудничества Министерства высокотехнологической промышленности РА с инкубаторами и акселераторами с целью улучшения экосистемы, подготовки и обучения специалистов в рамках сотрудничества ВУЗ-частный сектор, выездные мероприятия и выставки, которые пройдут в РА в ближайшее время.
В рамках саммита ряду участвующих французских компаний, желающих осуществлять экономическую деятельность в Армении и осуществлять инвестиции, были представлены экономический потенциал Армении, направления и перспективы отраслевого сотрудничества между Францией и Арменией.
Саммит организован Торгово-промышленной палатой Франция-Армения совместно с Торгово-промышленной палатой Парижа в рамках «Дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 годы».